Co to jest peeling? Cała wiedza w jednym miejscu

Podstawą pielęgnacji naszej twarzy oraz naszego ciała są: oczyszczanie, nawilżanie, a także złuszczanie martwego naskórka. Niestety, o tym ostatnim kroku zdarza nam się najczęściej zapominać, a jest on bardzo istotny. Co to jest peeling, jak go stosować, jakie są jego zalety? Tego dowiesz się z naszego wpisu!

co to jest peeling

Co to jest peeling?

Peeling jest to zabieg kosmetyczny, który ma na celu usunięcie martwych komórek skóry poprzez złuszczenie, czego efektem jest poprawa jej wyglądu i eliminacja niedoskonałości. Pobudza on ją do produkcji nowych komórek. Sięga nie tylko warstwy rogowej naskórka, ale dociera też do tych głębszych warstw.

Dzięki stosowaniu peelingów możemy rozjaśnić przebarwienia, wygładzić skórę, poprawić jej ukrwienie, a także zwiększyć absorpcję składników odżywczych i przygotować ją do dalszej pielęgnacji. Peeling wspomaga również leczenie trądziku i regenerację naskórka.

Jakie są rodzaje peelingów?

Peelingi możemy podzielić ze względu na technikę ich wykonywania na:

  • Peeling mechaniczny – martwy naskórek usuwany jest dzięki zastosowaniu substancji ścierających np. kryształków diamentu czy korundu. W zależności od rodzaju skóry i jej potrzeb, dobiera się wielkość tych drobin. W przypadku skóry suchej i wrażliwej należy zastosować mniej inwazyjny zabieg, a kiedy mamy do czynienia ze skórą tłustą, z zapchanymi porami – mocny i głęboko złuszczający.
  • Peeling enzymatyczny – jest najmniej inwazyjny, dlatego poleca się go do skóry wrażliwej i naczynkowej. Złuszczanie następuje dzięki działaniu enzymów. Jest to głównie papaina i bromelaina pozyskiwane z papai i ananasa. Może być stosowana również proteaza pochodzenia zwierzęcego np. pepsyna oraz enzymy syntetyczne np. keratolina.
  • Peeling chemiczny – jego działanie opiera się na związkach chemicznych o wybranych stężeniach. Stosuje się do niego kwasy owocowe, a także np. kwas glikolowy czy mlekowy. Polecany jest najczęściej dla skóry dojrzałej, takiej, która potrzebuje napięcia, wygładzenia i wzmocnienia.
  • Peeling kawitacyjny – wykorzystuje się do niego zjawisko kawitacji, które zachodzi pod wpływem zmniejszenia ciśnienia. W zetknięciu z ultradźwiękami dochodzi do powstania mikropęcherzyków, a następnie ich rozpadu. W efekcie rozbijane są martwe komórki rogowej warstwy naskórka. Taki peeling można stosować przy każdym rodzaju cery, a polecany jest zwłaszcza przy skórze trądzikowej, gdy występują problemy z zaskórnikami.

Peeling kawitacyjny jak często?

Taki peeling należy wykonywać co 3-4 tygodnie, maksymalnie można zwiększać czas między zabiegami do 6-8 tygodni. W okresie letnim lepiej jest z niego zrezygnować, bo silne promieniowanie słoneczne może podrażnić naszą skórę.

Peelingi możemy podzielić również ze względu na głębokość złuszczania.

  • Peeling głęboki – sięga głębokich warstw skóry, nawet powyżej 0,6 mm. Stosowany jest tylko w gabinetach medycyny estetycznej i stosuje się go na trwałe zmiany, takie jak np. blizny potrądzikowe, zmarszczki.
  • Peeling średniogłęboki – sięga poziomu naskórka i górnej warstwy skóry właściwej. Wykonywany jest on pod okiem specjalisty.
  • Peeling powierzchowny – takie zabiegi możemy wykonywać w salonie, ale także samodzielnie w domu. Pod okiem specjalisty lepiej stosować te z wykorzystaniem kwasów, same bez problemu możemy aplikować tzw. scruby, które zakupimy w sklepie kosmetycznym czy przygotujemy z naturalnych składników.

Peelingi możemy podzielić również ze względu na to, na jaką część ciała je stosujemy. Są to peelingi do twarzy, do ciała, do dłoni, stóp czy ust.

 co to jest peeling

Jak stosować peeling do twarzy?

Stosowanie regularnie peelingu do twarzy jest bardzo istotną częścią pielęgnacji. Powinniśmy wykonywać go średnio 1-2 razy w tygodniu, przy cerze wrażliwej może to być co 2 tygodnie. Jeśli mamy delikatną skórę, wybierzmy peeling enzymatyczny, przy cerze tłustej lub mieszanej sprawdzi się ten drobnoziarnisty, zawierający ścierające granulki. Peeling z grubszymi ziarnami wybierzmy przede wszystkim, gdy mamy cerę łojotokową.

Jak używać peelingu ziarnistego w domu?

Nakładajmy go na dokładnie oczyszczoną i lekko wilgotną skórę twarzy. Aplikujmy jego niewielką ilość na dłonie, po czym delikatnie rozprowadzajmy po skórze. Róbmy delikatny masaż okrężnymi ruchami. Uważaj na delikatną okolicę oczu. Po upływie 1-2 minut, zmyj go dokładnie letnią wodą i nałóż krem, najlepiej taki, który ma silne działanie nawilżające.

 Bomb Cosmetics Rosy Cheeks | Delikatny scrub do twarzy 120ml  Dermalogica MultiVitamin Thermafoliant | Aktywny termicznie peeling 75ml  Bioeffect Volcanic Exfoliator | Oczyszczający peeling do twarzy z islandzką lawą mikrokrystaliczną - 60ml

Peeling enzymatyczny jak stosować?

Zupełnie inaczej stosuje się peeling enzymatyczny. Nakładamy go tak, jak maseczkę – na dokładnie oczyszczoną skórę twarzy. Rozprowadzamy produkt, omijając delikatne okolice oczu i pozostawiamy na około 10-15 minut, w zależności od zaleceń na opakowaniu. Czasem może to być nawet cała noc. Peeling zmywamy ciepłą wodą.

Po peelingu enzymatycznym nasza skóra będzie oczyszczona, gładka i rozświetlona, a także świetnie przygotowana na dalszą pielęgnację. Warto po tym zabiegu nałożyć odżywczą lub nawilżającą maseczkę. Efekty będą zadowalające!

 Embryolisse Doux Peeling Nuit | Regenerujący peeling na noc 40ml  Caudalie Gentle Buffing Cream | Delikatny krem peelingujacy 75ml

Peeling do twarzy – jak przygotować go w domu?

Jeśli lubisz przygotowywać kosmetyki samodzielne, możesz pokusić się o wykonanie peelingu z naturalnych składników. Niżej przedstawiamy kilka prostych przepisów.

  • Peeling z dodatkiem kiwi – jeden owoc kiwi rozgniatamy przy pomocy blendera lub widelca. Dodajemy do niego kilka łyżek cukru trzcinowego i około dwie łyżeczki startej skórki cytryny. Mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Taki peeling nawilży i odżywi skórę, a także ją rozjaśni.
  • Peeling kawowy do twarzy – sprawdzi się u posiadaczek cery tłustej i mieszanej. Potrzebne nam będą trzy łyżeczki fusów z zaparzonej kawy, łyżeczka cynamonu oraz około pięciu łyżeczek oliwy z oliwek. Po wymieszaniu tych substancji nakładamy papkę na twarz i masujemy okrężnymi ruchami. Dokładnie zmywamy.
  • Peeling z płatków owsianych – płatki owsiane będą świetnym składnikiem domowego peelingu. Należy zmielić ich trzy łyżki, po czym zalać je ciepłą wodą. Pozostawiamy na 10 minut i po ich napęcznieniu dodajemy miód. Mieszanka wygładzi i nawilży skórę, działa przeciwzapalnie, opóźnia starzenie się skóry.
  • Peeling enzymatyczny z ananasem – jak już wcześniej wspominałam, to właśnie enzymy pozyskiwane z ananasa pozwalają na złuszczenie martwego naskórka. Do przygotowania takiego peelingu potrzebujemy więc ćwiartkę tego owocu oraz dwie łyżki miodu. Wszystko mieszamy, po czym nakładamy na twarz na około 15 minut. Zmywamy letnią wodą.

ZOBACZ TEŻ: Jak stosować serum do twarzy? – praktyczne porady!

Co to jest peeling do ciała?

Nie tylko twarz wymaga peelingowania, ale również całe nasze ciało. Takie zabieg usuwa martwe komórki, a tym samym oczyszcza, poprawia krążenie krwi, koloryt skóry, wygładza ją, redukuje cellulit, a także ma działanie relaksacyjne. Peeling ciała zalecany jest również przed depilacją – dzięki niemu możemy dokładniej usunąć włoski. Należy go zrobić także przed opalaniem natryskowym czy aplikacją samoopalacza. Wtedy opalenizna będzie równomierna, nie powstaną zacieki.

Jak używać peelingu do ciała?

Peeling należy nakładać na oczyszczoną i lekko nawilżoną skórę, co pomoże nam uniknąć podrażnień. Nałóż go na dłonie, po czym masuj całe ciało okrężnymi ruchami. Wrażliwe miejsca traktuj delikatnie, a tym, na których skóra jest najbardziej szorstka, jak kolana czy łokcie, poświęć więcej czasu. Na koniec dokładnie spłucz kosmetyk i nałóż nawilżający balsam.

co to jest peeling

Jakie są rodzaje peelingów do ciała?

Do ciała również mamy kilka rodzajów peelingów. Są to:

  • Żel myjący z peelingiem – są to produkty do kąpieli, które zawierają drobinki delikatnie złuszczające naskórek. Można ich używać na co dzień, jednak nie przynoszą takich efektów jak klasyczne peelingi.
  • Peeling ziarniste – są to zazwyczaj peelingi cukrowe i solne. Zawierają drobinki, które mocno ścierają martwy naskórek. Wykonujemy je raz w tygodniu.
  • Peelingi kremowe – mają lekką, kremową konsystencję. Zawierają naturalne cząsteczki ścierające.

 Caudalie Divine | Divine Scrub 150g  Body Boom Imprezowy Kokos | Peeling kawowy 200g  Bomb Cosmetics Vanilla Frosting | Peeling pod prysznic 375g

Możemy również wyodrębnić specjalne peelingi do dłoni i stóp. Stopy wymagają szczególnej pielęgnacji, bo łatwo tworzy się na nich gruba warstwa naskórka, który należy złuszczyć. Nasze dłonie również mogą mieć tendencję do wysuszania i pękania, zwłaszcza w okresie zimowym. Na te części ciała aplikujemy peeling tak samo, jak na ciało. Dzięki niemu dłonie i stopy będą gładsze, ich skóra będzie miękka i zadbana.

 Cuccio Daily Skin Polisher | Peeling do ciała i dłoni - wanilia i cukier 240ml  Cuccio Sea Salts | Sól morska do peelingu dłoni, stóp i ciała - bergamotka, szałwia i cytrus 530ml

Domowe peelingi do ciała

Peeling do ciała możemy kupić gotowy, ale jeśli masz odpowiednie składniki, bez problemu przygotujesz go w domu. Oto kilka szybkich przepisów.

  • Peeling kawowy – to najpopularniejszy rodzaj peelingu do ciała, który jest uwielbiany przez kobiety – kofeina poprawia krążenie krwi i zmniejsza cellulit. Do jego przygotowania będzie nam niezbędne około pół szklanki fusów z zaparzonej kawy, trzy łyżki brązowego cukru oraz łyżka ulubionego oleju np. migdałowego lub oliwy z oliwek. Wymieszaj wszystkie składniki i nałóż je na ciało, masując je okrężnymi ruchami.
  • Peeling cukrowy – pół szklanki cukru wymieszaj z trzema łyżkami oliwy z oliwek, możesz też dodać łyżkę ulubionego olejku oraz łyżkę miodu. Drobinki cukru zetrą martwy naskórek, a miód i oliwa zadziałają nawilżająco i wygładzająco.
  • Peeling solny – do połowy szklanki soli dodaj trzy łyżki oleju kokosowego i wymieszaj. Taki peeling ma dodatkowo działanie przeciwzapalne i odkażające.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jak stosować samoopalacz, aby nie powodował plam?

Kiedy szczególnie potrzebujemy peelingu?

Peeling często powinien być wstępem do innych zabiegów kosmetycznych. Kiedy szczególnie zaleca się jego wykonanie?

  • Przed opalaniem – jeśli martwy naskórek na ciele nie jest dokładnie złuszczony, efekt opalania na słońcu czy w solarium może nie być taki sam, jak po zrobieniu peelingu. Dzięki temu zabiegowi opalenizna będzie równomierna i zyska ładniejszy odcień. Tyczy się to peelingu ciała, nie twarzy.
  • Przed opalaniem natryskowym i nałożeniem samoopalacza – tutaj wykonanie peelingu jest wręcz koniecznie. Inaczej mogą powstać smugi, nieestetyczne przebarwienia, których ciężko będzie się pozbyć. Jeśli złuszczymy naskórek i wygładzimy skórę, kolor będzie jednolity, a efekt utrzyma się o wiele dłużej.
  • Przed depilacją – peeling warto wykonać również przed depilacją. Jego drobinki wpłyną na cebulki włosów w ten sposób, że łatwiej będzie się ich pozbyć, a tym samym zyskamy zadowalający efekt.
  • Przed aplikacją maseczki – peeling świetnie przygotowuje skórę do innych zabiegów, bo zwiększa absorpcję substancji odżywczych. Maseczka lepiej się wchłonie, a jej składniki silniej zadziałają na naszą skórę.
  • Przed wykonaniem manicure i pedicure – poświęć chwilę na peeling przed tymi zabiegami. Usuniesz w ten sposób nieestetyczne skórki, wygładzisz skórę dłoni i stóp, dzięki czemu będą bardziej zadbane.

Kiedy należy unikać peelingu?

Chociaż peeling powinniśmy wykonywać regularnie, w niektórych przypadkach należy się wstrzymać z tym zabiegiem. Jeśli chodzi o peelingi wykonywane w salonach kosmetycznych, tutaj warto zapytać specjalistę, czy nasze problemy skórne nie dyskwalifikują nas z tego zabiegu. Z domowym peelingiem lepiej się wstrzymać, gdy mamy stany zapalne, przerwaną ciągłość naskórka. Peelingi do twarzy nie są też wskazane, gdy planujemy intensywnie opalać cerę.

Zabieg złuszczający na ciało może nam podrażnić skórę po depilacji, dlatego należy się z nim wstrzymać przez kilka dni po usunięciu włosków.

Co to jest peeling do ust?

Nasze usta również potrzebują peelingu – wiele z nas ma tendencję do ich pierzchnięcia, zwłaszcza przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Pojawiające się na nich suche skórki sprawiają, że nasze wargi nie wyglądają atrakcyjnie. Przy popękanych ustach nie będzie dobrze na nich wyglądał żaden makijaż. Z tego względu warto regularnie wykonywać peeling ust – 1-2 razy w tygodniu.

Dzięki peelingowi usta będą miękkie, gładkie, zadbane, będą miały piękny kolor. Nie będą pojawiać się na nich suche, nieestetycznie wyglądające skórki.

co to jest peeling

Jak zrobić peeling do ust?

Gotowe peelingi do ust dostaniesz w sklepie kosmetycznym, jednak można przygotować je samodzielnie z naturalnych składników. Do przechowywania kosmetyku najlepiej sprawdzi się mały słoiczek.

  • Miodowy peeling do ust – do około dwóch łyżeczek cukru dodaj łyżkę miodu i oliwy z oliwek. Składniki dokładnie wymieszaj. Kosmetyk nałóż na palce i wykonaj delikatny masaż ust. Miód jest świetnym produktem nawilżającym, dlatego świetnie sprawdza się w pielęgnacji.
  • Kokosowy peeling do ust – dwie łyżki brązowego cukru wymieszaj z dwoma łyżkami oleju kokosowego, po czym dodaj kilka kropli olejku waniliowego. Taki kosmetyk będzie nie tylko pomoże zadbać o usta, ale będzie też pięknie pachniał.
  • Miętowy peeling do ust – dwie łyżki cukru należy wymieszać z dwoma łyżkami oleju ze słodkich migdałów oraz 3-4 kroplami olejku z mięty pieprzowej. Świetnie wygładzi on usta, a także pozostawi efekt przyjemnej świeżości i chłodu – doskonały patent na gorące wakacyjne wieczory.
  • Domowy masaż ust – posmaruj usta grubą warstwą wazeliny, po czym masuj je przez 1-2 minuty zwilżoną szczoteczką do zębów. Uważaj, żeby nie robić tego za mocno! Taki masaż świetnie złuszczy martwy naskórek i sprawi, że usta będą miały piękny, żywy koloryt.

Po peelingu ust należy posmarować je grubą warstwą wazeliny lub ulubionej pomadki ochronnej. Możesz też użyć w tym celu miodu.

Co to jest peeling skóry głowy?

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale warto wykonywać również peeling skóry głowy. Kiedy nasze włosy przetłuszczają się, czujemy dyskomfort, swędzenie, pojawia się łupież, taki zabieg może bardzo pomóc w jej pielęgnacji. Dzięki niemu oczyścimy głowę z martwego naskórka, a także z pozostałości po kosmetykach, takich jak szampony, odżywki, pianki czy lakiery.

Jakie są zalety peelingu skóry głowy?

Peeling przede wszystkim odżywi i oczyści skórę głowy. Zabieg także zapobiega jej swędzeniu, podrażnieniom. Wpływa korzystnie na włosy – wolniej się przetłuszczają, zaczynają szybciej rosnąć, są mocniejsze, bardziej lśniące i odbite u nasady. Należy wykonywać go raz w tygodniu.

peeling

Jak zrobić peeling skóry głowy?

Wykonasz go bez problemu samodzielnie – wystarczy do szamponu dodać 1-2 łyżki cukru trzcinowego lub fusów z kawy. Taką mieszanką należy starannie masować skórę głowy, po czym dokładnie ją spłukać. Możesz również dodać siemię lniane i ocet jabłkowy – te składniki normalizują pracę gruczołów łojowych.

ZOBACZ TEŻ: Jak zrobić domowy peeling skóry głowy?

 

Peeling to zabieg, który pomoże nam utrzymać dobrą kondycję skóry i pomoże nam pozbyć się doskonałości. Pamiętaj, że nie musi być tylko obowiązkiem, ale dzięki składnikom o pięknych zapachach, może być świetnym zabiegiem relaksującym. Nie zapominaj o nim, a twarz i ciało odwdzięczą Ci się zadbanym wyglądem. Skóra będzie zdrowa i pełna blasku.

A Wy jakie peelingi stosujecie? Korzystacie z usług kosmetyczki, czy wykonujecie je tylko w domu? Zachęcamy także do spróbowania domowych przepisów!



4 odpowiedzi na “Co to jest peeling? Cała wiedza w jednym miejscu”

  1. Phamily pisze:

    Muszę sobie taki peeling domowy w końcu sama zrobić. Moja skóra zdecydowanie tego potrzebuje.

  2. Danusia pisze:

    Polecam peeling do skóry głowy marki wax Pilomax .Często o tym zapominamy i dbamy tylko o swoje ciało. Spróbujcie a efekty Was mile zaskoczą 🙂

  3. Wioletta pisze:

    Uwielbiam Efektimy peeling arbuzowy. Najpiękniejszy zapach który unosi się w całej łazience

  4. M pisze:

    Dzięki Danusia za radę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *