Data ważności produktu – czy zawsze warto się nią sugerować?

Wiele z nas zapomina, że kosmetyki mają swoją datę ważności. To normalne, że nie będą nadawały się do użytku wiecznie, jednak niektóre z nich mogą nam posłużyć przez lata. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy produkt nadaje się do wyrzucenia, czy jednak można go jeszcze używać, sugerując się nie tylko datą ważności na opakowaniu – ta zawsze może się wytrzeć lub być na pudełku, które wyrzucimy. A więc, czy warto się nią sugerować?

Data ważności kosmetykówźródło: pexels.com

Przechowywanie kosmetyków

To, w jaki sposób przechowujemy kosmetyki ma ogromny wpływ na ich trwałość. Kiedy są trzymane w suchych miejscach, z daleka od grzejników, nie są wystawiane na słońce, nie stracą swoich właściwości przez długi czas. Nie otwierajmy również kosmetyków, jeśli nie mamy zamiaru ich używać przez najbliższe miesiące. Ich konsystencja może się zmienić, osłabi się ich działanie, a dodatkowo mogą rozwinąć się w nich bakterie. Pamiętaj, że otwarte kosmetyki psują się o wiele szybciej, niż gdy są zamknięte. Dzieje się tak głównie pod wpływem tlenu.

Odpowiednie stosowanie kosmetyków

To, jak długo kosmetyk będzie spełniał swoją rolę, zależy również od sposobu jego użytkowania. Jeśli nakładamy kosmetyki brudnymi rękami, nie myjemy akcesoriów, którymi wykonujemy makijaż i ogólnie nie dbamy o czystość produktów, staną się one doskonałym siedliskiem dla bakterii i grzybów. W takim wypadku zaczną się bardzo szybko psuć. Aby uniknąć takiej sytuacji, krem najlepiej jest aplikować szpatułką, a podkład i korektor pędzlem lub gąbeczką. Nie zapominaj również o ich regularnym czyszczeniu (pędzle do pudru i różu co najmniej raz na tydzień, te do podkładu nawet codziennie).

84,00
24,00

Koniecznie pamiętaj o tym, aby umyć ręce zanim zabierzesz się za wykonywanie makijażu. Takie działania z pewnością sprawią, że termin przydatności kosmetyków będzie długi!

kosmetyki2

W jaki sposób sprawdzić, czy kosmetyk nie jest zepsuty?

Tutaj kluczową rolę gra jego konsystencja, barwa i zapach. W szamponach, odżywkach, czy maskach do włosów może się tworzyć osad, a barwa produktu zmieniać. Jeśli nie widzimy takich oznak, śmiało możemy używać tych kosmetyków. Oznaką zepsutego kremu jest głównie jego rozwarstwianie, zmiana zapachu czy pojawienie się pleśni. Na pomadkach natomiast tworzą się kropelki wody lub oleju. Kiedy minęła data ważności, podkłady pozostawiają natomiast smugi, a tusze do rzęs grudki.

joico1

źródło: http://adjustingbeauty.blogspot.com/

Jakie są przybliżone okresy ważności kosmetyków po otwarciu?

Przygotowałam małą ściągę, dzięki której będziesz wiedzieć, ile może stać kosmetyk po jego otwarciu. Warto zapisywać na nim właśnie tę datę, bo to ona jest kluczowa w kwestii przydatności kosmetyku do użycia:

 • szampon, odżywka, maska – rok,
 • krem w słoiczku – 9 miesięcy,
 • krem w tubce/dozowniku – 24 miesiące,
 • podkład – rok,
 • róż, puder, cienie do powiek – 30 miesięcy,
 • tusz do rzęs – 6 miesięcy,
 • szminka – 24 miesiące,
 • balsam – 6 miesięcy.

Nie zniechęcajmy się, jeśli produkt, który chcemy zakupić ma bliską datę ważności. Jeśli nie widzimy na nim oznak zepsucia po otworzeniu, to znaczy, że w najbliższym czasie bez problemu możemy go zużyć. Natomiast, te kosmetyki które zmieniły swój zapach, zgęstniały czy pojawiła się na nich pleśń, lepiej od razu wyrzucić do kosza.Jedna odpowiedź do “Data ważności produktu – czy zawsze warto się nią sugerować?”

 1. Ala pisze:

  Szczerze to nigdy jakoś za bardzo nie pilnowałam day ważności moich kosmetyków, może dlatego że u mnie kosmetyki szybko schodzą 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *