Sucha skóra głowy – pielęgnacja i dieta
Sucha skóra głowy (i łuszcząca się) często mylona jest z łupieżem. Jeśli nie potrafisz odróżnić łupieżu od przesuszenia, postaw na szampon do wrażliwej skóry głowy, odżywkę nawilżającą, a w przypadku braku poprawy, odwiedź lekarza dermatologa. Sucha skóra głowy jest często nadwrażliwa, piecze i nieprzyjemnie swędzi, dlatego pierwsze skrzypce odgrywa tu łagodna pielęgnacja, świadoma stylizacja włosów oraz mądrze przeprowadzona dieta. Sucha skóra głowy i nieprawidłowe funkcjonowanie jej komórek to oznaka, że cały organizm cierpi na dysfunkcję. Dziś o tym, jak zminimalizować problem „suszy na głowie” za pomocą diety, jak chronić włosy przed niepożądaną utratą wilgoci oraz jakie są inne skutki nieleczonego przesuszenia skóry głowy.
Dlaczego skóra głowy staje się sucha?
Zanim zaczniemy działać i pielęgnować skórę głowy, warto zastanowić się, co może być przyczyną jej złej kondycji. Do najczęstszych przyczyn suchej skóry głowy należą:
- stosowanie szamponów o chemicznym składzie, zawierających alkohole,
- stosowanie zbyt wielu kosmetyków bogatych w proteiny (konieczna jest zawartość nawilżających humektantów),
- zbyt częste mycie włosów niż tego potrzebują i mycie ich gorącą wodą,
- ekspozycja na promieniowanie słoneczne lub mróz i suche powietrze – pamiętajmy o nakryciach głowy,
- nieprawidłowa dieta uboga w zdrowe tłuszcze i witaminy,
- chlorowana i słona woda,
- zbyt częste używanie suszarki do włosów,
- choroby, takie jak łojotokowe zapalenie skóry lub łuszczyca.
Pielęgnacja suchej skóry głowy
Żeby nasza skóra głowy odzyskała odpowiedni poziom nawilżenia, najważniejsza jest jej właściwa pielęgnacja. Przydadzą nam się szampony nawilżające skórę głowy, polecamy Loreal Sensi Balance lub Wella SP Balance Scalp. Zawarte w nich składniki pomogą przywrócić jej równowagę poprzez wiązanie wody w skórze. Pozwalają również na łagodzenie podrażnień oraz świądu. Równie ważne jest stosowanie odżywek i kuracji nawilżających. Spróbuj kojących szamponów do włosów takich jak:
Możemy spróbować również naturalnych sposobów, takich jak olejowanie włosów. Dobrze sprawdza się nakładanie oleju kokosowego na skalp, do którego można dodać również działający bakteriobójczo olejek z drzewa herbacianego. Raz na jakiś czas dosyp do niego odrobinę cukru i wykonaj delikatny masaż peelingujący. Peelingi skóry głowy również są bardzo ważne dla jej zdrowia!
W pielęgnacji musimy pamiętać o systematyczności. Tylko wtedy nasza skóra głowy będzie nawilżona i powróci do dobrej kondycji. Pozbędziemy się też uporczywego swędzenia skóry głowy.
Zdjęcie: pinterest.com
Sucha skóra głowy, a stylizacja włosów
Posiadacze suchej skóry głowy powinni zrezygnować czasowo z farbowania włosów oraz ich stylizacji gorącymi przyrządami termicznymi. Należą do nich zarówno suszarki do włosów, jak i lokówki, prostownice, czy termoloki. Każdy taki zabieg wysusza dodatkowo chorą i uwrażliwioną skórę głowy. Może warto na czas walki z chorobą przerzucić się na zdrowszą wersję stylizacji w postaci zwykłych wałków do włosów, używanych przez nasze mamy? Możesz zrobić nimi zarówno loki, luźne fale lub tylko unieść włosy u nasady. Jeśli myjesz włosy przed pracą i musisz wysuszyć włosy, używaj tylko letniego nawiewu, zabezpieczając włosy i skórę głowy nawilżającą mgiełką do włosów lub odżywką bez spłukiwania. Podczas terapii nie używamy środków do stylizacji włosów, które mogą podrażnić skórę głowy, jak pianki i lakiery do włosów. Jeśli pianka to Twój kosmetyk podstawowy, wybierz piankę do włosów bez dodatku alkoholu. Gdy zaobserwujesz dyskomfort lub wzmożenie problemu, bezwarunkowo odstaw kosmetyk. Alternatywą może być organiczny żel do stylizacji włosów JMO, bazujący na aloesie, który należy do silnych nawilżaczy.
Przesuszona skóra głowy nie lubi też nadmiernej ekspozycji na słońce i szkodliwych promieni UV. Każdy taki zabieg powoduje szybką ucieczkę wody z naskórka, fundując nam dodatkową porcję przesuszenia. Jeśli wybierasz się na wakacje, koniecznie zabierz nakrycie głowy oraz fitry UV do włosów. Miłośnikom zdrowego trybu życia, polecamy olej arganowy, który nałożony na włosy w małej ilości, redukuje utratę wody, chroniąc włosy i skórę głowy przed parowaniem i promieniowaniem UV.
Zdjęcie: pinterest.com
Dieta dla suchej skóry głowy
Sucha skóra głowy to objaw przesuszenia na poziomie komórkowym, dlatego równie istotna jest dieta jaką stosujesz. Przeanalizuj codzienny jadłospis i sprawdź, czy dostarczasz swemu ciału odpowiedniej ilości płynów. Przy problemie suchej skóry minimum to 1, 5 do 2 litrów dziennie. Lato to sezon świeżych owoców i warzyw, które także zawierają dużo wody, a także cennych witamin i minerałów. Polecamy arbuzy, sok z pietruszki, jabłek, selera naciowego i pokrzywy, świeże truskawki działające jak antyoksydant i czereśnie, zawierające nawilżającą witaminę E, potas, komplet witamin B oraz aż 80%wody! Równie istotne dla przesuszonej skóry są zdrowe tłuszcze, których niedobór zaburza funkcje zdrowej skóry. Nienasycone kwasy tłuszczowe budują nasze komórki dlatego warto spożywać zdrowe oleje, jak oliwę z oliwek, olej lniany, ryby, orzechy, ziarna. Witaminy piękności, które odbudowują naskórek zapobiegając jego przesuszeniu, podrażnieniu i stanom zapalnym, są transportowane w głąb ciała właśnie przy pomocy tłuszczów. Tak działa witamina A, witamina E i witamina C uelastyczniające skórę poprzez odbudowę kolagenu.
Zdjęcie: pixels.com
Skutki przesuszenia skóry głowy
Nadmierna i długotrwała suchość skóry głowy może doprowadzić do przykrych skutków, jak wzmożone wypadanie włosów i uciążliwy łupież. Zdrowa skóra głowy, która spełnia swoją rolę odżywczą i dotleniającą, powinna być elastyczna i odpowiednio nawilżona. Wahania tego stanu i brak równowagi hydrolipidowej wpływa na osłabienie cebulek włosowych, a w efekcie masowe wypadanie włosów. Sucha skóra głowy może doprowadzić też do łupieżu, zarówno suchego, jak i tłustego, przypominającego rybią łuskę. Łuszczenie skóry głowy i nadmierna produkcja łoju to częsty efekt jej wysuszenia. Skóra reaguje na brak nawilżenia nadmiarem wydzieliny łojowej, by wyrównać braki w tej materii. Suchy łupież to także efekt przesuszenia skóry głowy, występujący raczej u osób nie mających problemów z łojotokiem lub tłustą skórą. Zapamiętaj: przesuszona skóra głowy to choroba, którą należy leczyć, by nie dopuścić do osłabienia cebulek włosów lub innych chorób skóry głowy.
Sucha skóra głowy to nie koniec świata!
O innych sposobach pielęgnacji przesuszonej skóry głowy przeczytasz klikając w link.
dla mnie suchość skóry głowy powodowała łupież. była to jakaś masakra. ale na szczęście znalazłam szampon, który pomógł mi pokonać i szampon i poprawić kondycję mojej skóry na głowie. kupiłam w aptece Pirolam i świetnie się sprawdził.
bardzo dobry jest ten szampon. u mnie z głowy też wygonił łupież i to w przeciągu dwóch tygodni. wcześniej stosowałam szampony marketowe i nie dawały za dobrych efektów.
Pirolam zwalcza łupież, a NASTĘPNIE powoduje przewlekłe choroby skory głowy… Czy warto?
Witajcie, mi i mojemu dziecku pomógł szampon micelarny Monat. I problem ustał
Polecam na łupież, na bardzo suchą skórę głowy, łuszczyce głowy i nie tylko maseczkę na włosy przed myciem : żółtko, kilka kropel oleju konopnego , kilka kropel cytryny. Maseczkę o konsystencji majonezu wetrzeć w skórę głowy na pół godziny przed myciem, owinąć głowę ręcznikiem. umyć czeskim szamponem Capillus saborea nie używać odżywki.Kurację stosować w miarę potrzeby także na inne problemy z włosami i skóra głową jak łuszczyca …szampon jak i olejek znajdziecie na https://konopiafarmacja.pl/masci-i-kremy-konopne/312-olejek-konopny-do-pielegnacji-ciala-i-wlosow-30-ml.html na łuszczycę skóry nie tylko głowy pomoże maść konopna retter za 36,90 zł tylko szukajcie tą z hologramem oryginalna receptura bo ta bez jest jakaś inna … od środka 3 x 5 kropel dzienie pod język i do maści dodawać olej cbd 5 % decarboxylated firmy essenz ……mam wszystko sprawdzone polecam !!!