Jak oleje działają na włosy? Poznaj ich właściwości.

Pielęgnacja włosów to dla każdej kobiety klucz do zdrowych, mocnych i pięknych kosmyków. Właściwości olejów są znane i cenione na całym świecie. Ich korzystny wpływ na skórę i włosy pozwala na ich regenerację, nawilżenie i odżywienie. Dziś spróbuje naleźć odpowiedź na pytanie – jak oleje działają na włosy? Przyjrzymy im się bliżej i poznamy ich właściwości.

Jak oleje działają na włosy?

Każda kobieta marzy o pięknych włosach, mocnych, zdrowych. Nic więc dziwnego, że tak ogromną popularnością cieszą się różnego typu kosmetyki przeznaczone do włosów – maski, sera, ampułki, spraye, odżywki, wcierki, olejki. Na szczególną uwagę zasługują te ostatnie, czyli oleje do włosów. Obecnie ich używanie jest wręcz modne, ale warto wiedzieć, że były one jednymi z głównych kosmetyków już wieki temu. Oleje roślinne obfitują w szereg cennych składników, które wykazują zbawienny wpływ na kosmyki. Można mówić o działaniu antyoksydacyjnym, odżywiającym, nawilżającym, regenerującym. Olejki pomagają pozbyć się problemów z włosami łamliwymi, osłabionymi i nadmiernie wypadającymi, pozbawionymi blasku, bez objętości. Wybór olejów do włosów jest ogromny, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. 

Jak oleje działają na włosy?

Czym różni się olej od olejku?

Wydawać by się mogło, że to ten sam produkt. Nic bardziej mylnego, bowiem olej od olejku różni się w znacząco. Jeśli mówimy o oleju do włosów,  mamy na myśli czystą, jednoskładnikową substancję, która najczęściej jest w postaci ciekłej. Zależy to od stanu skupienia. Olej to produkt, który powstaje w wyniku ekstrakcji lub tłoczenia i nie rozpuszcza się w wodzie. Wyróżniamy spośród nich olej rafinowany i nierafinowany. Olej nierafinowany to ten tłoczony na zimno – zachowuje on wszystkie właściwości odżywcze. Olej rafinowany to ten, który nie posiada zapachu i wielu składników odżywczych. Co ważne! Nazwę „olej” stosuje się do produktów jednoskładnikowych np. olej rycynowy czy olej arganowy. Czym zatem jest olejek do włosów? Można się domyślić, że olejek to produkt wieloskładnikowy. Mieszanka olejów solo lub z dodatkiem innych składników takich jak: aromaty zapachowe, ekstrakty roślinne, silikony, witaminy i wiele innych. Warto wspomnieć, że olejki do włosów zawierają często również substancje, których powinniśmy unikać, a więc parabeny, barwniki czy sztuczne substancje zapachowe.

Jakie można wyróżnić rodzaje olejów do włosów?

Rodzajów olejów do włosów jest obecnie wiele, różnią się one zawartością poszczególnych substancji. Wymienić można oleje nasycone, jednonasycone i wielonasycone. Jeśli ktoś szuka oleju, który będzie w stanie wniknąć do głębszych struktur włosa, to warto wybrać oleje nasycone typu masło kakaowe i olej kokosowy czy babassu. Półwnikające są oleje z przewagą kwasów jednonasyconych typu makadamia, z orzechów laskowych, z pestek śliwki czy ze słodkich migdałów. Powierzchownie działają z kolei oleje wielonienasycone typu olej słonecznikowy, z kiełków pszenicy, sojowy, z pachnotki, z nasion lnu czy pestek winogron. Łatwo domyślić się tego, że im bardziej włosy są zniszczone i potrzebują dogłębnej regeneracji, tym więcej potrzebnych jest nasyconych kwasów tłuszczowych w oleju. Oleje mogą być stosowane na różne sposoby – wcierane w końcówki włosów, dodawane do odżywek/maseczek, nakładane na całą długość włosów i owłosioną skórę głowy. 

189,99
82,99
92,69
295,99
  • Olej ze słodkich migdałów

Bardzo popularnym olejem do włosów jest ten pozyskiwany ze słodkich migdałów w procesie ich tłoczenia na zimno. Ceniony jest za sporą zawartość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A,E i D oraz kwasu linolowego i oleinowego. Nie brakuje w nim minerałów i cennych protein. Olej ze słodkich migdałów działa na włosy nawilżająco, odżywczo i regenerująco. Warto po niego sięgać przy włosach kruchych, łamliwych, narażanych na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i zabiegów stylizacyjnych z wykorzystaniem gorącej temperatury. Uniwersalność tego oleju sprawia, że nadaje się do pielęgnacji wszystkich rodzajów włosów. 

  • Olej kokosowy

Olej kokosowy to uniwersalny kosmetyk do niemalże wszystkiego, łącznie z włosami. Pozyskuje się go z miąższu orzechów palmy kokosowej. Obfituje w nasycone kwasy tłuszczowe, zawiera cenny kwas laurynowy, kaprylowy, linolenowy  oleinowy. Nie brakuje w nim witamin i soli mineralnych. Na włosy działa odbudowująco, nawilżająco i ochronnie. Sprawia, że są bardziej błyszczące i miękkie oraz wzmacnia je. Zapobiega utracie aminokwasów, które są składnikami budulcowymi włosów, ich wypadaniu i rozdwajaniu się końcówek. Nakładanie oleju kokosowego na włosy jest skutecznym sposobem na poprawienie ich skrętu, co będzie szczególnie istotne przy włosach kręconych. Można go stosować także na owłosioną skórę głowy, co pobudzi mikrokrążenie i pomoże uporać się z łupieżem. 

  • Olej z nasion lnu 

Z nasion lnu wytłacza się olej lniany, bogaty w kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, witaminę E i proteiny. Wspaniale sprawdza się w przypadku włosów zniszczonych, gdyż odbudowuje ich strukturę. Dodatkowo ma działanie wzmacniające i wygładzające włosy. Zapobiega rozdwajaniu się włosów i ich puszeniu, dodatkowo nabłyszcza je, zwiększa elastyczność i dodaje miękkości. Olej lniany ceniony jest za pobudzanie cebulek włosowych i przyspieszanie wzrostu włosów, jednocześnie przeciwdziałając ich nadmiernemu wypadaniu. Może być nakładany także na owłosioną skórę głowy, gdyż niweluje podrażnienia i łupież. 

  • Olej arganowy, z czarnuszki i jojoba

Powstaje z ziaren owoców drzewa arganowego, co nie jest łatwe ze względu na to, że trudno się je otwiera. Olej ten sprawdza się idealnie na włosach zniszczonych – odbudowuje ich strukturę, wygładza, wzmacnia, regeneruje, nawilża, dodaje blasku i sprężystości. Warto też zainteresować się olejkiem z nasion czarnuszki siewnej, który wykazuje działanie nawilżające, odżywcze i regenerujące. Można go polecić osobom borykającym się z włosami pozbawionymi blasku, przesuszonymi, zniszczonymi, łamliwymi i wypadającymi. Olej jojoba uzyskuje się z nasion krzewu jojoba – nawilża, wygładza, dodaje miękkości i objętości, zwiększa elastyczność włosów. Nałożony na owłosioną skórę głowy działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

175,99
75,49

Mam nadzieję, że po tym artykule już wiesz jak oleje działają na włosy? Dzisiaj przyjrzeliśmy się bliżej olejom, które są najbardziej popularne. To również te po które sięgamy najczęściej. Jak widzisz – każdy z nich posiada inne działanie. Sięgając po oleje lub olejki do włosów kieruj się największą potrzebą swoich pukli. Tylko wtedy wybierzesz kosmetyk, który pozwoli zadbać o Twoje włosy na najwyższym poziomie.

 



2 odpowiedzi na “Jak oleje działają na włosy? Poznaj ich właściwości.”

  1. monikaaa pisze:

    dla mnie najlepszym olejem jest olej konopny kupiłam w Konopnej Farmacji w Pozaniu 30ml za 29,00 zł bardzo wydajny mam już 3 miesiąc – bez problemu mozna zamóić online https://konopiafarmacja.pl/masci-i-kremy-konopne/312-olejek-konopny-do-pielegnacji-ciala-i-wlosow-30-ml.html – znacznie poprawił kondycję moich wiecznie zniszczonych niczym końcówek, nie puszą mi się tak bardzo. Nie używam go regularnie, bo z systematycznością miewam problemy, ale myślę, że jeśli ktoś będzie asertywny, to jeszcze więcej zdziała 🙂 Poza tym używam go do twarzy na wieczór. Wchłania się długo, ale z niego nie zeezygnuję nigdy. Wszystko podrażniało moją skórę, nic nie pomagało na zaczerwienienia. Skórę miałam suchą, a czasem czułam, że otarcie skóry o poduszkę już mi ją przeciera i to było niemile uczucie. Odkąd używam tego oleju ediit na szczęście tego problemu nie mam 🙂

  2. Cezary VD pisze:

    W Internecie jest mnóstwo informacji na ten temat, ale Twój artykuł jest naprawdę ciekawi. Odróżnia się od innych charakterystycznym stylem wypowiedzi – i dobrze. Oryginalność jest w cenie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *