6 sposobów na rozdwajanie się paznokci

Panie, które odziedziczyły po przodkach mocne i zdrowe paznokcie powinny czuć się szczęściarami. Niewiele kobiet może pochwalić się tak cennym spadkiem. Gro z nas nieustannie walczy z problemem słabych paznokci, niektórych z kolei zjawisko to dotyka na różnych etapach życia. Niestety rozdwajanie się paznokci może być efektem kilku czynników, takich jak niewłaściwa pielęgnacja, mało urozmaicone menu lub nadużywanie drażniących produktów chemicznych.

Nie istnieje jedna recepta na mocne paznokcie, jednak można znacząco poprawić ich stan kierując się w życiu kilkoma, prostymi zasadami. Poznaj kilka sprawdzonych sposobów na słabe i rozdwajające się  paznokcie.
rozdwajanie się paznokci

Krem i oliwka do rąk

krem do rąk John mastersWcieranie kremu do rąk po każdym ich kontakcie z wodą powinno wejść Ci w nawyk. Dzięki nawilżonej skórze dłoni zminimalizujesz ryzyko wysuszenia oraz pękania płytki paznokcia. Niestety przy poważnym problemie z rozdwajaniem, używanie kremu do rąk może okazać się niewystarczającą formą prewencji, wówczas trzeba sięgnąć po cięższa artylerię. Na początek zainwestuj w oliwkę do paznokci, którą wcieraj w płytkę przynajmniej 3 razy dziennie. Zabieg ten zapobiegnie narastaniu skórek, ale też nawilży dokładnie cały paznokieć.

Zafunduj też dłoniom intensywną kurację nocną. W tym celu zakup ciepłe bawełniane rękawiczki i nakładaj je na noc po dokładnym nawilżeniu skóry rąk (łącznie z płytka paznokcia) grubą warstwą kremu z witaminą A i E, oliwką da dzieci lub specjalistycznym olejkiem winogronowym do dłoni Cuccio. Regularne sesje tego typu bardzo dobrze wpływają na stan podrażnionej (szczególnie zimą) skóry rąk oraz wzmacniają płytkę słabych paznokci.

Nawilżone od środka rękawiczki możesz wykorzystać także w ciągu dnia, wkładając je na przykład podczas oglądania filmu (już bez dodatkowej aplikacji kremu). Po kilku tygodniach należy rękawiczki wyprać i powtarzać domowe SPA aż do zauważalnej poprawy stanu wysuszonych dłoni oraz paznokci. Nie polecam stosowania na noc rękawiczek z folii, bo skóra przestaje wówczas oddychać, dusząc się pod nieprzepuszczalną warstwą. Takie zabiegi polecam też osobom z wrażliwą i pękającą skórą rąk, które nie radzą sobie z dłońmi podczas ujemnych temperatur.

Bezacetonowy zmywacz do paznokci

Aceton ma tą zaletę, że szybciej rozpuszcza lakier do paznokci, dlatego ciągle produkowane są zmywcze na bazie tej substancji. Niestety rozdwajająca się płytka paznokcia nie lubi się z każdym produktem, który dodatkowo obsusza paznokcie. Na czas kuracji wzmacniającej płytkę, radze albo zrezygnować z lakieru do paznokci albo przerzucić się na zmywacze bez acetonu. Zmywacze bezacetonowe posiadają zazwyczaj w składzie witaminy, oleje lub wyciągi ziołowe, dzięki czemu nie tylko zmywają lakiery, ale i pielęgnują płytkę paznokcia.

Odpowiednie piłowanie paznokci

Rozdwajające paznokcie lepiej opiłować na krótko. Czemu? Krótkie paznokcie, nad którymi masz pełną kontrolę są gwarantem zmniejszenia niebezpieczeństwa ich złamania. Poza tym rozdwajający i długi paznokieć nie jest widokiem estetycznym – lepiej oszczędzić go otoczeniu i wyglądać czysto oraz schludnie. Krótkie paznokcie są nadal modne, szczególnie w dobie komputerów i zaradnych, pewnych siebie kobiet. Pamiętaj, by przy piłowaniu paznokci robić to tylko w jedną stronę, rezygnując z pilników metalowych. Polecam pilnik szklany (kryształowy) lub papierowy, który gwarantuje, że paznokcie nim oszlifowane nie będą się rozwarstwiały. Pilnik kryształowy lub szklany ma tą zaletę, że uszczelnia i zamyka wszelkie mikro złamania i pęknięcia brzegów płytki paznokcia.

Odżywianie płytki paznokcia

Specjalistyczne firmy oferują całą gamę środków do słabych i łamliwych paznokci. Przy problemie z rozdwajaniem płytki warto postawić na odżywki do paznokci Nail Tek zapobiegające ponownemu rozwarstwieniu płytki, które nakładamy pod podkład. Warto czytać składy takich preparatów – pamiętajmy by unikać susceptancji wysuszających, które mimo pozornego pomagania, na dłuższą metę osłabiają płytkę, pogarszając jej łamliwość. Tak działa toluen oraz jego pochodne, czyli kwas toluenosulfonowy. Odżywki do rozdwajających się paznokci mogą być stosowane w formie bazy (lakier podkładowy) lub jako samodzielny preparat pielęgnacyjny.

Gumowe rękawice

Moczenie dłoni oraz paznokci w wodzie osłabia je. Gumowe rękawice ochronne powinny być w domu każdej z Pań, tym bardziej, jeśli nie możemy poradzić sobie z rozdwajaniem paznokci. Głównym winowajcą jest nie tylko woda, ale też detergenty używane do mycia naczyń. Wypłukują one z rąk, a także z płytki paznokci, naturalną warstwę ochronną, która zapobiega chorobom dłoni.

Wiele Pań nie potrafi polubić się z rękawicami, wówczas radzę kupować mało agresywne płyny do mycia naczyń lub postawić na ekonomiczne zmywarki. Rynek środków naturalnych oferuje całą gamę nie tylko kosmetyków, ale i chemii gospodarczej, opartej na substancjach mało drażniących skórę. Niestety za jakość trzeba płacić – brak rękawic, równa się większemu upływowi gotówki w portfelu.

Dieta

Rozdwajanie oraz łamliwość paznokci są częstym skutkiem złej i mało urozmaiconej diety. Polecam wprowadzić do menu marchewkę lub pić sok z marchwi. Witamina A zawarta w tym warzywie doskonale reguluje problemy z cienkimi paznokciami, stymulując ich wzrost. Przy okazji poprawisz też stan swojej mało witalnej lub niezdrowej cery. Równie ważne przy rozwarstwianiu paznokci są witaminy E, C oraz B, a także proteiny (białko) oraz cynk. Na efekty diety wzmacniającej paznokcie należy poczekać przynajmniej dwa, trzy miesiące.

8 Responses to “6 sposobów na rozdwajanie się paznokci”

 1. atqabeauty.com pisze:

  Odżywki NailTek to cudotwórcy! Nigdy nie miałam tak mocnych paznokci jak teraz po kuracji Intensive Therapy II i Foundation II :)

 2. Martyna pisze:

  Ja również polecam odżywki NailTek. Sama wypróbowałam i przekonałam się o ich skuteczności, a mam pop prostu niesamowicie słabe paznokcie. :)

 3. Anguis pisze:

  ja od zawsze stosuje żel do stop i paznokci i nie marudzę na rozdwojone końcówki ;)

 4. Tamaunek pisze:

  Kiedyś miałam cudowne mocne paznokcie z czasem kiedy zaczełam je malować się trochę osłabiły ,
  a potem makabra
  zaczeły się rozdwajać szczególnie te środkowe, nie mam pojecia dlaczego i trafiłam w odżywkę świetna z vipery, zaczełam nia malować i przestały , ale z krótko chyba bo po kilku dniach znowu wrócłam do kolorków , a ona pod lakier niestety się nie nadaje. Dlatego teraz znow do niej wróciłam . :P
  Teraz myślę żee to rozdwajanie to może za mało owoców i warzyw . Chyba potrzebny mi zastrzyk witamin :D

 5. dominika ustka pisze:

  Wystarczy wprowadzić odżywkę i oliwkę new nails – przynajmniej taka była moja metoda. Po kilku tygodniach paznokcie wyglądały o niebo lepiej – zdrowe, twarde i z odpowiednim błyskiem. Osobiście jestem bardzo zadowolona ;-)

 6. Magda pisze:

  Stosuję zarówno kremy do rąk oraz odżywki do paznokci. Na pierwszym miejscu jednak najważniejsze jest wzmocnienia paznokci od środka. Biorę skrzypolen z biotyną i naturalnymi składnikami takimi jak – ekstrakt ze skrzypu polnego i mielone nasiona lnu.

 7. Specjalista SEM pisze:

  Bardzo się cieszę, że takie strony jak ta powstały. Przekazuję dalej adres znajomym i trzymam kciuki:)

 8. inna2 pisze:

  czesc ;) zgadzam sie z powyższą wypowiedzią kondycja naszych włosów i paznokci w dużej mierze zależy od naszej diety . Miałam bardzo duży problem z paznokciami i włosami . nie mogłam znaleźć przyczyny . zrobiłam szereg badań i okazało sie że mam anemie ;( .człowiek zabiegany , praca , dom i nie pamięta by dbać o siebie .

Dodaj komentarz