Starzenie skóry dłoni

Czy wcierając w buzię kremy pamiętasz także o dłoniach? Nie tylko twarz zdradza nasz wiek. Wbrew pozorom najszybciej starzeje się szyja oraz ręce, które mimo wypielęgnowanej twarzy, potrafią zdradzić naszą metrykę. Profilaktyka przeciwstarzeniowa, czyli odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne potrafią opóźnić ten proces, przedłużając nam młodość o dobrych kilka, a nawet kilkanaście lat.  Dziś o tym skąd bierze się starzenie skóry dłoni, jakie są jego objawy i czy można temu zapobiegać.

Starzenie skóry dłoni

Dlaczego skóra rąk się starzeje?

Starzenie skóry dłoniSkóra twarzy posiada wyściółkę w postaci tłuszczu i gruczoły łojowe, które u niektórych pracują bardziej lub mniej intensywnie. Dzięki temu osoby o cerze tłustej zwykle starzeją się w wolniejszym tempie, niż osoby z cerą suchą. Skóra dłoni (szczególnie z zewnętrznej strony)  pozbawiona jest tego atutu, jest raczej cienka i delikatna. Gruczoły łojowe tej części ciała praktycznie nie istnieją, a podskórna tkanka tłuszczowa jest minimalna. Brak warstwy ochronnej jaką jest sebum, powoduje mniejsze nawilżenie dłoni, a w efekcie szybsze jej odwodnienie i marszczenie. Jedynie wewnętrzna część dłoni ma mocniejszą i bardziej zbitą strukturę. Wpływ na starzenie skóry całego ciała, w tym dłoni, mają warunki w jakich przyszło nam żyć. Najczęściej są to: promieniowanie UV, niska lub zbyt wysoka temperatura  (mróz i gorąca woda), silne detergenty, częsta dezynfekcja rąk,  chlor zawarty w twardej wodzie i nie stosowanie żadnych kosmetyków nawilżających skórę.

Starzenie skóry dłoniStarzenie skóry dłoni

Polecamy krem do rąk Santaverde Aloe Vera Handcreme, balsam klasyczny do ciała Santaverde Body Lotion Sensitive , który z powodzeniem nadaje się także do rąk oraz filtr przeciwsłoneczny John Masters SPF 30, którym możesz traktować całe ciało, w tym skórę dłoni.

Objawy starzenia skóry rąk

Starzenie skóry dłoniPierwsze oznaki starzenia skóry rąk dostrzegamy koło  30 roku życia. Przyjrzyjcie się dłoniom swoich babć, szczególnie tych, które żyły i pracowały na wsi. Upływający czas pocienił naskórek ich dłoni, uwidaczniając sieć naczyń krwionośnych oraz podkreślając zarysy poszczególnych kości, czy ścięgien. Mimo, że kocham swoją babcię, mam świadomość, że nie wygląda to zbyt apetycznie. Większość takich zmian jest naturalnym efektem starzenia się całego organizmu i dotyka nas zwykle u schyłku życia. Jednak czasami występuje dużo wcześniej. Przedwczesne starzenie skóry dłoni objawia się także stopniową utratą elastyczności i jędrności tkanek, coraz bardziej obwisłą skórą na zgięciach kości palców, zauważalnym gołym okiem wysuszeniem i odbarwieniem oraz plamami na skórze rąk.

Starzenie skóry dłoniStarzenie skóry dłoni

Polecamy masło do rąk Cuccio Naturale Pomegranate , peeling Cuccio Sole Morskie oraz serum wybielające plamy pigmentacyjne skóry Cuccio Lemon Skin.

O profilaktyce przeciwstarzeniowej skóry dłoni w następnym artykule!Jedna odpowiedź do “Starzenie skóry dłoni”

  1. Medycznydetox pisze:

    Musimy też pamiętać aby odpowiednio nawadniać się od wewnątrz pijąc odpowiednią ilość wody w ciągu dnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *