Jak sobie radzić z przesuszoną skórą głowy?

Skóra głowy to część ciała, o której często zapominamy, interesując się nią w sytuacjach ekstremalnych, jak łupież, wypadanie włosów, swędzenie, uczucie ciągnięcia, czy nadmiernej suchości. Tymczasem skóra głowy jest bardzo ważnym miejscem, bowiem odpowiada za stan naszych włosów na całej ich długości. Wystarczy spojrzeć na skórę jak na glebę i odpowiedzieć co urośnie na bardzo suchej, pozbawionej odpowiedniej dawki nawilżenia? Jeśli hodujemy kaktusy, ta metoda się sprawdzi, w przypadku włosów, nie do końca.

Jeśli przesuszona skóra głowy to także Twój problem, ten wpis jest dla Ciebie. Dziś o tym, jak nie dopuścić do przesuszenia skóry głowy i jak radzić sobie z problemem nadmiernej suchości włosów. Przedstawiamy sposoby na to, jak zapewnić im odpowiedni poziom nawilżenia.

Przesuszona skóra głowyZdjęcie: pexels.com

Jakie są przyczyny przesuszonej skóry głowy?

Przyczyn przesuszonej skóry głowy może być wiele. Jednym z najczęstszych jest jej nieprawidłowa pielęgnacja, stosowanie szamponów, które mają zbyt dużą dawkę protein, ekstraktów roślinnych, co pozbawia ją nawilżenia. Dzieje się tak również wtedy, gdy myjemy włosy za często niż tego potrzebują. Wtedy pozbawiamy skórę głowy naturalnego płaszcza lipidowego. Wysuszamy ją również poprzez stosowanie kosmetyków o chemicznym składzie, zawierających dużo alkoholu, a także przez nakładanie produktów do stylizacji w zbyt dużej ilości. Kolejną przyczyną może być zbyt częste używanie suszarki oraz mycie włosów za ciepłą wodą. Skórze głowy nie służy ekspozycja na słońce. Działanie promieniowania UV jest dla niej szkodliwe, dlatego chrońmy ją nakryciem. Na jej przesuszenie możemy skarżyć się zimą, gdy jest mróz i suche powietrze. Przyczyną przesuszonej skóry głowy może być również chlorowana i słona woda. Czasem jednak podłoże złego stanu skóry głowy jest bardziej skomplikowane. Skóra głowy może być podrażniona, swędzieć i łuszczyć się na skutek różnych chorób, takich jak np. łojotokowe zapalenie lub łuszczyca, dlatego gdy zmiana pielęgnacji nie przynosi efektów, warto poradzić się dermatologa.

Przesuszona skóra czy łupież, czyli jak myć włosy

Przesuszona skóra głowy przypomina łupież i często jest z nim mylona. Owszem, łupież może być następstwem długotrwałego nie leczenia problemu, jednak przesuszenie wygląda trochę inaczej. Sucha skóra czasem łuszczy się nieestetycznie przypominając wyglądem drobne płatki łupieżu, dodatkowo jest bardziej uwrażliwiona, często swędzi oraz piecze. Wybierając środki myjące kierujemy się zasadą – nie podrażniać, a leczyć. W pierwszej kolejności pamiętajmy, że sucha skóra głowy nie lubi gorącej, ani zbyt zimnej wody. Myjąc włosy ciepłą wodą wybierajmy delikatne szampony pielęgnujące, które nie zaostrzają podrażnień, łagodząc świąd i uczucie pieczenia. Najlepiej wybrać szampony bezzapachowe, które nawilżają włosy i przeznaczone są do wrażliwej skóry głowy. Takim kosmetykiem jest szampon L’Oreal do wrażliwej skóry głowy oraz szampon Alterna z dodatkiem kojącego i nawilżającego skórę głowy olejku arganowego. Podczas choroby unikajmy kosmetyków opartych na silnych detergentach myjących (SLS lub SLES). Jeśli nie umiesz się bez nich obejść wystarczy rozcieńczać szampon w kubeczku pół na pół z wodą, dodatkowo też możesz dodać naparu ziół lub hydrolatu ze sklepu z półproduktami, łagodzącego podrażnienia (polecam lipę, aloes lub hydrolat pszenicy). W przypadku suchej i piekącej skóry głowy bezwzględnie unikamy szamponów przeciwłupieżowych, które mogą spotęgować i zaostrzyć problem.

Pielęgnacja przesuszonej skóry głowy

Odżywki do suchej skóry głowy

W przypadku suchej skóry głowy dużą uwagę należy przywiązać do nawilżenia i przywrócenia równowagi lipidowej tego miejsca. Pierwszy etap to mycie głowy, etap drugi, czyli dobór odżywki do włosów jest równie istotny na stanu wrażliwej skóry. Podczas kuracji wybierajmy odżywki i maski silnie nawilżające z dodatkiem humektantów. Humektanty to na przykład: miód, aloes, gliceryna, kwas hialuronowy, d-pantenol, kwas mlekowy, mocznik, glikol propelynowy, olej jojoba, masło shea, wyciąg lub olej avocado. Dobrze aplikować taką maskę chociaż na pół godziny pod czepek foliowy, uprzednio wcierając ją w skórę głowy. Przy suchej skórze głowy unikajmy masek czysto proteinowych, które bez dodatku nawilżaczy w składzie mogą spotęgować uczucie przesuszenia. Suche włosy i wrażliwa skóra głowy lubią urozmaicenie składników odżywczych, dzięki czemu zostaje utrzymany zdrowy balans. Polecamy silnie nawilżającą odżywkę do włosów John Masters Organics Miód i Hibiskus, zawierającą takie humektany, jak: aloes, olej jojoba, wyciąg z rumianku i herbaty, miód, ogórecznik i kwas hialuronowy oraz maskę do włosów uwrażliwionych L’oreal Nature. W przypadku wrażliwej skóry głowy warto spróbować myć włosy odżywką, co zapobiegnie przesuszeniu głowy, jednak nie każdy skalp reaguje na to pozytywnie.

Kuracje, oleje i wcierki skóry głowy

Wrażliwa i sucha skóra głowy powinna być rozpieszczana specjalnymi wcierkami i kuracjami odżywczo-nawilżającymi. Ich głównym zadaniem jest uregulowanie zaburzonej równowagi chorej skóry i odbudowa lipidowa naskórka. Wcierki ziołowe, wzmacniające włosy często bazują na alkoholu, dlatego podczas choroby należy je bezwzględnie odstawić. Polecamy bezalkoholową kurację do włosów JMO, której zadaniem jest unormować wrażliwą skórę głowy, złagodzić podrażnienia, wzmocnić i zagęścić włosy. Równie podrażniająco na wrażliwą i przesuszoną skórę mogą działać ampułki i kuracje do włosów, które oprócz cennych substancji wzmacniających , zawierają często dodatek alkoholu etylowego i propylowego. Dlatego podczas leczenia „suszy na głowie”, nie używamy tego typu produktów, studiując rozważnie składy używanych kosmetyków. Polecamy kuracje przeznaczane stricte do wrażliwej skóry głowy, jak bezalkoholowy tonik Wella SP Balance Scalp Lotion, który koi podrażnienia i znosi uczucie swędzenia skóry. Jeśli stosujesz systematycznie oleje do włosów, które zawierają w składzie wysuszające zioła, jak hennę, po każdym olejowaniu dobrze nawilż skórę głowy odpowiednimi humektantami. Jeśli boisz się ryzyka, polecamy do olejowania bezpieczny, ekologiczny olej arganowy JMO lub olejek Wella, które walczą z przesuszeniem i podrażnieniami skóry głowy, nawilżają i leczą łupież.

Pielęgnacja przesuszonej skóry głowy

Zdjęcie: pinterest.com

Przesuszona skóra głowy – czy dieta ma znaczenie?

Niewiele z nas zdaje sobie sprawę z tego, że dieta może mieć bardzo duże odzwierciedlenie w naszym wyglądzie. Czasem skóra głowy może być sucha na skutek nieprawidłowego odżywiania.  Dbajmy o to, aby w naszej diecie znalazła się odpowiednia ilość zdrowych tłuszczy, które znajdziemy m.in. w rybach, olejach roślinnych, pestkach dyni, awokado. Mają one znaczenie przy transportowaniu witaminy A w organiźmie, która wspomaga odbudowę naskórka. Ważne są też witaminy C i E, ponieważ mają udział w budowie kolagenu, który poprawia elastyczność skóry. Nie zapominajmy o piciu dużej ilości płynów. Żeby nasza skóra głowy była nawilżona musimy wypijać około 1,5-2 litrów wody dziennie.

Pamiętajcie o jednym, aby skóra głowy nie była przesuszona, musimy przede wszystkim zadbać o odpowiednią pielęgnację. Znaczenie ma również dieta i stan zdrowia. Zacznij pielęgnację skóry głowy od wyboru najlepszych dla niej kosmetyków!



6 odpowiedzi na “Jak sobie radzić z przesuszoną skórą głowy?”

  1. Gosia pisze:

    Bardzo ciekawy artykuł właśnie borykam się z tym problemem na pewno posłucham rad Pani Eweliny.Dziękuję za pomoc

  2. Kasia pisze:

    Ja z własnego doświadczenia mogę dodać, że dieta to nie wszystko, naturalne sposoby walki z łupieżem również nie załatwią sprawy do końca. Skuteczny szampon to recepta na zdrową skórę głowy, lśniące włosy i brak łupieżu. Takim szamponem jest Pirolam, którego każdemu polecam!

  3. kasiw373773 pisze:

    Problem dotyczy wielu osób, a przynajmniej takie mam wrażenie. U mnie sucha skóra jest objawem łuszczycy, której stany zapalne wracają co jakiś czas. Odkąd jednak stosuję Nefret, to nie wracają tak często jak wcześniej. To w 100% naturalny preparat, dlatego mu zaufałam.

  4. sdasds pisze:

    Gdzie mogę dostać Nefret? Lubię naturalne kosmetyki, a one lubią moją skórę.

  5. kasiw373773 pisze:

    Nefret zamówisz tylko na stronie Nefret, przez Internet 🙂

  6. monikaaa pisze:

    Polecam też maseczkę na włosy przed myciem żółtko, kilka kropel oleju konopnego ediit , kilka kropel cytryny. Maseczkę o konsystencji majonezu wetrzeć w skórę głowy na pół godziny przed myciem, owinąć głowę ręcznikiem. umyć czeskim szamponem Capillus przeciwłupieżowym nie używać odżywki.Kurację stosować w miarę potrzeby także na inne problemy z włosami i skóra głową jak łuszczyca …szampon jak i olejek ediit znajdziecie na www konopiafarmacja pl na łuszczycę skóry nie tylko głowy pomoże maść konopna Retter za 36,90 zł mam wszystko sprawdzone polecam !!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *