Właściwości sebum
Sebum lub inaczej łój skórny to rodzaj naturalnego płaszcza ochronnego dla skóry owłosionej, jak i nieowłosionej. Ten samoistny lubrykant wydzielają gruczoły łojowe ciała, jednak u każdego z nas pracują z różną intensywnością. Główne strefy łojotokowe znajdują się zwykle na twarzy (strefa T), klatce piersiowej, plecach i skórze głowy. Jaka jest rola sebum i jak walczyć z jego nadprodukcją?
Nadprodukcja sebum, czyli nadmierne jego wydzielanie, to wynik nadczynności gruczołów łojowych. Aktywność ta zmienia się wraz z upływem czasu, pod wpływem pracy hormonów (ciąża, cykl miesiączkowy), zmian temperatury (duża wilgotność powietrza, wiatr, czy zimno), działania niektórych leków, z powodu stresu lub sposobu odżywiania . W składzie sebum znajdziemy glicerydy, kwasy tłuszczowe, skwalen, czy woski. Prawidłowe wydzielanie sebum jest zjawiskiem pożytecznym dla utrzymania równowagi skóry. O chorobie lub zaburzeniach mówimy jedynie w przypadku niekontrolowanej nadprodukcji łoju skórnego.
Główna rola sebum:
- utrzymanie równowagi hydrolipidowej,
- ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi,
- zmiękczanie i wygładzanie naskórka,
- zapobieganie przesuszeniu włosów,
- działanie antybakteryjne.
Przy nadprodukcji sebum polecamy: kurację do skóry głowy JMO Deep Scalp Purifying, szampon regulujący JMO Mięta i Wiązówka Błotna oraz mgiełkę regulującą z mącznicy JMO Bearberry Mist.