5 oznak starzenia się włosów

 Nasze włosy, podobnie jak wszystkie komórki ciała ludzkiego, podlegają procesom starzenia się. Można być zdrowym jak ryba, prowadzić zdrowy i higieniczny tryb życia, nie poddawać włosów inwazyjnym zabiegom, a one i tak z wiekiem będą mniej podatne na układanie, coraz cieńsze i bardziej kruche. Upływ czasu powoduje, że mieszki włosowe przestają pracować na wysokich obrotach, pojawiają się pierwsze „siwki”, włosy tracą swój blask i sprężystość. Poznaj oznaki starzenia się włosów.

U jednych proces ten pojawia się już koło 30-tki, u innych dopiero przed 50-tką. Jeśli odpowiednio wcześnie zdamy sobie sprawę  z konsekwencji jakie niesie za sobą termin pt. starzenie się włosów, być może mniej odczujemy samo zjawisko utraty kondycji włosów. Zapamiętaj: Im mniej dbasz o swoje włosy w młodym wieku, tym bardziej zwiększasz ryzyko utraty ich jakości za lat kilkanaście. Oto najczęstsze oznaki starzenia się włosów:

Zmniejszenie tempa wzrostu włosów

Po 30-tym roku życia włosy nie rosną już, jak dawniej. Wszystko za sprawą hormonów oraz pod wpływem starzenia się komórek ciała. Widocznie maleje tempo wzrostu zarówno starych, jak i przyrostu nowych włosów, zaś mieszki włosowe i cebulki stopniowo ulegają zmniejszeniu.  Proces ten powstrzymuje normalny i w pełni zdrowy rozwój każdego włosa. Można stymulować cebulki włosów do intensywniejszego wzrostu stosując preparaty do skóry głowy, jak oleje pielęgnacyjne, kuracje do włosów lub specjalistyczne wcierki do skóry głowy.

Zmiana w gęstości włosów

oznaki starzenia się włosówPod wpływem upływającego czasu zauważamy zmianę w gęstości włosów, tracą one swą średnicę, stając się coraz cieńszymi. Na 1 centymetr kwadratowy przypada coraz mniej włosów. Im wyższy poziom estrogenu u danej kobiety, tym lepszej jakości będą jej włosy. Dobra praca hormonów nie gwarantuje jednak gęstych włosów na całe życie. Pamiętajmy, że włosy równie mocno osłabiają czynniki zewnętrzne (powietrze, dieta, stres, leki, choroby) i nieodpowiednia pielęgnacja czupryny. Pocieszający dla Pań jest fakt, że prawdopodobieństwo łysienia androgenicznego częściej dosięga mężczyzn, niż kobiety. Co z kolei prowadzi do wniosku, że niektóre z nas będą się cieszyły pięknymi włosami, ale u boku łysych partnerów.

Utrata elastyczności włosów

Jeśli w okolicach 30-tki zaobserwowałaś nagłą utratę mięsistości swoich włosów, a Twoje hormony funkcjonują normalnie, pora na zmianę w pielęgnacji włosów. Włosy starzejące się stają się coraz bardziej kruche, suche i nieposłuszne, mimo że nie posiadasz jeszcze widocznej siwizny. Cebulki włosów nie są tak ukrwione jak kiedyś, dlatego warto poświęcić trochę czasu nie tylko pielęgnacji włosów, ale i skórze głowy. Codzienny jej masaż pozwoli lepiej odżywić cebulki, szczególnie, gdy użyjesz w tym celu toniku do włosów lub wcierki do włosów osłabionych. Maski do włosów suchych nawilżą włosy, zaś szampony do włosów starzejących się pozwolą odbić włos od nasady.

Sucha i wrażliwa skóra głowy

Przesuszona i często wrażliwa skóra głowy jest przypadłością osób koło 30-tki. W tym okresie dochodzi do pierwszych zmian w wyglądzie i „odczuwaniu” naszego ciała. Skóra głowy starzeje się podobnie jak skóra całego ciała. Jej najczęstszą reakcją na ten stan jest podrażnienie, suchość i utrata elastyczności. Jeśli stosujesz szampony do włosów bazujące na silnych detergentach, koniecznie zmień je na delikatny szampon codziennego użytku. Wrażliwa i sucha skóra głowy nie lubi agresywnych kosmetyków.

Utrata głębi koloru włosów

oznaki starzenia się włosówPierwsze siwe włosy są oznaką zaczątków procesu starzenia się naszego ciała. Melanina – odpowiedzialna za utrzymanie koloru włosów, zmniejsza sukcesywnie swe zasoby. Włosy stają się przezroczyste i nie lśnią jak dawniej. Pod wpływem siwienia następuje też zmiana faktury włosów. Stają się one bardziej oporne na koloryzację. Przy małym stopniu siwienia (nieprzekraczającym 30 procent) warto poddać się koloryzacji nietrwałej, czyli ton w ton. Kremy tonujące użyte na włosach siwych dają efekt refleksów, które wyglądają ciekawie, dodając włosom optycznej objętości.2 odpowiedzi na “5 oznak starzenia się włosów”

  1. Florka pisze:

    Moimi oznakami były siwe włosy co trochę mnie załamało w szczególności że mam 35 lat całe szczęście znalazłem gdzieś komentarz gdzie polecali preparat gr-7 dał duży i szybki efekt polecam każdemu.

  2. Artur pisze:

    To prawda, Gr-7 na siwe włosy bardzo pomaga, żona mi kiedyś go zamówiła w internecie i po 2 tygodniach miałem już bardzo dobry efekt, włosy wróciły do koloru. Poczytajcie na tej stronie o tym https://gr-7.eu/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *