7 zasad przechowywania kosmetyków organicznych

Moda na kosmetyki naturalne sprawiła, że wiele Pań ma w swych domach przynajmniej jeden kosmetyk oparty na składnikach organicznych. Może być to krem do twarzy, olejek pielęgnacyjny lub naturalny kosmetyk do włosów. Zgodnie z przyzwyczajeniami kosmetyki te traktujemy w podobny sposób jak tradycyjne, co nie do końca jest właściwe. Kosmetyki organiczne z racji tego, że pozbawione są większości szkodliwych substancji oraz sztucznych konserwantów, powinny być przechowywane w sposób szczególny. Wszystko po to, by przedłużyć świeżość danego produktu i by wyciągi naturalne w nim zawarte zadziałały najpełniej. Nie oznacza to, że musisz obchodzić się z kosmetykami organicznymi, niczym z jajkiem. Wystarczy kilka prostych zasad przechowywania i użytkowania.

jak przechowywać kosmetyki organiczne

Jak przechowywać kosmetyki?

1. Czytaj ulotki i opakowania.

Zawsze czytaj informacje z opakowania lub ulotkę (jeśli produkt taką zawiera), by dowiedzieć się jaką datę przydatności ma kosmetyk organiczny. Musisz wiedzieć, że różne kosmetyki naturalne, mają różne terminy ważności. Z powodu małej ilości chemii lub całkowitego jej wyeliminowania, kosmetyki ekologiczne powinny być zużyte w ciągu określonego czasu. W przypadku większości kosmetyków organicznych John Masters Organics okres ten wynosi 6 miesięcy (choć w praktyce jest to zdecydowanie dłużej). Dla porównania trwałość kosmetyków opartych na syntetycznych składnikach wynosi z reguły 12 miesięcy.

2. Chroń przed słońcem i wilgocią.

Kosmetyki organiczne nie lubią wilgoci i słońca. Lubią za to stałą temperaturę pokojową, czyli około 21-22 stopni Celsjusza. Najlepiej przechowywać swoje kosmetyki naturalne w najmniej nasłonecznionym pokoju. Dotyczy to głównie takich kosmetyków jak kremy, olejki, balsamy. Nie bez przyczyny kosmetyki organiczne John Masters posiadają opakowania z ciemnego szkła. Taki pojemnik gwarantuje, że promienie słoneczne nie wejdą w reakcję z aktywnymi składnikami kosmetyku. Ciemne szkło jest dla zawartości Twego kremu czymś w rodzaju okularów przeciwsłonecznych lub filtra.

3. Dbaj o szczelność opakowania.

Dokręcaj dokładnie opakowania swoich kosmetyków naturalnych. Nie pozostawiaj ich otwartych na dłuższy czas. Dzięki temu utrudniasz dostęp powietrza i utlenianie się cennych substancji roślinnych. Podobny proces towarzyszy mascarom do oczu, które, im więcej powietrza w nie wtłaczasz, tym szybciej jełczeją, mimo swego raczej mało organicznego składu. Uważaj głównie na kosmetyki organiczne z witaminą C – powietrze rozkłada jej cenne molekuły.

4. Nie otwieraj bez powodu.

Nie otwieraj kosmetyku organicznego, który właśnie zakupiłaś, tylko po to, by go powąchać. To skraca termin jego ważności (szczególnie, gdy posiada on dodatkowy kartonik zabezpieczający).

5. Łazienka czy pokój – posegreguj kosmetyki.

Kosmetyki organiczne przeznaczone do mycia ciała i włosów możesz trzymać w łazience.  Oczywiście ciepło i para wodna, nie są sprzymierzeńcami kosmetyków, i to nie tylko naturalnych. Jednak szampony, odżywki i mydła naturalne są przystosowane do tego typu użytkowania. Jeśli mimo to chcesz przedłużyć trwałość swoich kosmetyków, możesz przechowywać je wraz z kremami w temperaturze pokojowej. Taki myk zabezpieczający w zupełności wystarczy.

6. Lodówka przedłuża trwałość kosmetyków.

Jeśli używasz swoich kosmetyków naturalnych dość rzadko i wiesz, że nie ma szans na zużycie produktu w czasie 6 miesięcy, radzę przechowywać go w lodówce (mam na myśli głównie kremy do twarzy, oczu lub esencje w małych opakowaniach). Taki zabieg zdecydowanie przedłuża świeżość kosmetyków.

7. Obowiązkowa kontrola po 6 miesiącach.

Kosmetyk organiczny po upływie 6 miesięcy może, ale nie musi ulegać zepsuciu, o ile przechowujesz go w dobrych warunkach. Trzeba sobie zdawać sprawę, że z biegiem czasu jego cenne właściwości będą się zmniejszać pod wpływem utleniania. Kosmetyk, i to nie tylko naturalny, należy bezwzględnie wyrzucić jeśli nas uczula, podejrzanie pachnie bądź rozwarstwił się. Taki stan może być skutkiem bytowania w kosmetyku szkodliwych drobnoustrojów, co znaczy, że ewidentnie jest zepsuty.

Kosmetyki naturalne lubią: sucho, temperaturę pokojową i mało słońca.
Kosmetyki naturalne nie lubią: wilgoci, zmiennych temperatur i pozostawienia bez zakrętki.

Idąc za potrzebami Naszych Klientek, oferta kosmetyków organicznych sklepu Estyl.pl sukcesywnie będzie poszerzana o nowe produkty i serie pielęgnacyjne. W naszej gestii  leży więc informowanie Kupujących o praktycznych aspektach użytkowania i przechowywania kosmetyków, po to, by ich jakość była zawsze najwyższa.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *