Wypadanie włosów wiosną

Włosy są dla kobiet tak ważne, jak dla mężczyzn drogie i markowe auta. Patrząc tymi kategoriami, ubytek czupryny i wzmożone wypadanie włosów są nie tylko problemem estetycznym. Utrata gęstości włosów wiąże się z poważnymi kompleksami i zaniżonym poczuciem własnej wartości. Dla kobiet, każdy włos jest na wagę złota, dlatego nie lubimy ich utraty, a do procesu wypadania włosów podchodzimy niezwykle emocjonalnie. Wiosna to nieciekawy okres dla czupryn, linieją nie tylko zwierzęta, ale i ludzie gubią większe ilości włosów, niż zwykle. Dziś o tym dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić?

Wypadanie włosów wiosną – przyczyny

wiosna1

Skutek zimy

Mimo, że włosy wypadają przez cały rok, wiosną zjawisko to nasila się bardziej. Zwykle jest to efektem ujemnych temperatur i nagłych skoków temperatury. Jeśli podczas mrozów zaniedbaliśmy włosy, nie nosząc czapek i nie stosując olejów do włosów oraz kosmetyków ochronnych, teraz zbierzemy tego skutki. Przemrożenie włosów i cebulek włosów zimą, znacznie osłabia włosy, co widać dopiero wczesną wiosną. O tym, jaki jak dbać o włosy zimą, przeczytasz pod linkiem. Pamiętaj, że o skórę głowy warto zabiegać przez cały rok, bowiem skutki naszych zaniedbań odbiją się negatywnie na jakości fryzury, co zwykle jest kwestią czasu.

Przesilenie wiosenne

Zmienne warunki atmosferyczne, zgodne z przysłowiem: „kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata” są bardzo uciążliwe dla naszych włosów. Przesilenie wiosenne, czyli okres przejścia jednej pory roku, w drugą, to najczęściej podawany powód ich osłabienia. Wszyscy znamy to określenie, ale nie zawsze wiemy, jak powiązać te zjawiska. Przesilenie wiosenne to wypadkowa wielu czynników. Głównie chodzi o przemęczenie organizmu bezsłoneczną porą roku, zimnem, chorobami, brakiem substancji odżywczych ze świeżego pożywienia.

Przede wszystkim zaś zmienia się, zahibernowana zimą gospodarka hormonalna, czego skutkiem jest wiosenne wypadanie włosów (większość włosów kończy wówczas swój cykl rozwojowy). Wiosna to pora odnowy, ale nim do niej dojdzie, musi wypaść to, co stare. Wiosenne, wzmożone wypadanie włosów, powodowane przesileniem jest procesem naturalnym i trwa od 1 do góra 2 miesięcy, po czym wraca do normalnego stanu. Gdy proces ten się przeciąga, koniecznie odwiedź lekarza, aby znaleźć inną przyczynę choroby. Nie obawiaj się, wypadanie włosów wiosną jest zwykle okresowe i nie pozbawi Cię całej czupryny!

Nadmierne przetłuszczanie włosów

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to choroba, której widocznym skutkiem jest wzmożone wypadanie włosów i ich osłabienie. Jest ona wynikiem zaczopowania porów skóry łojem, środkami do stylizacji i zanieczyszczeniami codziennymi. Jeśli Twoja skóra lubi się przetłuszczać i masz tendencję do nadprodukcji sebum, koniecznie dbaj o czystość skóry głowy, stosując łagodne środki myjące. Skóra, która nie oddycha, nie funkcjonuje normalnie i nie potrafi spełnić swoich podstawowych funkcji, czyli osłony włosów przed mikropatogenami (grzyby powodujące łupież, bakterie). Normalna warstwa łoju pełni funkcję ochronną, jego nadmiar to pożywka dla mikroorganizmów, patogenów i przyczyna osłabienia włosów. Łojotok powoduje też zaburzenia ukrwienia w obrębie mieszków włosowych, a jak wiemy zdrowie włosy zaczyna się od skóry. Często nadmierne przetłuszczanie włosów wiąże się z noszeniem obcisłych czapek porą zimową. Ten typ nakrycia głowy sprzyja nadmiernej kruchości, osłabiając strukturę włosów od cebulek, po same końce.

125,99
9,15
73,99

Brak witamin

Po zimie wymęczone są nie tylko nasze włosy, ale i ciała. Nadal jesteśmy tym, co jemy, a zima nie rozpieszcza nas pod tym względem. Importowane, pryskane owoce i warzywa szklarniowe, które nigdy nie widziały słońca, nie dostarczą nam potrzebnej porcji składników odżywczych. By włosy rosły zdrowo i nie wypadały potrzebują odpowiedniego paliwa. Uśpiony zimą metabolizm pobudzą bogate w błonnik i witaminy kasze, brązowy ryż oraz orzechy i ryby poprawiające wygląd skóry. Zanim na dobre pojawią się nowalijki, warto wiosną sięgnąć po kurację w formie tabletek wzmacniających włosy. Wybieraj takie, które zawierają witaminy A, B, C, E oraz kwasy Omega, żelazo, cynk, siarkę. Staraj się pić dużo płynów i herbatek ziołowych z pokrzywy i skrzypu. Pamiętaj, by jednocześnie brać witaminę B Complex, bowiem wymienione zioła wypłukują ją z organizmu.

Jak wzmocnić włosy i zapobiec ich wypadaniu?

wiosna2

Warto starać się zacząć zapobiegać wypadaniu włosów wiosną, jeszcze zanim ona przyjdzie. Uda nam się to, jeśli zadbamy o swoją dietę, która powinna być bogata w witaminy i minerały, będziemy stosować wcierki na włosy, chronić je przed deszczem, śniegiem czy promieniowaniem słonecznym. Żeby włosy nie wypadały, nasza skóra głowy musi być zdrowa, dlatego starajmy się ją masować podczas każdego mycia. Te cienkie i delikatne starajmy się czesać delikatnie szczotkami i grzebieniami o zaokrąglonych zębach, a ich końcówki zabezpieczajmy olejkami. Taka pielęgnacja włosów przyniesie efekty. Warto również prowadzić zdrowy styl życia oraz starać się unikać stresu.

93,29
54,89

Kosmetyki wzmacniające włosy

We wzmocnieniu włosów poza standardową pielęgnacją w postaci szamponów i odżywek pomogą również kuracje w formie ampułek oraz toników do wcierania w skórę głowy. Są one bowiem bogate w czynne substancje w skoncentrowanej postaci. Głównym założeniem kuracji powinno być wzmocnienie cebulek włosowych i pobudzenie wzrostu nowych włosów, co sprawi, że włosy będą bardziej odporne na wypadanie. Szuka zatem w produktach do włosów wypadających takich składników jak wyciągi roślinne np. fitobioginy, wyciągu z kory chinowca, ekstraktu ze skrzypu czy pokrzywy, a także aminexilu.

98,99
131,99
80,99
44,00
149,90
199,99

O tym jak działa na włosy Aminexil przeczytasz pod linkiem. Skuteczna kuracja Aminexilem trwa 40 dni i dobrze jest przeprowadzić ją wiosną oraz jesienią. Jednocześnie pamiętaj, by w okresie wzmożonego wypadania włosów, ograniczyć używanie środków do stylizacji, jak pianki, lakiery oraz odstawić wszelkie narzędzia termiczne. Nie stosuj też agresywnych szamponów do włosów lub rozcieńczaj je wodą przed aplikacją na skórę głowy. Jeśli po zimie Twoje włosy są łamliwe, a fryzura bez życia, warto zafundować im kurację odżywiającą w formie maski lub ampułki do włosów. Zapamiętaj jednak, by wiosną Twoja uwaga koncentrowała się głównie na skórze głowy!



12 odpowiedzi na “Wypadanie włosów wiosną”

  1. agnieszka87 pisze:

    Do tych wszystkich preparatów dobrze jest jeszcze używać grzebienia laserowego wiele o nim czytałem, bardzo fajnie jest wszystko opisane.

  2. zosia pisze:

    Jeśli chodzi o problem nadmiernego wypadania to z własnego doświadczenia mogę polecić ampułki do wcierania w skórę głowy – Kosswell Koxidil.
    Efekty można zauważyć po 3-4 tygodniach stosowania, włosy przestają wypadać i pojawiają się nowe.

  3. henia pisze:

    ja na wypadanie włosów łykam Biotebal. Lek, który ma największą ilość biotyny dostępną na rynku. Dzięki niemu włosy są mocniejsze i jest ich więcej.

  4. Pati pisze:

    Ja polecam tabletki Kerabione 2-3 miesiące rano i wieczorem.

  5. monja pisze:

    Mnie pomogły tabletki biotebal. Brałam je regularnie przez kilka miesięcy i włosy przestały wreszcie wypadać, a do tego poprawiła się ich kondycja i zaczęły szybciej rosnąć

  6. Franka pisze:

    Wypadanie włosów i przetłuszczanie to mój dość męczący problem. Ale zaczęłam używać szampon Biotebal, który mi mama poleciła i liczę, że będzie lepiej 🙂 ponieważ szampon nie tylko hamuje wypadanie włosów, ale jeszcze reguluje pracę gruczołów łojowych.

  7. kochanie pisze:

    mi też pomaga Biotebal – używam tabletek. Widać, że włosy po nich są silne i zdrowe.

  8. Klara pisze:

    Włosy mogą wypadać o każdej porze roku. Ja nie wierzę w jesienne i wiosenne wypadanie, bo jak włosy zaczną mi wypadać w lipcu, to co to oznacza? Zdrowa dieta i mało strasu to sposób na zdrowe włosy. Zahamuje ich wypadanie olej z wiesiołka, np. polski Gal w kapsułkach.

  9. jutta pisze:

    Mi włosy zaczęły wypadać bez zwiazku z pogodą. Po prostu bardzo miałam osłabiony organizm po ciąży i niedobór biotyny spowodował wypadanie włosów. Na szczęścue szybko się z tym uporałam, bo zaczęłam regularnie brać tabletki biotebal, które zawiarają dużą dawkę tej witaminy.

  10. Majka pisze:

    Wypadanie włosów wiosną to normalka, bo organizm jest osłabiony po zimie. Warto stosować codziennie olej z wiesiołka, np. Gal w kapsułkach – włosy przestaną wypadać w ciągu miesiąca i odrośnie mnóstwo nowych baby hair.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *