Filtry mineralne – właściwości i rodzaje

Filtry przeciwsłoneczne, chroniące przed szkodliwym promieniowaniem UV dzielimy na filtry mineralne oraz filtry chemiczne. Podział ten obowiązuje ze względu na sposób działania poszczególnych substancji ochronnych w nich zawartych.

Filtry mineralne określamy też inną, wymienną nazwą, jako filtry fizyczne. Cząsteczki, z których zbudowane są związki filtrów mineralnych posiadają dość dużą strukturę, co sprawia, że nie wnikają w skórę, jak filtry chemiczne. Filtry mineralne tworzą na powierzchni naskórka płaszcz ochronny, który odbija promienie UV niczym lustro i rozprasza je na zewnątrz.

filtry mineralne

Określenie filtrów mineralnych fizycznymi, to efekt sposobu ich działania i odbijania promieni słonecznych, a nie wchodzenia z nimi w reakcje chemiczne, jak czyni to drugi rodzaj filtrów (filtry chemiczne).

Zaletą filtrów mineralnych jest fakt, że związki te zwykle nie uczulają, dlatego polecane są skórom alergicznym, wrażliwym i nadwrażliwym.

Filtry mineralne są fotostabilne, co oznacza, że nie tracą swoich właściwości pod wpływem promieniowania, procesów utleniania lub upływu czasu. Jeśli nie dojdzie do gwałtownego starcia filtra ze skóry, jego właściwości ochronne nie tracą swej mocy. Mimo fotostabilności filtrów mineralnych, jeśli korzystamy z kąpieli w wodzie, aplikacje filtra należy ponawiać w ciągu dnia.

Filtrami mineralnymi, pozyskiwanymi ze związków minerałów, są dwie substancje:

  • dwutlenek tytanu, czyli Titanium Dioxide ,
  • tlenek cynku, czyli Zinc Oxide.

Oba związki należą do filtrów szerokospektralnych, czyli chroniących zarówno przed UVA, jak i UVB. Związki te uzupełniają się wzajemnie, dlatego tylko połączenie tlenku cynku i dwutlenku tytanu gwarantuje pełną skuteczność i ochronę skóry. Dwutlenek tytanu chroni przed promieniowaniem UVA krótkofalowym, a także przed UVB, zaś tlenek cynku gwarantuje skuteczność ochrony przed długimi falami UVA. Obie substancje mineralne chronią nas przed promieniowaniem UVA i UVB w zakresie od 2-30%. W głównej mierze zakres ochrony zależny jest od innych substancji, występujących w związku z danym filtrem mineralnym.

Rodzajem naturalnego filtra mineralnego jest John Masters SPF 30, który dzięki zawartości substancji regenerujących i nawilżających, zastępuje także krem do twarzy. Filtr mineralny JMO oprócz dwutlenku tytanu i tlenku cynku zawiera takie substancje pielęgnacyjne, jak: wyciąg z aloesu, olej jojoba, masło shea, ekstrakt z zielonej herbaty, kwas hialuronowy, wyciąg z nagietka. Dzięki zawartości ziołowych substancji kojących i ojeju jojoba, dobrze tolerowanego przez skórę trądzikową, kosmetyk nie zapycha cery i nie powoduje stanów zapalnych. Filtr John Masters SPF 30 daje efekt naturalnej, zdrowej skóry, gojąc drobne niedoskonałości. Filtr mineralny JMO polecamy do każdego rodzaju cery, a także do delikatnej i wrażliwej skóry dzieci. John Masters SPF 30 doskonale zdaje egzamin jako fotostabilny filtr mineralny codziennego użytku, chroniący naszą skórę podczas spacerów lub pobytu w mieście.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jak stosować samoopalacz, aby nie powodował plam?



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *