Pierwszy siwy włos, czyli przyczyny siwienia

Problem siwienia włosów jest nieuchronny i dotknie każdego z nas na różnych etapach życia. Procesy siwienia dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn, dla obu płci stanowiąc problem natury nie tylko estetycznej. Dlaczego siwiejemy i czy warto wyrywać siwe włosy ?

Siwienie włosów utożsamiamy z nieuniknionym upływem czasu, z procesem starzenia się, z czym trudno się pogodzić bez żadnej walki.

Jedni z nas siwieją koło dwudziestego roku życia, inni dopiero po czterdziestce. Dziś opowiemy Wam od czego to zależy, jakie są przyczyny przedwczesnego siwienia i czy warto wyrywać siwe włosy :

 

 

Dlaczego siwiejemy?
Siwienie włosów jest nieodwracalnym procesem fizjologicznym. Dotyczy to włosów, skóry całego ciała, a nawet naszych paznokci. Proces siwienia włosów postępuje z każdym rokiem i trwa do późnej starości każdego z nas. Pierwsze siwe włosy, których tak się obawiamy są wynikiem zmian zachodzących bezpośrednio w cebulkach włosów. Melanina, czyli naturalny pigment włosa, traci swój kolor w macierzy włosa, czyli miejscu odpowiedzialnym za jego powstawanie. Melanocyty, czyli komórki produkujące barwnik, dzięki któremu mamy ten, a nie inny kolor włosów, pod wpływem zaburzeń funkcjonowania nie produkują dostatecznej jego ilości. Nasze włosy stają się siwe, czyli mówiąc inaczej bezbarwne.

czy warto wyrywać siwe włosy

Rodzaje siwienia
Ze względu na duży rozrzut wiekowy procesów siwienia włosów rozróżniamy następujące jego rodzaje:

 • Siwienie ogólne, czyli siwienie naturalne, postępujące wraz z upływem lat, zwykle po czterdziestym roku życia. Siwienie ogólne ma zazwyczaj podłoże genetyczne. Oznacza to w praktyce odziedziczenie tempa siwienia włosów po naszych rodzicach, czy dziadkach. Niektóre rodziny siwieją w późnym wieku, u innych zdarza się to dość wcześnie. Jeśli masz włosy kruczoczarne bardzo prawdopodobnym jest, że pierwsze siwe włosy będą widoczne szybciej niż u innych grup.
 • Siwienie przedwczesne, czyli siwienie w młodym wieku dotyka coraz szersze grono ludzi. Współczesne tempo życia, jedzenie pełne antybiotyków, niewłaściwa dieta, zanieczyszczone środowisko warunkują coraz szybsze postępowanie procesów starzenia się ciała, w tym włosów. Siwienie przedwczesne, dotykające młodych ludzi występuje  głównie u osób zestresowanych, nerwowych i nadpobudliwych bądź dotkniętych anemią złośliwą. Jeśli dodatkowo cierpisz na częste bóle głowy i migreny znajdujesz się w grupie ryzyka i siwienie Twoich włosów może się wzmagać.

Wyrywać czy nie?
Funkcjonuje wiele mitów na temat wyrywania siwych włosów. Jeden z nich mówi, że siwych włosów nie należy wyrywać, bo w miejscu jednego wyrwanego włosa, powstanie kilka nowych siwków. Nie jest to prawda. Proces siwienia włosów, który już się rozpoczął jest ciężki do zatrzymania. Gdy wyrwiemy jeden siwy włos, za jakiś czas obserwujemy na swej głowie kolejne ich pasma. Im jesteśmy starsi, tym bardziej proces ten jest widoczny. Pamiętaj, że w jednej cebulce wyrasta jeden włos, mity o wyrastaniu kilku siwych włosów w miejscu jednego usuniętego są wyssane  z palca. Bez względu na to, czy będziesz wyrywać siwe włosy, czy nie, proces ten będzie sukcesywnie postępował. Możesz spowolnić jedynie jego tempo.

Drugi mit na temat siwych włosów mówi o ich bezwzględnym usuwaniu, co zapobiegać ma dalszemu siwieniu. Owszem, wyrywanie pierwszych siwych włosów może zdać egzamin jeśli jesteśmy w młodym wieku, nie nękają nas choroby przewlekłe i prowadzimy aktywny tryb życia. Mając zdrowe geny i ograniczając stres można spodziewać się wolniejszego tempa przyrostu siwych włosów. Jednak wyrywając pierwsze siwe włosy nie unikniesz siwienia całkowicie.

O sposobach walki z przedwczesnym siwieniem włosów w następnym artykule. Zapraszamy!

4 Responses to “Pierwszy siwy włos, czyli przyczyny siwienia”

 1. MadziaV pisze:

  Bardzo dobry artykuł, ja zauważyłam u siebie pierwszy siwy włos w wieku 21 lat, teraz mam 23 i już jest ich kilka, faktycznie zgadza się że jestem osobą dość nerwową, ale cieszy mnie że można w moim wieku ten proces spowolnić bardziej dbając o kondycję ciała:) Będę się starała myśleć pozytywniej, być aktywną fizycznie i jeść zdrowo:)

 2. Dariusz pisze:

  Mam lat 27. Od lat 12 jestem kompletnie siwy. W moim przypadku mogło to być porostu złe samopoczucie. Nie przeszkadza mi to. Nawet nie byłem u lekarza.

 3. moja corka ma 12 lat i ma juz siwe wlosy
  potrzebuje pomocy jak zapobiec

Dodaj komentarz