Mycie włosów tłustych

Zwykle mycie skóry głowy i włosów może mieć ogromne znaczenie w wypadku nadmiernego ich wypadania. Do dziś funkcjonuje pogląd, że włosy lepiej jest „przenosić”, co oznacza przetrzymanie ich jak najdłużej bez mycia. Owszem, raz na jakiś czas można to zrobić, jednak zbyt długie nie mycie głowy powoduje więcej szkód niż pożytku. Szczególnie dotyczy to osób z nasilonym łojotokiem i wydzielaniem sebum. Nieoczyszczona odpowiednio skóra głowy doprowadza do rozrostu szkodliwych mikroorganizmów, mogą pojawić się problemy z łupieżem tłustym, a zalegająca warstwa sebum zamiast przyzwyczaić skórę głowy do rzadszego mycia włosów, nasila ich wypadanie. Dziś o tym dlaczego łój powoduje nadmierne wypadanie włosów i jak sobie radzić z tym zjawiskiem. Mycie włosów tłustych jest niestety problematyczne.

mycie włosów tłustych

fot. © photl.com

Tłuste włosy a DHT

mycie włosów tłustychCzynnikiem odpowiedzialnym za nadmierne wypadanie włosów są męskie hormony płciowe zwane androgenami, wytwarzane przez jądra, korę nadnerczy oraz jajniki. Stąd wywodzi się nazwa: łysienie androgenowe, które w równym stopniu dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety z zaburzonym poziomem przetworzonego testosteronu. Androgeny oprócz osłabienia i miniaturyzacji mieszka włosowego powodują zwiększenie aktywności gruczołów łojowych, a co za tym idzie nasilenie łojotoku oraz wypadania włosów. DHT, czyli Dihydrotestosteron (metabolit testosteronu powstający przy udziale enzymu 5 alfa reduktazy) jest pochodną męskiego hormonu testosteronu i wrogiem numer jeden naszych mieszków włosowych. To właśnie enzym 5 AR przemienia testosteron w silniejszy i szkodzący włosom dihydrotestosteron (DHT).

Oleisty łój na skórze głowy zawiera szkodliwe dla włosów DHT, powodując zmniejszanie ilości tlenu dostarczanego bezpośrednio do mieszków włosowych i osłabienie włosów. Tlen to podstawa dla sprawnego funkcjonowania każdej komórki naszego ciała. Stres także pogarsza stan włosów, wymuszając na organizmie produkowanie większej ilości hormonów. To powoduje jeszcze większą wrażliwość na testosteron i zwiększone wydzielanie łoju. Jeśli chcesz mieć zdrowe włosy nie doprowadzaj do ich nadmiernego przetłuszczania, bo to czynnik wzmagający ich osłabienie. Geny, stres, brak równowagi hormonalnej i regularne przetrzymywanie warstwy sebum na skórze głowy to dobra droga do łysienia androgenowego. Oczywiście nie każde przetłuszczanie włosów to wyrok. Jednak, gdy Twoje włosy nagminnie wypadają, przerzedzają się i nie rosną nowe,  pora na radykalne działania z udziałem lekarza.

Mycie włosów

loreal_pure_resourceZapewne nie tylko ja doświadczyłam zjawiska, że im dłużej przetrzymuję swoje włosy, tym więcej ich wypada podczas mycia. Zdecydowanie mniejszą ich ilość tracę, gdy myję włosy co drugi dzień, niż raz na 4 lub 5 dni. Oczywiście częstotliwość mycia włosów należy dopasować indywidualnie. Włosy normalne, bez skłonności do nadmiernego przetłuszczania wymagają rzadszego mycia. Włosy tłuste u nasady, a suche na długości, czyli takie, jakie posiada większość Polek, zwykle wymagają mycia co drugi dzień. Jeśli cierpimy na okresowe wypadanie włosów, regularne mycie delikatnymi środkami staje się kwestią nie tylko higieny, ale i rozsądku. Pamiętajmy o tym, że sebum wytworzone z  nadmiernie przetłuszczonych włosów to źródło enzymu przekształcającego testosteron w DHT. Wzrost groźnego DHT to nadmierne osłabienie mieszków, a w konsekwencji wypadanie włosów. Myjmy włosy wtedy, kiedy tego potrzebują, nie przetrzymujmy ich na siłę! Jeśli z powodu częstego mycia, boisz się przesuszenia fryzury:

Polecamy serię Alterna Caviar Clinic, ukierunkowaną na walkę ze wzrostem DHT i redukującą sebum skóry głowy. Równie pomocne są:  szampon do włosów mieszanych Kerastase Bain Divalent, który opóźnia przetłuszczanie skóry głowy i przemieszczanie się łoju wzłuż włosów, szampon leczniczy JMO Cynk i Szałwia oraz szampon wzmacniający Matrix Biolage Fiberstrong.

mycie włosów tłustychmycie włosów tłustych

O tym jakie substancje ograniczają przemianę testosteronu w szkodliwe DHT oraz przetłuszczanie skóry głowy, już za tydzień!

Małgosia

One Response to “Mycie włosów tłustych”

  1. Suple pisze:

    Polecam każdemu powyższy tekst. Artykuł dał wiele do przemyśleń. Warto działać dla lepszego zdrowia! ps zapraszam do mniePozdrowienia

Dodaj komentarz