Wypadanie włosów – obiegowe mity

Czy łysienie i wypadanie włosów jest dziedziczne? Czy częste mycie włosów wzmaga ich wypadanie? Czy ciasno związane fryzury potęgują przerzedzanie włosów na skroniach?  Obiegowe opinie na temat przyczyn wypadania włosów często powtarzamy bezwiednie, nie wnikając w prawdziwą naturę przetwarzanych w ten sposób informacji. Dziś przeanalizujemy popularne fakty i mity o wypadaniu włosów, wyciągając z nich naukę dla siebie.

wypadanie włosów

fot. © Photl.com

Szampon do włosów wypadających

wypadanie włosówPrzy problemach z wypadaniem włosów zamiast dokładnie przyjrzeć się problemowi, kupujemy jedynie szampon z etykietą: wzmacniający włosy lub zapobiegający wypadaniu. Czy to jednak pomoże? Jeśli problem jest mały, często samoistnie zanika, jednak przy większych kłopotach z wypadaniem, sam szampon nie zdziała cudów. Szampon do włosów wypadających, by zadziałał choć w małym stopniu, powinien być, podobnie jak szampon przeciwłupieżowy trzymany na głowie ciut dłużej. Spłukanie go natychmiast po umyciu nic nie da, bo składniki odżywcze z w nim zawarte mają za krótki kontakt ze skórą głowy. Wzmożone wypadanie włosów wymaga nie tylko szamponu, ale też odpowiednich wcierek stymulujących mieszki i wzmacniających cebulki włosów. Jeśli jednak cierpisz na łysienie, nawet najlepszy szampon wzmacniający nie pomoże, bo przyczyna tego stanu tkwi wewnątrz organizmu.

wypadanie włosówwypadanie włosów

Polecamy: szampon przeciw wypadaniu Kérastase Bain Stimuliste GL, wcierkę przwciw wypadaniu Kérastase Stimuliste Spray oraz szampon do włosów przerzedzonych L’Oreal Density Advanced.

Promienie UV wzmagają wypadanie

wypadanie włosówWyjeżdżając na wakacje opalasz się przez wiele godzin bez nakrycia głowy, nie korzystając z kapelusza, czapeczki lub chusty? Po powrocie obserwujesz zaczerwienione skóry głowy, nadmierne wypadnie i kruchość włosów – to efekt nie przestrzegania podstawowych zasad słonecznej ochrony fryzury. Przedziałek, szczególnie u osób z wrażliwą skórą głowy może ulec nawet poparzeniu. Promienie UVA i UVB tworzą na skórze głowy zgrubiały naskórek, którego nawarstwienie się jest swoistą formą ochrony przed słońcem. Zrogowaciałe komórki skóry o wiele gorzej przewodzą krew, przez co osłabieniu ulegają cebulki włosowe. Włosy stają się mało elastyczne, kruche i matowe. Podobna sytuacja dotyka nas w solarium, gdzie (szczególnie  w przypadku włosów długich) warto zadbać o chustkę lub czapeczkę. Nie tylko ochronicie cebulki, ale i zapobiegniecie przesuszeniu długości włosów.

wypadanie włosówwypadanie włosów

Polecamy: spray stylizujący Alterna Bamboo Beach Summer Ocean Waves, filtr mineralny John Masters Organics SPF 30 oraz spray ochronny przed słońcem L’Oreal Solar Sublime.

Olejowanie i przetrzymywanie odżywki

wypadanie włosówCzy przetrzymywanie na skórze głowy  i włosach oleju lub odżywki do włosów bardziej je wzmocni? Niektóre osoby nie stosują się do zaleceń producenta i odżywkę do spłukiwania pozostawiają na włosach przez całą noc, a olej przetrzymują po dwa dni. Skóra głowy musi oddychać, by mogły w niej zachodzić wszelkie procesy wymiany komórkowej. Olej nie zadziała lepiej po kilku dniach, może z kolei wzmóc przetłuszczanie skóry głowy. Najlepiej zmyć go po nocy i do skóry głowy używać kosmetyków bez spłukiwania o dobrym, wartościowym składzie. Przetłuszczająca się skóry głowy również lubi olejowanie jednak bez przetrzymywania go zbyt długo. Dobrze dobrany olej lub odżywka zwalczają przetłuszczanie skóry głowy, więc nie należy z ich rezygnować. Pamiętaj, że nadmiar łoju nasila wypadanie włosów. Zbyt dużo sebum na skórze głowy może być pożywką dla ezymu, który przekształca testosteron w DHT i uszkadza mieszki włosowe. O tym, jak to działa przeczytasz TUTAJ.

wypadanie włosówwypadanie włosów

Polecamy: olejek arganowy John Masters i odżywkę do włosów i skóry głowy Shine On JMO.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *