łupież

Łupież pstry Łupież pstry to schorzenie obejmujące zwykle owłosioną skórę głowy, ale także inne rejony ciała, jak ramiona, plecy, klatka piersiowa i szyja. Łupież pstry wywołują drożdżaki z grupy Malessezia furfur, dlatego schorzenie określane jest przez lekarzy jako zakażenie grzybicze skóry. Czytaj więcej

Łupież suchy to częste schorzenie skóry głowy i najczęściej spotykany rodzaj łupieżu. Jego cechą charakterystyczną są drobne, białe płatki osypujące się z głowy. Łupież suchy dotyka osoby, których skóra głowy charakteryzuje się nadmierną suchością i zwykle jest pozbawiona problemów z łojotokiem. Nadwrażliwość skóry to częsty powód występowania tego schorzenia.

Czytaj więcej
Pielęgnacja włosów męskich

Według mężczyzn, dobrze ostrzyżone, męskie włosy wymagają jedynie odświeżającego szamponu, który zaspokoi potrzeby ich fryzur. Jednak nawet krótkie, męskie fryzury wymagają odrobiny uwagi. Pielęgnacja włosów męskich dotyczy zwykle kilku podstawowych płaszczyzn. Są to kłopoty z łupieżem, nadmierne przetłuszczanie włosów oraz wypadanie i łysienie. Dziś o podstawach pielęgnacji włosów mężczyzn i sposobach walki z głównymi bolączkami krótkich, męskich fryzur.

Czytaj więcej

Łysienie plackowate potrafi dotknąć niemal każdego, na rożnym etapie życia. Choroba nie ma ograniczeń wiekowych i zazwyczaj przychodzi nagle. Łysienie plackowate przyjmuje postać ognisk zapalnych, które powstają zwykle z tyłu owłosionej skóry głowy.

Czytaj więcej
mycie włosów

Mycie włosów stanowi podstawę zadbanej fryzury. Często bagatelizujemy ten pierwszy krok, koncentrując się na kupnie nowej odżywki lub maski do włosów. Szampon, mimo że jego podstawową funkcją jest oczyszczanie, potrafi leczyć, łagodzić, ale też podrażnić, gdy dobierzemy go niewłaściwie. Dziś druga część artykułu na temat popularnych mitów dotyczących mycia włosów. Zobacz, co sprzyja, a co szkodzi Twojej skórze i włosom.

Czytaj więcej

Sucha skóra głowy (i łuszcząca się) często mylona jest z łupieżem. Jeśli nie potrafisz odróżnić łupieżu od przesuszenia, postaw na szampon do wrażliwej skóry głowy, odżywkę nawilżającą, a w przypadku braku poprawy, odwiedź lekarza dermatologa. Sucha skóra głowy jest często nadwrażliwa, piecze i nieprzyjemnie swędzi, dlatego pierwsze skrzypce odgrywa tu łagodna pielęgnacja, świadoma stylizacja włosów oraz mądrze przeprowadzona dieta. Sucha skóra głowy i nieprawidłowe funkcjonowanie jej komórek to oznaka, że cały organizm cierpi na dysfunkcję. Dziś o tym, jak zminimalizować problem „suszy na głowie” za pomocą diety, jak chronić włosy przed niepożądaną utratą wilgoci oraz jakie są inne skutki nieleczonego przesuszenia skóry głowy.

Czytaj więcej

Skóra głowy to część ciała, o której często zapominamy, interesując się nią w sytuacjach ekstremalnych, jak łupież, wypadanie włosów, swędzenie, uczucie ciągnięcia, czy nadmiernej suchości. Tymczasem skóra głowy jest bardzo ważnym miejscem, bowiem odpowiada za stan naszych włosów na całej ich długości. Wystarczy spojrzeć na skórę jak na glebę i odpowiedzieć co urośnie na bardzo suchej, pozbawionej odpowiedniej dawki nawilżenia? Jeśli hodujemy kaktusy, ta metoda się sprawdzi, w przypadku włosów, nie do końca.

Jeśli przesuszona skóra głowy to także Twój problem, ten wpis jest dla Ciebie. Dziś o tym, jak nie dopuścić do przesuszenia skóry głowy i jak radzić sobie z problemem nadmiernej suchości włosów. Przedstawiamy sposoby na to, jak zapewnić im odpowiedni poziom nawilżenia.

Czytaj więcej