Naturalne kąpiele ziołowe – łagodzące
Kąpiele ziołowe i naturalne możesz robić w swojej łazience co tydzień. Tego typu zabieg relaksacyjny doskonale wycisza ciało i łagodzi złe emocje. Dodatkową zaletą kąpieli naturalnych jest możność eksperymentowania z ziołami i ekstraktami roślinnymi oraz dopasowywanie poszczególnych składników do aktualnych potrzeb naszej skóry.
Taka zabawa sprawia, że możesz mieć inny zabieg SPA każdego tygodnia. Wystarczy przyrządzić ziołowy wywar, zapalić świeczkę i rozkoszować się naturalnymi aromatami. Dziś dwa przepisy na kąpiele łagodzące skórę wrażliwą i suchą.
Kąpiel łagodząca stany zapalne skóry
Kąpiel łagodzącą polecamy skórom wrażliwym, z tendencją do alergii oraz zmian i odczynów zapalnych. Kąpiel kojącą polubią też skóry z tendencją do słabych, pękających naczynek i częstych zaczerwienień oraz skóry trądzikowe. Do kąpieli łagodzącej potrzebujemy wywaru z rumianku (jeśli nie jesteś na niego uczulony), kozieradki pospolitej i prawoślazu. Rumianek łagodzi zmiany skórne, kozieradka nawilża i koi, zaś prawoślaz działa przeciwzapalnie. Podstawą kąpieli łagodzącej jest wywar z otrębów pszennych lub płatków owsianych o działaniu osłaniającym, gotowanych na wodzie lub mleku około 15 minut. Po tym czasie wywar przecedzamy lub wlewamy jego całość do wanny. Dzięki temu masz naturalny peeling, ale i wannę do gruntownego posprzątania po kąpieli. Leniuchom polecamy gotowy i nawilżający peeling Cuccio Naturale z miodem i mlekiem.
Kąpiel naturalna nawilżająca
Kąpiel naturalna, nawilżająca służy każdemu rodzajowi skóry, od tłustej, która także wymaga nawilżenia, do suchej i wymagającej. W obydwu przypadkach wzrośnie poziom wilgotności skóry, a co za tym idzie poprawie ulegną naturalne procesy odnowy głębszych warstw naskórka. Do kąpieli nawilżającej będziesz potrzebować zaparzonej lipy, litr mleka pełnotłustego (krowie, kozie lub sojowe) lub mleko w proszku oraz łyżki oleju migdałowego, arganowego lub oliwki dla dzieci. Wszystkie składniki wlewamy do wanny i zanurzamy się na kilkanaście minut. Woda nie powinna być zbyt gorąca, gdyż zbyt wysoka temperatura może wysuszyć skórę.
Zapamiętaj:
- Podczas kąpieli naturalnych nie używamy mydła dlatego warto przed kąpielą wziąć krótki prysznic.
- Im bardziej gorąca kąpiel, tym krócej powinna trwać. Zbyt gorące kąpiele osłabiają organizm, powodując rozszerzanie naczyń krwionośnych.
- Ziołowa kąpiel oczyszczająco-łagodząca nie wymaga dodatkowego opłukiwania ciała ciepłą wodą lub jego mycia. Po jej zakończeniu potrzebujemy jedynie chłodnego i krótkiego natrysku, w celu zamknięcia porów skóry, po czym osuszamy ciało ręcznikiem lub szlafrokiem i wcieramy naturalny balsam do ciała (najlepiej bezzapachowy jeśli nasza skóra jest nadwrażliwa). Wyjątek stanowi kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych, substancji ziarnistych, jak otręby, czy płatki owsiane, kąpiel w solance lub miodzie. Po użyciu tych składników delikatnie przepłucz skórę ciepłą, a następnie zimną wodą.
- Jeśli dodajesz do kąpieli oliwkę lub inne naturalne składniki nawilżające, nie musisz stosować balsamu do ciała. Zrób to jedynie wówczas, gdy czujesz ściągnięcie skóry.
- Kąpiel oczyszczającą ciało możesz stosować od 1-3 razów w tygodniu, najlepiej przed snem.
Jeśli interesują Cię przepisy na kąpiele oczyszczające skórę trądzikową i problematyczną kliknij w link.
Wcześniej nie znałam Waszego portalu. Dużo fajnych notek! Ja dwa razy w tygodniu dodaję do kąpieli taką miksturę: dwie szklanki mleka, trzy łyżki miodu, dwie łyżki olejku sezamowego Neutrogeny i trzy szklanki mocnego naparu z rumianku. Rumianek kupuję w sklepie zielarskim nie w torebkach tylko lepszego gatunku susz, w którym widaćc duże gałązki i koszyczki.