Humektanty – właściwości i rodzaje

Humektanty to higroskopijne substancje nawilżające o strukturze pozwalającej na absorbowanie i wiązanie cząsteczek wody z otoczenia. Główną rolą humektantów jest zatrzymywanie wilgoci w miejscu ich użycia, czyli warstwie rogowej naskórka.

Gdzie znajdziemy humektanty?

Humektanty, czyli nawilżacze stosuje się najczęściej w kosmetykach do włosów (szampony, odżywki) oraz produktach do pielęgnacji ciała (kremy, balsamy). Im niższy poziom wilgotności w naskórku i włosach, tym szybciej postępują procesy starzenia tych części ciała.

Humektant i jego właściwości

Humektant sprzyja odnowie napięcia skóry oraz zdecydowanie poprawia niedostateczny stopień jej nawodnienia.

Jeśli Twoją przypadłością są ciągle suche, łamliwe i mało elastyczne włosy oraz wysuszona skóra twarzy i ciała – warto szukać humektantów w składach swoich kosmetyków.  Pamiętaj, że humektanty potrzebują też innych składników, w tym emolientów, by zatrzymać nawilżenie i zapobiec odparowywaniu wody z naskórka. W praktyce oznacza to, że humektant używany solo lub zbyt często, może spowodować dyskomfort w postaci nadmiernego napięcia, ściągnięcia, czy suchości skóry i włosów. Humektanty działają najpełniej wespół z innymi składnikami, ułatwiającymi penetrację i zatrzymywanie wody w naskórku. Są to zwykle emolienty (działanie okluzyjne) oraz proteiny (wypełniające luki w strukturze naskórka). Kluczem pielęgnacji humektantowej jest równowaga i uzupełnianie się.

Rodzaje humektantów

Najbardziej popularne rodzaje humektantów, czyli substancji o właściwościach nawilżających, to:

    • aloes – zapewnia poprawię gęstości włosów i lepsze ich układanie

    Jego działanie znane jest od wieków. Sok aloesowy (zakupiony w aptece) zamknięty w mgiełce zapewni naszym włosom nawilżenie, połysk i wspomoże układanie (przeciwdziała puszeniu). Dodatkowo dodany do szamponu sprawi, że nasze kosmyki będą mocno nawilżone, zaś produkt stanie się delikatniejszy. Wykorzystać w pielęgnacji można również naturalny żel aloesowy. Sprawdzi się on zarówno jako dodatek do masek, szamponów. Pamiętajcie, że aloes może uczulać (dokładnie jego skórka) więc przed przystąpieniem do pielęgnacji włosów i skóry głowy warto przetestować go na własnej ręce.

    •      miód – dla doskonałego nawilżenia i połysku włosów

    Jego rozległe działanie jest znane każdemu niemal od maleńkiego. Tak jak zbawienny wpływ ma na nasz organizm, tak korzystnie oddziałuje na nasze włosy. Najlepiej sprawdza się w połączeniu z odżywką 1:1oraz przytrzymaniu na włosach około 30 minut. Można również pokusić się o zrobienie domowej maseczki – miód, cytryna, żółtko. Pamiętajcie jednak, że miód posiada również działanie rozjaśniające włosy więc nie jest odpowiedni dla każdego.

    • kwas hialuronowy – ochrona skóry głowy przed wysychaniem

    Znany jako „eliksir młodości”. W ostatnich latach numer jeden wśród kosmetyków. Znany z właściwości nawilżających, przeciwzmarszczkowych. Doskonale sprawdza się jako składnik w kosmetykach do włosów.

    • mocznik – nawilżenie włosów i skóry głowy

    Doskonałe właściwości mocznika znane są zarówno na włosy jak i skórę głowy. Stosowany jako składnik w kosmetykach zapewni nawet najbardziej przesuszonej, a nawet atopowej  skóry głowy mocną dawkę nawilżenia. Sam w odpowiednim stężeniu ( do 2%) może zostać użyty jako dodatek do maski bądź odżywki do włosów.

    • gliceryna – zapewnia zmniejszenie odparowywania wody

    Jeden z najstarszych znanych składników w kosmetykach. Zapewnia nawilżenie, miękkość. W kosmetykach często stosowana z alkoholem etylowym, aby zapobiegać wysuszaniu. Posiada również działanie bakteriostatyczne.

    38,63
    43,99
    • kwas mlekowy – doskonałe zamknięcie łuski włosów

    Składnik ten oprócz działanie nawilżającego włosy działa również korzystnie na ich porost. Dzieje się tak ponieważ kwas mlekowy pobudza cebulki włosów co powoduje ich szybszy wzrost. Stosuj jako płukankę do włosów. 5 ml kwasu mlekowego o stężeniu 80% wymieszaj z 1l wody i przystąp do spłukiwania włosów. Taka płukanka nawilża włosy, przeciwdziała ich przetłuszczaniu się i wzmacnia cebulki.

    • glikol propylenowy –  zapewnia nawilżenie nawet głębszych warstw skóry

    Dość kontrowersyjny składnik w kosmetykach. Zarówno jego minusy (działanie kancerogenne) jak i plusy (nawilżenie oraz zwiększenie przenikalności substancji do głębokich warstw skóry) są szeroko znane. Stosowane w preparatach przeznaczonych do suchych włosów.

    • d-pantenol – zapewnia ochronę podrażnionej skóry

    Inaczej prowitamina B5, zapewnia nawilżenie i pogrubienie porowatych i matowych włosów. Wykazuje podobieństwo do keratyny dzięki czemu wygładza, zmiękcza i wzmacnia nasze kosmyki. Ze względu na delikatne działanie stosowany również w kosmetykach dla dzieci.

    •    piroglutaminian sodowy (PCA) – warunkuje prawidłowe nawilżenie skóry

    Pomimo swojego działania nawilżającego stosowany w kosmetykach do włosów zapewnia im działanie antystatyczne (przeciwdziałające puszeniu się włosów).

humektanty

Humektanty można stosować samodzielnie. Możesz ich też szukać w gotowych produktach do pielęgnacji włosów i ciała. Wiele cennych substancji nawilżających z tej grupy zawierają kosmetyki Joico, organiczne kosmetyki do włosów i ciała John Masters Organics, produkty L’orealkosmetyki Matrix,  Wella, Tigi, kosmetyki Redken, czy Kerastase.



4 odpowiedzi na “Humektanty – właściwości i rodzaje”

  1. Garymuwałt pisze:

    Pani chyba nie wie o czym pani pisze 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *