Włosy dystroficzne – czy mamy się czego bać?

Włosy są papierkiem lakmusowym obrazującym kondycję naszego organizmu. Już od dawna wiemy, że na włosach widoczne są zaburzenia i nieprawidłowości, jakie dzieją się wewnątrz nas. Włosy dystroficzne i dysplastyczne są wynikiem takowych zaburzeń. Kosmyk przypominający zwinięty drucik, to jedna z cech charakterystycznych włosów dystroficznych. Dowiedz się więcej o tym rodzaju włosów z dalszej części tekstu.

Włosy dystroficzne – o co właściwie chodzi?

Włosy dystroficzne występują u większości z nas. Nie jest to zjawisko, które obejmuje całe włosy, lecz jedynie niektóre kosmyki. Skąd się bierze? Zdarza się czasem, że cebulka włosa może ulec deformacji. W jej wyniku wzrost włosa może zostać zaburzony. Wtedy zauważyć możemy, że część naszych włosów jest “inna” niż pozostałe. Włosy stają się bardziej pokręcone niż reszta, powyginane. Włosy dystroficzne są również ciężkie w stylizacji, można powiedzieć, że “nie słuchają się nas”. Charakteryzują się tym, że są ciemniejsze, szorstkie i odstają. Ponadto wyglądają jak cienka, powyginana żyłka. Włos dystroficzny posiada liczne zmiany na całej długości kosmyka oraz przewężenia. 

Włosy dystroficzne powstają na skutek nie tylko deformacji cebulki włosa, ale również braku macierzy włosa. Są to włosy, które bardzo łatwo uszkodzić, a nawet wyrwać. Włos dystroficzny jest osłabiony, posiada szereg przewężeń. Stąd też następuje jego częste wypadanie. 

Przyczyny występowania włosów dystroficznych

*Dystrofia – według encyklopedii – to zaburzenia rozwojowe. Powstać one mogły na skutek braku lub niewłaściwego odżywiania zarówno tkanek, jak i narządów.

Niestety do dnia dzisiejszego nie jest znana ostateczna przyczyna występowania tego rodzaju włosów i deformacji cebulki. Mówi się, że włosy dystroficzne mogą być spowodowane czynnikami genetycznymi lub zaburzeniami hormonalnymi. Jeśli zauważysz włos lub kępkę włosów, które wyglądają inaczej niż pozostałe i nie wiesz, jaka może być tego przyczyna, zrób pakiet badań. Wykonanie pełnej morfologii z hormonami pozwoli stwierdzić, czy powstanie włosów dystroficznych nie jest spowodowane zmianami w organizmie. Problemy z tarczycą takie jak niedoczynność czy nadczynność oraz Hashimoto mogą również być przyczyną występowania włosów dystroficznych. 

W niewielu źródłach można doszukać się informacji odnośnie wpływu leków, a dokładnie Metotreksatu na cebulkę włosa. Stosowanie tego środka w celu leczenia onkologicznego, ale również autoimmunologicznego i reumatologicznego może mieć wpływ na osłabienie macierzy włosa, a tym samym na samą cebulkę. Tak samo jak promieniowanie rentgenowskie. Wpływ na powstawanie włosów dystroficznych mogą mieć również środki stosowane w leczeniu dny moczanowej. Niestety, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, niewiele źródeł opisuje to zjawisko, a przyczyny powstawania włosów dystroficznych i dysplastycznych nadal nie są jasno opisywane. 

Włosy dystroficzne - poznaj czym się charakteryzują!

Źródło: wizaz.pl

Kolejną przyczyną, która może powodować zaburzenia wzrostu włosa – dystrofię – mogą być niedobory witamin. Jednak czy zmiana odżywiania w czymś pomoże? Z pewnością wzmocni włosy i je odżywi, lecz nie wyleczy.

A czym są włosy dysplastyczne?

Włosy dysplastyczny często są mylone z włosem dystroficznym. Dzieję się tak, ponieważ różnice wizualne między nimi są nieznaczne. Wiele jednak dzieje się we wnętrzu macierzy włosa i tam ta różnica jest widoczna. Włos dysplastyczny posiada część zarówno pochewki korzenia, jak i macierz włosa. Włos dysplastyczny charakteryzuje się węższym korzeniem włosa w porównaniu z całą ich długością. Można również zauważyć znaczne przewężenia i złamania kosmyków. 

Rola trychologa w walce z włosami dystroficznymi

Trycholog to specjalista z dziedziny medycyny, który zajmuje się diagnozowaniem skóry głowy i włosów. Jego zadaniem jest rozpoznanie dolegliwości i wystosowanie odpowiedniego leczenia zarówno włosów, jak i skóry głowy. Włosy dystroficzne również wymagają wizyty u trychologa jeśli ich ilość przekracza 3% włosów na całej głowie. W związku z tym, że nie do końca znana jest ostateczna przyczyna występowania włosów dystroficznych, ciężko stwierdzić i podjąć się konkretnego leczenia. Wiadomo, że włosy te potrzebują przede wszystkim mocnej regeneracji i odżywienia. Trycholog jest w stanie przygotować nam pakiet leczenia, aby zregenerować i poprawić stan wizualny włosów. Leczenie ma na celu również spowolnienie powstawania włosów dystroficznych.

Włosy dystroficzne leczenie

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, włosy dystroficzne mogą występować u każdego z nas. Nie jest to problem, jeśli są to pojedyncze pasma. Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane występowaniem włosów dystroficznych, gdyż to one pod wpływem swoich uszkodzeń wypadają. Aby temu zapobiegać warto zrobić komplet badań, ale można również sięgnąć po kosmetyki, które mają za zadanie wzmacniać włosy. Produkty naturalnej marki Rahua nie tylko wzmocnią włosy, ale również je regenerują, odżywiają i dodają im sprężystości. Odżywka do włosów Rahua Classic dzięki zawartości olejku Rahua, komosy ryżowej, masła shea i masła kokosowego wpływa znacząco na wygląd i kondycję włosów. Jeśli jednak Twoje włosy są często poddane zabiegowi farbowania, warto sięgnąć po produkty marki Nioxin. Kosmetyki opierają sie na systemach, które jednocześnie wzmacniają teksturę włosów, normalizuje poziom nawilżenia i chronią ich kolor.

149,79
157,99
99,49

Pamiętajcie, że w przypadku włosów dystroficznych czy dysplastycznych należy również dbać o prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu oraz pielęgnować skórę głowy, która jest bardzo ważna dla odpowiedniego wzrostu włosów.  W tym celu można skorzystać z wielu kosmetyków przeznaczonych dla zachowania zdrowej skóry głowy, które znaleźć można tutaj -> Kosmetyki do zdrowej skóry głowy.

Wpływ odżywiania na włosy dystroficzne i dysplastyczne

Jedną z przyczyn występowania włosów dystroficznych i dysplastycznych mogą być problemy z odżywianiem i niedoborami występującymi w naszym organizmie. O tym, jak ważne jest spożywanie odpowiednich produktów i jak odbija się to na stanie naszych włosów pisaliśmy już w artykule – “Wpływ diety na włosy”, do którego serdecznie zachęcamy. Włosy dystroficzne mogą być również przyczyną niedoborów miedzi z pożywienia. Składnik ten znajdziesz w takich produktach, jak: ziarna słonecznika, orzechy, zielone warzywa liściaste, drożdże piekarskie, płatki owsiane, wątroba cielęca, kakao, pestki dyni czy grzyby. Na spadek ilości miedzi w organizmie wpływ ma również nadmiar cynku. Stąd też ważna jest zbilansowana dieta, która dostarczy organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach, dla zdrowia i dobrej kondycji włosów. Można również wprowadzić suplementację, jeśli występują w organizmie znaczne niedobory witamin czy soli mineralnych. 

Dieta, a włosy dystroficzne

Włosy dystroficzne czy dysplastyczne to normalne zjawisko występujące na ludzkiej głowie. Może występować ze względu na wiele czynników i nie powinno nas martwić. Problem zaczyna się w momencie, jeśli ilość włosów dystroficznych przekroczy 3% wszystkich kosmyków na głowie. A czy Wy zauważyliście u siebie jakiś włos dystroficzny?Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *