O niszczycielskiej mocy soli morskiej i słońca, czyli pielęgnacja włosów latem

Wakacje za pasem. Warto już dziś dowiedzieć się, jak zminimalizować ryzyko wypadania włosów i w ogóle jaka powinna być pielęgnacja włosów latem. Czy wiecie, że włosy najlepiej czują się w temperaturze około 20 stopni, a na nadmierne nasłonecznienie lub mróz reagują kruchością, łamliwością i wypadaniem? Na efekty swoich zaniedbań nie trzeba długo czekać. Włosy pozbawione ochronnej warstwy, przesuszone i ciągle wystawiane na promieniowanie słoneczne, tracą swą siłę i powoli wypadają.

pielęgnacja włosów latem

Foto: © photl.com

Promieniowanie UV

pielęgnacja włosów latemLato to czas odkrywania skóry całego ciała, w tym odsłaniania swoich fryzur. Mimo że obsesyjnie aplikujemy filtry przeciwsłoneczne na twarz, często zapominamy o podobnej ochronie włosów. Tymczasem promienie UV to największy wróg naszych fryzur i główna przyczyna wypadania włosów latem. Dlaczego tak się dzieje i co wspólnego z wypadaniem włosów ma promieniowanie słoneczne? Na czym polega pielęgnacja włosów latem?

Mówiąc prosto: promienie słoneczne rozrywają łańcuchy białkowe włosów oraz równie niszczycielko wpływają na osłabienie mieszków włosowych. Stosując prostownice, czy lokówki większość z nas zabezpiecza włosy środkami termoochronnymi, uznając to za naturalne. Podobnie działa na włosy słońce. Różnica jest taka, że fryzurę poddajemy działaniu sprzętu fryzjerskiego od kilku do kilkunastu minut, na słońcu przebywamy zaś o wiele dłużej.

Nadmierna ekspozycja włosów na słońcu przyspiesza także siwienie włosów. Pod wpływem promieniowania UV melanocyty, gwarantujące naturalny kolor włosów, zanikają. Dlatego tak ważne jest noszenie nakryć głowy i zabezpieczanie włosów filtrami. O ile rolą szamponu słonecznego jest łagodne oczyszczenie, to najważniejszym dla włosów kosmetykiem słonecznym jest odżywka bez spłukiwania lub spray ochronny do włosów. Tego typu preparaty gwarantują optymalną ochronę przeciw promieniowaniu UV, bowiem mają najdłuższą styczność z włosami.

pielęgnacja włosów latempielęgnacja włosów latem

Polecamy spray ochronny przed słońcem Wella SP Sun UV, doskonałye podczas kąpieli słonecznych, fluid ochronny do włosów uwrażliwionych Kérastase Soleil Aqua-Seal, mleczko ochronne przed słońcem Davines SU Milk oraz mgiełkę ochronną Kérastase Soleil Micro Voile Protecteur.

Zapamiętaj: filtry przeciwsłoneczne do włosów ulegają degradacji i należy ponawiać ich aplikację. Jednorazowa dawka preparatu nie ochroni Twoich włosów przez cały dzień, tym bardziej, jeśli korzystasz z kąpieli wodnych.

Chlorowana lub słona woda

pielęgnacja włosów latemBardzo groźnym dla stanu włosów połączeniem jest słona, morska woda lub woda chlorowana plus wysuszające promienie słońca. Przebywanie na dużym słońcu z mokrymi i rozpuszczonymi włosami, powoduje znaczne osłabienie struktury włosów. Krople wody, które pozostają na mokrych włosach, działają niczym soczewki, skupiające szkodliwe promieniowanie. Najbardziej ucierpią tu włosy poddane rozjaśnianiu i włosy blond. Najmniej podatne na uszkodzenia pod wpływem promieni UV są ciemne włosy, zawierające dużo więcej barwnika niż włosy jasne. Włosy brunetek i szatynek są w stanie pochłonąć część promieniowania, bez dużego uszczerbku na wyglądzie włosów. Pamiętajcie, że odczyn wody morskiej jest lekko zasadowy, a to sprawia, że łuski włosa unoszą się, niczym pióropusz.

Dlatego tak ważne jest noszenie latem nakrycia głowy, związywanie włosów na czas pobytu na słońcu oraz używanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych i ochronnych. Przed i po każdej kąpieli morskiej obowiązkowo umyjcie lub opłuczcie wody słodką wodą z prysznica.

Przed wyjściem na plażę polecamy mgiełkę chroniącą włosy przed słońcem Wella Sp Sun Concentrate. Kosmetyk zawiera filtry UV, kolagen i witaminy, zwiększa napięcie powierzchniowe łusek włosów, co minimalizuje ryzyko uszkodzeń. Spray wypełnia także luki w strukturze włosa, chroniąc fryzurę przed wypłukaniem pigmentu i blaknięciem koloru. Do włosów poddanych działaniu wody chlorowanej z basenu, polecamy delikatny szampon oczyszczający L’Oreal Pure Resource. Produkt usuwa osady mineralne i nawilża włosy, doskonale wypłukuje też chlor, kamień i osady metalu. Dzięki zrównoważonemu składowi nawilża włosy, wzmacnia i odbudowuje suche pasma.

pielęgnacja włosów latempielęgnacja włosów latem

Zapamiętaj: słońce wraz z solą morską pozbawiają włosy warstwy ochronnej, ingerując w wewnętrzną strukturę włosów i osłabiając je od cebulek, po końce.

Jak widać, wypadanie włosów w tej porze roku spowodowane jest głównie czynnikami zewnętrznymi, jak słońce, woda, wiatr oraz niewłaściwą pielęgnacją włosów latem. O innych przyczynach wypadania włosów latem przeczytasz klikając w link.

MałgosiaJedna odpowiedź do “O niszczycielskiej mocy soli morskiej i słońca, czyli pielęgnacja włosów latem”

  1. zabcia pisze:

    Polecam Wax Pilomax. Kosmetyki do pielegnacji włosow suchych i zniszczonych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *