Olej kameliowy – herbaciany
Olej kameliowy (Camellia oil) nazywany też olejem herbacianym, to środek stosowany w kulturze azjatyckiej od wielu tysięcy lat. Rośliny kameliowe uprawiane są głównie w Chinach i Japonii. Drzewa kameliowe przypominają drzewa oliwne i podobnie są uprawiane. Olej, tak jak oliwa z oliwek, otrzymywany jest z dużych nasion. Olej herbaciany można stosować w dwóch formach: w postaci zewnętrznej, jako olej pielęgnacyjny oraz wewnętrznie, jako produkt o właściwościach leczniczych. Olej kameliowy używany wewnętrznie ma działanie antyrakowe, zapobiega cukrzycy, miażdżycy, lipemii, niepłodności, nadmiernemu tyciu, chorobom wieńcowym oraz odtruwa organizm.
Olejek kameliowy – właściwości
Swym działaniem i właściwościami przypomina oliwę z oliwek dlatego nazywany jest oliwą z oliwek Dalekiego Wschodu. Olej kameliowy jest nietłusty, szybko się wchłania i nie pozostawia nieprzyjemnego uczucia lepkości dlatego warto go używać w celach pielęgnacyjnych.
Najbardziej popularne kosmetyki z dodatkiem oleju kameliowego to kremy, oliwki do twarzy i ciała oraz preparaty w formie serum do ochrony i odżywiania włosów. Olej kameliowy różni się od oliwy z oliwek większą ilością nienasyconych kwasów tłuszczowych i w związku z tym posiada o wiele lepsze właściwości antyoksydacyjne. Średnia zawartość kwasów tłuszczowych w oleju kameliowym wynosi:
- Kwas oleinowy – 86 %
- Kwas palmitynowy – 7,5 %
- Kwas linolowy – 4 %
- Kwas stearynowy – 2 %
- Kwas arachidowy – 0,5 %
Olej kameliowy – zastosowanie
Oto główne zalety stosowania oleju kameliowego na skórę oraz włosy:
- Utrzymuje odpowiedni poziom wilgotności włosów, skóry głowy oraz skóry ciała z racji swego powinowactwa do skóry ludzkiej i możliwości głębokiej jej penetracji,
- Chroni naskórek i włosy przed wysuszeniem, regeneruje, ma właściwości antyoksydacyjne. Warto wcierać olejek kameliowy w skórę szyi i starzejącą się skórę dłoni przed snem,
- Stosowany przed myciem głowy zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów oraz łupieżowi,
- Odżywia włosy, chroni ich końcówki oraz działa na włosy elektrostatycznie dlatego polecany jest w przypadku włosów suchych, porowatych i elektryzujących się.
- Chroni przed promieniowaniem słonecznym, choć nie w taki sposób, jak specjalistyczne środki do ochrony przed UV,
- Odżywia kruche paznokcie i suche skórki, dlatego warto używać go w formie odżywki do paznokci,
- Doskonały do masażu ciała, skóry suchej, wrażliwej i mało nawilżonej. Proponuję wymieszać 1 łyżkę olej kameliowego z kilkoma kroplami oleju pomarańczowego, lawendowego lub z jakimkolwiek innym olejkiem aromaterapeutycznym.
Rozróżnia się kilkadziesiąt gatunków Kamelii, niektórych używa się się także do celów kosmetycznych:
– Camellia Japonica, czyli kamelia japońska uprawiana głównie w ogrodach buddyjskich mnichów, a także w Korei i na Tajwanie. Używana głównie do pielęgnacji twarzy, włosów i paznokci;
– Camellia Kissi, to kamelia bogata w polifenole, poprawia strukturę włosów i paznokci, nadaje włosom połysku;
– Camellia Oleifera, czyli kamelia olejodajna to małe drzewo cynamonowe, uprawiana głównie w Chinach, przypomina krzewy herbaciane i często z nimi błędnie utożsamiana;
– Camellia Sasanqua, pochodzi z Japonii, używana głównie w przemyśle i w procesie produkcji mydła;
– Camellia Sinensis, zwykle wyciąg z liści zielonej herbaty. Pochodzi z Chin, wiecznie zielona, używana w ekskluzywnych kosmetykach do włosów w formie ekstraktu z liści najcenniejszych gatunków białej herbaty.
Kosmetyki zawierające olejek kameliowy
Przykładowe kosmetyki do włosów, które zawierają w swym składzie wyciągi lub oleje kameliowe to: olejek Kérastase Elixir Ultime (Camellia Kissi), szampon do włosów Biosilk Silk Therapy, odżywka do włosów Garnier Fructis Sleek, krem do układania loków L’Oreal Hollywood Waves Siren Waves, odżywka Alterna Hemp Repair, rekonstruktor włosów Pureology Instant Repair, odżywka Redken Time Reset Deep Treatment, szampon Aubrey Organics White Camellia Ultra, odżywka John Masters Citrus i Neroli (Camellia sinensis).