Jak działa rozjaśniacz do włosów przed farbowaniem? Zobacz, dlaczego jest ważny!

Zmiana koloru włosów nie zawsze jest taką prostą sprawą. Chociaż obecnie mamy ogromny wybór produktów do farbowania, niestety, gdy nie będziemy ich odpowiednio używać, możemy nie osiągnąć efektu, jakiego oczekujemy. Dodatkowo kondycja naszych włosów może bardzo ucierpieć. Problem zaczyna się zazwyczaj wtedy, gdy z ciemniejszego koloru chcemy przejść na jaśniejszy. Niezbędne będzie użycie rozjaśniacza. Co to jest i jak działa rozjaśniacz do włosów?

Hairstyle

Jak działa rozjaśniacz do włosów?

Działanie rozjaśniacza polega na tym, że otwiera on łuski włosa i wymywa z nich pigment. Ich gładka warstwa zostaje naruszona, aby móc przepuścić roztwór wybielający. Preparaty zawierają utleniacze wnikające w głąb włókna włosa i pozbawiające je pigmentu. Dzięki temu włosy mogą stać się jaśniejsze o jeden lub kilka tonów. Dzieje się to stopniowo – najpierw mają czerwony odcień, później pomarańczowy, aż w końcu dochodzimy do blondu. Tak w prostych słowach odpowiedzieliśmy na zadane pytanie – jak działa rozjaśniacz do włosów?

Do produktów rozjaśniających należą specjalne szampony, żele, emulsje, proszki i pasty zawierające nadtlenek wodoru. Te, które mają słabsze działanie rozjaśniające, mają w składzie etanoloaminy oraz substancje mające na celu regenerację włosów. Te o mocniejszych właściwościach opierają się na działaniu związków silnie alkalizujących np. sodu, potasu i węglanu.

Bardzo ważne jest to, aby dobrać preparat rozjaśniający zgodnie z naszym kolorem włosów, a także tym, o ile chcemy je rozjaśnić. Należy też stosować się do zalecanego przez producenta czasu wykonywania zabiegu – zazwyczaj nie jest to więcej niż 50 minut. Jeśli będziemy trzymać rozjaśniacz na włosach za długo, możemy bardzo je uszkodzić.

Żeby rozjaśniacz zadziałał, potrzebny jest oksydant, czyli aktywująca go woda utleniona. Niezwykle istotne jest dobranie odpowiedniego stężenia, w zależności od naszego koloru włosów.

  • 3% – to stężenie pozwoli rozjaśnić włosy o 1,2 tony np. gdy chcemy ciemny brąz zmienić na jasny.
  • 6% – to stężenie rozjaśnia włosy maksymalnie o 3 tony.
  • 9% – stosujemy, gdy chcemy rozjaśnić włosy o 4 tony.
  • 12% – tak wysokie stężenie pozwala na rozjaśnienie włosów nawet o 7 tonów.
37,58
81,00
49,82
53,19

Jak działa rozjaśniacz do włosów – czy rozjaśnianie jest szkodliwe?

Niestety, ale nie wpływa ono dobrze na stan włosów, dlatego jeśli pukle są zniszczone, najlepiej najpierw zadbać o ich regenerację. W innym przypadku mogą się bardzo osłabić, przesuszyć, a nawet spalić i wykruszyć. Rozjaśnianie włosów trzeba dokładnie przemyśleć. Jeśli niedawno były farbowane, robiłyśmy trwałą ondulację lub po prostu są zniszczone np. na skutek promieniowania UV lub częstego układania przy pomocy prostownicy lub lokówki, lepiej jest odczekać kilka tygodni i w tym czasie głęboko je odżywić. Zapoznaj się z naszą ofertą produktów do odsiwiania i zrób zakupy z atrakcyjnym rabatem!

Jak nakładać rozjaśniacz na włosy?

Wiele już zostało powiedziane odnośnie tego, jak działa rozjaśniacz do włosów i jak go wybierać. Idźmy zatem dalej w poznawaniu tego kosmetyku. Najpierw musimy dobrać odpowiedni preparat do włosów zgodnie z tym, jakiego efektu oczekujemy i jaki jest odcień naszych pasm. Jeśli zależy Ci na rozjaśnieniu ich maksymalnie do pięciu tonów, polecamy Loreal Blond Studio Majimeches – krem rozjaśniający w saszetkach bez amoniaku. Jest idealny do refleksów i pasemek. Loreal Blond Studio Platinium Plus – pasta dekoloryzująca bez amoniaku rozjaśni włosy nawet do 6 tonów. Pozwala osiągnąć efekt wygładzenia i zmiękczenia pasm, a także wyrównać odpowiedni poziom lipidów na powierzchni włosów.

113,93
102,99

Jak stosować Loreal Blond Studio Platinium Plus?

  • Wlej do naczynia 120ml odżywczego aktywatora L’Oreal Platinium.
  • Wymieszaj go z 40g rozjaśniacza L’Oreal Platinium.

Mieszankę należy nakładać dłońmi w jednorazowych rękawiczkach. Około 40g wystarczy na jednorazowe zastosowanie w przypadku rozjaśniania długich włosów, 20g na krótkie włosy. Dopuszczalne proporcje w zależności od pożądanej konsystencji i stopnia rozjaśnienia to od 1:1 do 1:3. Produkt na włosach trzymamy maksymalnie 50 minut.

Innymi równie skutecznymi preparatami są pudry i proszki. Wella Blondor Multi Blond Powder – rozjaśniacz w proszku rozjaśni Twoje włosy nawet o 7 tonów.  Jak działa rozjaśniacz  do włosów Wella? Jego sekretem jest technologia Tri-lightening, zawierająca aktywne molekuły zapobiegające pojawianiu się żółtych tonów na włosach. Puder mieszamy z wybranym oksydantem w proporcjach 1:1,5 lub 1:2 (w zależności czy włosy są cienkie czy grube). Nakładamy go posuwistymi ruchami na suche włosy. Po 50 minutach dokładnie spłukujemy, jednak co 5-10 minut należy kontrolować efekty stylizacji. Uwaga! Jeśli stosujesz produkt przy skórze głowy, użyj oksydantu o maksymalnym stężeniu 6%.

Podobnym produktem jest Schwarzkopf Igora Vario Blond Plus – bezpyłowy puder rozjaśniający. Też rozjaśnia włosy nawet o 7 tonów. Ma w składzie skrobie pszenną, która odżywia kosmyki, nawilża i wygładza. Mieszamy go z wodą utlenioną według proporcji podanych na opakowaniu, nakładamy na włosy, pozostawiamy na 20-40 minut, dokładnie spłukujemy i myjemy włosy szamponem.

118,29
171,99
109,90

Podczas rozjaśniania w warunkach domowych, warto poprosić kogoś o pomoc. Możemy to zrobić również samodzielnie – przyda nam się lusterko, grzebień z kolcem i specjalny pędzel do koloryzacji. Produkt rozprowadzaj bardzo dokładnie, aby mieć pewność, że pokrył całe włosy.

Po rozjaśnianiu Twoje włosy zapewne nie będą miały takiego odcienia, jakiego oczekujesz. Wtedy zalecane jest nałożenie tonera. Więcej przeczytasz o tym w naszym artykule na temat tonowania włosów.

Inne metody rozjaśniania włosów

Jak działa rozjaśniacz do włosów już wiesz, zobacz jak w domowych warunkach możesz rozjaśnić kosmyki. Jeśli nie chcesz drastycznie zmieniać koloru włosów, a jedynie lekko je rozjaśnić, możesz spróbować naturalnych metod. Nie dadzą one takich efektów, jak użycie chemicznych produktów, ale za to są bezpieczniejsze i nie wpłyną negatywnie na kondycję naszych pasm. Te sposoby polegają głównie na stosowaniu ziołowych płukanek.

  • Rozjaśnianie włosów rumiankiem – to najpopularniejsza metoda. Wystarczy zaparzyć około cztery torebki rumianku i zalać litrem gorącej wody. Po przestygnięciu płukankę nakładamy na około 20 minut. Jeśli za pierwszym razem efekt nie jest zadowalający, możesz nałożyć miksturę ponownie. Po kilku razach z pewnością na Twoich włosach pojawią się jaśniejsze refleksy.
  • Rozjaśnianie włosów cytryną – kolejnym naturalnym sposobem na rozjaśnienie włosów jest płukanka z cytryny. Wyciskamy sok z jednej cytryny (lub kilku, jeśli mamy długie włosy) i mieszamy z wodą w proporcjach 1:1. Wcieramy płukankę w suche włosy i pozostawiamy na około 20 minut.
  • Rozjaśnianie włosów piwem – ta metoda może wydawać się dziwna, ale również pozwala na delikatne rozjaśnienie pasm. Do przygotowania takiej płukanki jest nam niezbędne piwo jasne. Po umyciu włosów szamponem, nakładamy na nie piwo, owijamy głowę ręcznikiem, czekamy i dokładnie spłukujemy po około 15 minutach.
  • Rozjaśnianie włosów miodem – miód świetnie sprawdza się w pielęgnacji włosów, ale również delikatnie rozjaśnia ich kolor, a to dlatego, że zawiera nadtlenek wodoru. Do szklanki wody dodaj po łyżce miodu i oliwy. Taką maskę nakładaj na włosy regularnie i pozostawiaj nawet na całą noc.

rozjaśnianie włosów cytryną

Jak dbać o rozjaśniane włosy?

Wiesz już, jak działa rozjaśniacz do włosów. Dowiedzmy się zatem, jak o nie dbać! Jeśli zdecydujemy się na rozjaśnienie włosów, musimy zadbać o ich pielęgnację po zabiegu. Jak wspominałam wcześniej, niestety nie jest on bezinwazyjny i nasze kosmyki mogą być bardzo osłabione. Stają się porowate, zaczynają się szybko przesuszać, puszyć, brakuje im połysku, robią się kruche. Są bardziej skłonne do łamania i rozdwajania. Zaczynają też być bardziej podatne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wiatr czy wilgoć. Jak je pielęgnować, aby były zdrowe?

Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w kosmetyki przeznaczone do włosów rozjaśnianych. Odpowiedni szampon i odżywka to podstawa. Podczas ich mycia warto zastosować metodę OMO.

Na czym polega mycie włosów metodą OMO?

Polega ona na nałożeniu odżywki przed umyciem włosów szamponem. Po zastosowaniu szamponu używamy odżywki po raz drugi. Dzięki temu włosy stają się bardziej gładkie i nawilżone. Niestety, ten sposób może nie sprawdzić się u osób, które mają problem z przetłuszczaniem się skóry głowy. Włosy mogą być wtedy za bardzo obciążone.

Na co dzień najlepiej jest myć włosy delikatnym szamponem, a 1-2 razy w tygodniu takim, który ma silniejsze działanie oczyszczające. Do rozjaśnianych pasm polecamy szampon Alfaparf Semi Di Lino Reconstruction Reparative.

87,99
89,90
69,39
87,99

Zabiegiem, który pomoże w regeneracji włosów rozjaśnianych jest olejowanie. Najlepiej sprawdzą się oleje: lniany, ze słodkich migdałów, z winogron, jojoba.

Więcej o olejowaniu włosów przeczytasz tu: Olejowanie włosów – poradnik w pigułce

Jeśli rozjaśniamy włosy, warto dodatkowo nie niszczyć ich innymi zabiegami. Unikajmy suszenia ich gorącym strumieniem powietrza, ograniczajmy stylizację przy pomocy prostownicy czy lokówki. Nie pocierajmy ich mocno ręcznikiem po umyciu i nie kładźmy się spać z mokrymi włosami.

jak działa rozjaśniacz do włosów

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu wiesz już, jak działa rozjaśniacz do włosów, kiedy go nakładać i dlaczego często jest niezbędny podczas zabiegu farbowania. Pamiętaj o ochronie swoich pasm i pielęgnacji, aby Twoja fryzura zachowała zdrowy i piękny wygląd!
Zastanawiasz się nad zakupami? Zerknij tutaj i znajdź idealną promocję dla siebie.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *