Kosmetyki do włosów

Kosmetyki do włosów

Sprawdź, jaki masz rodzaj włosów czytaj

Właściwa pielęgnacja włosów powinna rozpocząć się od określenia typu włosów, aby dobrać odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne. To, jakie włosy mamy i jakie składniki zastosujemy ma wielkie znaczenie w ich kondycji i pięknym wyglądzie. Świat fryzjerski zna wiele podziałów typów włosów. System Fia dzieli włosy ze względu na skręt, grubość i objętość. A. Walker dzieli włosy na proste, falowane i kręcone.

Jak rozpoznać rodzaj włosów?

Może się wydawać, że tyle ile ludzi na świecie tyle jest typów włosów. Nic bardziej mylnego. Podstawowy podział typów włosów rozróżnia 3 główne grupy. Pozostałe rodzaje to odchylenia będące następstwem np. nieprawidłowej pielęgnacji, stresu, zaburzeń hormonalnych czy innych w podstawowych trzech typach włosów.

Włosy normalne - ich główną cechą jest fakt, że nie sprawiają trudności w codziennej pielęgnacji. Dobrze się układają, nie przetłuszczają się, nie rozdwajają, są lekkie i puszyste. Doskonale akceptują wszelkie zabiegi wykonywane zarówno w salonie fryzjerskim jak i w domu. Nie wymagają codziennego mycia, a do ich pielęgnacji wystarczy delikatny szampon i nawilżająca odżywka. Generalnie włosy normalne byłyby idealne gdyby nie fakt, że często występują one u dzieci, a z biegiem lat następuje od nich odstępstwo. Często bowiem pojawiają się w przypadku włosów normalnych suche końce oraz przetłuszczająca się nasada głowy. Co za tym idzie włosy nie są już normalne lecz możemy je określić jako mieszane.

Włosy suche - to kolejny typ włosów, który jest częściej spotykany niż włosy normalne. Włosy suche, jak sama nazwa wskazuje, cierpią na brak składników nawilżających. Równowaga może być zaburzona poprzez zbyt małe wydzielanie sebum bądź nieprawidłową pielęgnację czy zbyt intensywną stylizację włosów. Włosy te są szorstkie w dotyku, brak im połysku, posiadają większą możliwość na łamliwość czy kruszenie. Sprawiają również trudności w ułożeniu. Włosy suche potrzebują szczególnej pielęgnacji kosmetykami o działaniu nawilżającym.

Włosy przetłuszczające się - najtrudniejszy typ włosów zarówno w pielęgnacji jak i stylizacji. Włosy przetłuszczające się charakteryzują się nadmiernym wydzielaniem sebum co prowadzi do utraty elastyczności i puszystości. Kilka chwil po umyciu stają się ciężkie i cienkie ,co powoduje dyskomfort dla osoby je posiadające. W tym przypadku należy używać szamponów, odżywek i masek, których skład jest specjalnie stworzony dla takiego rodzaju włosów.

Podział włosów ze względu na średnicę przekroju włosa

Włosy wyróżniamy również ze względu na ich grubość. To bardzo ważne, ponieważ określenie tego pozwala nam je prawidłowo pielęgnować.

Włosy przeciętne i grube - włosy przeciętne nie są nadmiernie ciężkie, ani cienkie, dlatego są najłatwiejsze w układaniu i pielęgnacji. Grube włosy natomiast mają twardą i dużą średnicę. Ich problemem jest nadmierna ciężkość i opadanie w dół, są także mało plastyczne i często mogą być przesuszone. Takie włosy potrzebują więc solidnej dawki nawilżenia.

Włosy cienkie - inaczej określane jako delikatne. Są wiotkie, mało puszyste, przez co też kłopotliwe w stylizacji. Ich cechą charakterystyczną jest też to, że szybko się przetłuszczają. Takie włosy będą potrzebować kosmetyków bogatych w witaminy i substancje odżywcze, które poprawią ich kondycję i zwiększą ich objętość.

Podział włosów ze względu na ich strukturę

Włosy dzielimy również ze względu na ich kształt i skręt. Wyróżniamy:

Włosy proste

 • włosy całkowicie proste, które układają się płasko przy głowie, mają małą objętość.

 • włosy proste, jednak o większej objętości, miejscami mogą się delikatnie wywijać,

 • włosy proste, ale niektóre kosmyki i końce mogą się wywijać.

Do włosów prostych zazwyczaj używamy kosmetyków, które albo je wygładzą lub dodadzą objętości, w przypadku pierwszego typu.

Włosy falowane

 • fale w kształcie rozciągniętej litery S,

 • zygzakowate fale, które są bardziej wyraźne,

 • fale tworzące miejscami spirale.

Przy takich włosach konieczne jest stosowanie produktów nawilżających, a także podkreślających skręt, aby formowały się w kształtne fale.

Włosy kręcone

 • duże, luźne spirale,

 • tworzące sprężynki,

 • ciasne, skręcające się w “korkociągi”.

W pielęgnacji włosów kręconych sprawdzą się kosmetyki podkreślające skręt, dodające objętości, które jednocześnie nawilżą je i odżywią.

Sprawdź jaki masz rodzaj włosów!

Najlepszym, najprostszym i najczęściej polecanym testem na typ włosów jest test obserwatorski, który polega na obserwacji właściwości i wyglądu włosów. Oceny stanu włosów dokonuje się według oceny poszczególnych elementów:

 • jakość włosów: suche, tłuste, lśniące (nie tłuste), lśniące (tłuste), bez połysku, gąbczasto-porowate, łamliwe, kruche, miękkie - łatwe do układania, miękkie – trudne do układania, normalnie sztywne, twarde i suche

 • średnica: grube, normalne, cienkie

 • gęstość: bardzo gęste, gęstość przeciętna, rzadkie

 • sprężystość i elastyczność: bardzo dobra, zadowalająca, brak uszkodzenia włosów: kruche, łamliwe, przesuszone, porowate, rozdwojone końcówki, uszkodzone łuski

 • skręt włosa: gładkie, lekko skręcone, mocno skręcone, loki, kędzierzawe

 • skóra głowy: sucha, normalna, tłusta, podrażniona lub zaczerwieniona

 • wcześniejsze zabiegi: włosy naturalne, farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja, pasemka

 • rodzaje włosów: grube, gęste, proste, cienkie, delikatne, rzadkie, kędzierzawe, lokowane, delikatne, zniszczone, miękkie, falujące

  Kiedy już określisz, jaki jest Twój typów, będzie Ci o wiele łatwiej dobrać do nich odpowiednie produkty do pielęgnacji. Wszystkie z nich znajdziesz w naszym sklepie!

  Zwiń tekst

  Kosmetyki do włosów

  • Typy produktu

   Wybierz produkt, który najbardziej Cię interesuje.

   Przeglądaj
   Typy produktu
  • Typy włosów

   Dobierz produkty do swojego typu włosów.

   Przeglądaj
   Typy włosów
  • Problemy z włosami

   Rozwiąż swoje problemy z włosami dzięki naszym produktom.

   Przeglądaj
   Problemy z włosami
  • Pożądany efekt

   Uzyskaj pożądany efekt na głowie dzięki profesjonalnym kosmetykom do włosów.

   Przeglądaj
   Pożądany efekt

  Powiadomienie o dostępności produktu

  Pozostaw nam swoje dane jeżeli chcesz zostać poinformowany gdy produkt będzie dostępny w naszym sklepie.


  Imię:
  E-mail: