Łupież pstry

Łupież pstry to schorzenie obejmujące zwykle owłosioną skórę głowy, ale także inne rejony ciała, jak ramiona, plecy, klatka piersiowa i szyja. Łupież pstry wywołują drożdżaki z grupy Malessezia furfur, dlatego schorzenie określane jest przez lekarzy jako zakażenie grzybicze skóry.

Łupież pstry dotyka najczęściej osoby z nadaktywnymi gruczołami łojowymi, dużym łojotokiem oraz problemami nadmiernego pocenia. Często jest to młodzież w wieku dojrzewania, ale też osoby dorosłe.

Łupież pstry
Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi choroby jest także mała dbałość o higienę lub nieregularność w jej stosowaniu. Łupież pstry to choroba zakaźna, co oznacza, że  możesz ulec zakażeniu w miejscach publicznych, jak łaźnia, klub sportowy, solarium, basen, zakład fryzjerski. Chorobę można nieświadomie przenieść na siebie, używając grzebienia osoby zrażonej lub jej nakrycia głowy.

Łupież pstry swoją nazwę zawdzięcza nietypowemu przebiegowi choroby. Schorzenie przybiera postać lekko różowych lub brunatnych plam o dość nieregularnej strukturze. Początkowo ich wielkość może wynosi około 3 mm jednak z powodu tendencji do zlewania się, często łupież pstry stwarza bardzo przestrzenne wrażenie. Plamki poddane promieniom słonecznym nie ulegają opalaniu, dlatego często przybierają odcień jaśniejszy niż reszta skóry.

W walce z łupieżem pstrym pomocne są mydła, spraje i szampony przeciwłupieżowe zawierające ketokonazol, klimbazol lub kwas salicylowy. Polecamy: kąpiel przeciwłupieżową z kwasem salicylowym w składzie Kérastase Exfoliant Hydratant, tonik przeciwłupieżowy Wella SP Clear Scalp Lotion oraz szampon do tłustej skóry głowy Kérastase Exfoliant Purifiant.3 odpowiedzi na “Łupież pstry”

  1. Maraja pisze:

    Wiolka, niestety łupież pstry jest chorobą zaraźliwą. Sama miałam ten sam problem. Musiałam zmieniać wszystkie pościele, prać ręczniki, itd. O, i widzę, że używałaś tego samego szamponu. Jest dobry, nie? Ja dzięki niemu pozbyłam się tych okropnych plam na klatce piersiowej i już się nie drapię jak oszalała 🙂

  2. Gabrysia pisze:

    Czy jeżeli mam na piersiach plamki podobne do opisywanych to powinnam sie wybrac do dermatologa czy moze jednak moze mi jeszcze przejsc?

  3. Lirett pisze:

    O jakim szamponie mowa? O tym z artykułu? Pytam z ciekawości, bo też szukam czegoś na łupież pstry 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *