Jak zapuścić brodę w krótkim czasie?

Moda na zarost w ostatnich latach rośnie. Coraz więcej mężczyzn decyduje się na zapuszczenie brody. Różne są przyczyny i chęci jej zapuszczania. Z pewnością jednak każdy z Panów chce, aby broda w szybki sposób osiągnęła wymarzoną długość. Czy istnieje sposób na to, jak zapuścić brodę? Postaramy się w tym artykule odpowiedzieć na to pytanie.

Jak zapuścić brodę?

Co wiemy na temat brody?

Zarost zaczyna pojawiać się już u nastoletniego mężczyzny. Cykl wzrostu włosów na brodzie jest taki sam, jak cykl każdego z włosów na naszym ciele. Składa się z trzech etapów:

Anagen – wzrost nowego włosa, trwa kilka lat. 

Katagen– okres, kiedy wzrost włosa zdecydowanie spowalnia i obumiera. Faza ta trwa 2-3 tygodnie.

Telogen– etap, kiedy martwy włos zostaje wypchnięty przez nowy włos pojawiający się w mieszku włosowym.

Jak zapuścic brodę? fazy wzrostu włosa

Stąd też jak widać nie na wszystko mamy wpływ. Do tego dochodzi genetyka i inne czynniki, które warunkują ilość i jakość zarostu. Do samego momentu pojawienia się pierwszego zarostu nie wiemy, w jakim będzie kolorze, jakiego obszaru twarzy będzie dotyczył (Tak! Są mężczyźni, u których zarost nie obejmuje wszystkich miejsc – policzki, skronie, broda, górna warga, szyja). Nie wiemy również, jakiej tekstury będą włosy. Jest więc to wielka niewiadoma, a to od niej zależy, w jaki sposób będzie można zapuścić klasyczną brodę i dołączyć do grona brodaczy. Włosy na brodzie, tak samo zresztą jak i na głowie, mają prawo rosnąć i zachowywać się zależnie od pory dnia, tygodnia czy roku. Należy być wytrwałym w tym, jak zapuścić brodę. Wzrost brody jest również zależny od Twojego zdrowia czy poziomu testosteronu. Im wyższy poziom testosteronu w Twoim organizmie, tym więcej włosów na twarzy będziesz posiadać.

Jak widzisz nie masz na wszystko wpływu. Z pewnością jednak możemy stwierdzić, że odpowiednie dbanie o brodę wpływa na jej stan, jakość i ostateczny wygląd. Wpływ na wygląd brody mają również sposób odżywiania się, stres czy sposób funkcjonowania. 

Ustaliliśmy wcześniej, że szybkość wzrostu włosa nie zależy od nas, a od genetycznych uwarunkowań. Dlatego są panowie, którzy mają gęsty zarost na całej twarzy, są również i tacy, u których miejscowo nie rośnie tyle włosów, ile byśmy chcieli i robią się “dziury” w zaroście na twarzy. Jeśli jednak już uda nam się przejść przez proces zapuszczania zarostu, z pewnością stylizacja u barbera pozwoli na uzyskanie odpowiedniego kształtu brody pasującego do twarzy oraz predyspozycji włosów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jaka broda do kształtu twarzy jest idealna?

Jak zapuścić brodę? Pamiętaj o kilku rzeczach

Przede wszystkim proces, jakim jest zapuszczenie brody wymaga czasu. Nie dzieje się to “ot tak”. Każdy mężczyzna, który choć raz tego spróbował wie, że brodę zapuszcza się przez długi okres czasu, a i tak nie zawsze jest ona taka, jaką sobie wymarzyliśmy. Pełna, miękka i zdrowa broda to marzenie wielu mężczyzn, które wymaga wytrwałości.  

Zobacz triki jak zapuścić brodę

Pytasz – jak zapuścić brodę?

Przez pierwszy tydzień codziennie gól brodę. Tak! Nie przesłyszałeś się. Oczywiście, opinie na ten temat są podzielone! Jedni twierdzą, że to nie pomaga w przyspieszeniu wzrostu zarostu, drudzy natomiast uważają, że proces ten doprowadza do zwiększenia stymulacji mieszków włosów, przez co broda podczas zapuszczania szybciej przybiera określoną formę. Warto skusić się na przetestowanie tego rozwiązania. Jednak po tym czasie zapuszczanie brody polega na jednym – po prostu nie gól włosków. Pamiętaj, że w trakcie wzrostu brody dochodzi do etapu, kiedy zarost nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Warto zatem poświęcić ten czas na jakiś urlop, w szczególności jeśli Twoja praca wymaga nienagannego wyglądu. 

Pamiętaj o skórze twarzy!

Skóra twarzy, mimo, że przykryta brodą, jest bardzo ważna. Na jej pielęgnacji powinieneś być tak samo skoncentrowany, jak na dbaniu o zarost. Tylko zdrowa skóra twarzy sprawi, że broda będzie wyglądać pięknie. Pamiętaj zatem o systematycznym stosowaniu peelingu do twarzy, który nie tylko usunie martwy naskórek, lecz także będzie przeciwdziałać występowaniu łupieżu. Będąc pod prysznicem nie zapominaj również o masażu skóry twarzy. W tym celu możesz wykorzystać własne palce. Wsuń je między włosy i kolistymi ruchami masuj skórę pod brodą. Tym sposobem poprawisz ukrwienie, które doskonale wpływa na kondycję zarostu. 

Często w trakcie zapuszczania zarostu dochodzi do nadmiernego swędzenia skóry twarzy. Etap ten pojawia się po około 1-2 tygodniu od zaprzestania golenia brody. Staraj się w miarę możliwości nie drapać jej. Uwierz, że jak przejdziesz ten trudny czas, to później już będzie tylko łatwiej. Swędzenie to początkowy etap, kiedy skóra twarzy przyzwyczaja się do większej ilości włosków. Swędzenie zanika najczęściej po tygodniu lub kilku tygodniach. Zdarzają się jednak panowie, których skóra twarzy jest na tyle delikatna, że etap ten może utrzymywać się znacznie dłużej. Na szczęście istnieją kosmetyki, które pomogą Ci przez to przejść! W celu złagodzenia uczucia swędzenia pomoże łagodzący balsam po goleniu Embryolisse Aftershave Balm. Jego głównym działaniem jest łagodzenie i kojenie skóry twarzy po goleniu, ale można go również stosować do ukojenia podrażnionej, ale i suchej czy szorstkiej skóry. Jeśli konsystencja balsamu do Ciebie nie przemawia, wypróbuj lotion American Crew Post Shave Cooling Lotion. Kosmetyk ten również posiada działanie łagodzące, ale również nawilżające. Zawarty w produkcie mentol wpływa chłodząco i odświeżająco na swędzącą skórę twarzy. Możesz również zastosować olejek do brody, na przykład Uppercut Deluxe Beard Oil. Jego głównym działaniem jest zmiękczenie oraz odżywienie brody. Wzbogacony o eleganckie nuty zapachowe bazujące na garbowanej skórze oraz paczuli jest produktem idealnym dla każdego mężczyzny.

Embryolisse balsam po goleniuAmerican Crew lotion łagodzącyUppercut Beard Oil - olejek do brody

Nawilżenie to podstawa

Nawilżenie zarówno skóry twarzy, jak i brody to podstawa. Jak wyglądają włosy kiedy nie nałożysz na nie odżywki czy olejku? Tak właśnie będzie wyglądać Twoja broda – przesuszona, trudna w ułożeniu. Stosuj od samego początku kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji brody, aby nawilżyć włos i go zmiękczyć. Jeśli zależy Ci nie tylko na nawilżeniu brody, ale również jej ujarzmieniu, zastosuj balsam Uppercut Deluxe Beard Balm.

Co z nierównomiernym zarostem?

Włosy na brodzie często rosną w sposób nierównomierny. Jest to zupełnie normalna sytuacja i nie masz się czym przejmować. Spróbuj delikatnie przystrzyc włosy, które zdecydowanie odstają od reszty trymerem, maszynką bądź nożyczkami. Ważne, abyś na początku udał się do barberysty, który pokaże Ci, w jaki sposób i w jakich miejscach najkorzystniej dla Ciebie przycinać zarost. Możesz później odwzorować to w domu, lub umawiać się na kolejne wizyty do salonu. 

Staraj się systematycznie czesać brodę i nadać jej odpowiedni kształt. Dzięki temu będziesz w stanie również “uzupełniać” luki znajdujące się między włosami. Nie rób jednak tego zbyt często, aby nie doprowadzić do uszkodzenia i podrażnienia skóry twarzy.

Jak zapuścić brodę?

Co zrobić, żeby broda była gęstsza?

Myślę, że na to pytanie odpowiedź nasuwa Ci się poniekąd sama. Oczywiście wpływ na to, jak zapuścić brodę i co zrobić, aby broda była gęstsza mają w dużej mierze geny. Oczywiście prawidłowa pielęgnacja, odżywianie oraz pobudzanie testosteronu pomogą w tym, aby zarost był pełny i zdrowy, a w konsekwencji gęstszy. Jak pobudzić testosteron? Ćwicz! Udowodniono, że trening oporowy doskonale podnosi poziom testosteronu, a co za tym idzie korzystnie wpływa na wzrost zarostu. 

Kolejnym sposobem na to, co zrobić, żeby broda była gęstsza jest systematycznie przeczesywanie zarostu. Włosy mają tendencję rosnąć w wielu kierunkach, powodując na twarzy niemały galimatias. Przy zastosowaniu grzebienia lub szczotki przeznaczonej do brody i nadaniu im odpowiedniego kształtu uzyskamy efekt nie tylko ładu na brodzie, ale i zwiększenia jej gęstości. 

Wpływ diety na zarost, czyli jak szybko zapuścić brodę?

Wiesz już, że wiele czynników wpływa na szybkość wzrostu i rodzaj zarostu. Zdecydowanie jednak udowodniono, że istnieje związek pomiędzy zdrowym stylem życia a zarostem. Wprowadź zatem do swojej diety kilka składników, które pomogą Ci w walce o zarost.

    • Szpinak – zawiera duże ilości żelaza, wapnia, białka, potasu i magnezu. Doskonały do koktajli.
    • Jajka – bogate w białko i biotynę, która wzmacnia i wspomaga wzrost włosów.
    • Wątroba – zawiera duże ilości żelaza i biotyny.
    • Ostrygi – doskonałe źródło cynku, który odpowiedzialny jest również za budowę włosa.
    • Bataty – inaczej zwane słodkie ziemniaki zawierają beta-karoten, który pomaga we wzroście komórek włosów na brodzie.

jedzenie mające na wpływ

Źródło:  timesofindia.indiatimes.com

Jeśli temat zdrowego odżywiania i jego wpływu na włosy zarówno na głowie jak i na brodzie Cię zainteresował, poznaj nasz artykuł – Wpływ diety na włosy. Dowiesz się z niego co jeść, aby Twoje włosy rosły zdrowe i mocne. 

Innym sposobem w walce o to, jak zapuścić brodę jest stosowanie suplementów diety. Zapewniają one prawidłowe zapotrzebowanie na wszystkie potrzebne włosom składniki do ich wzrostu.

Co ludzie powiedzą? Czyli jak zapuścić brodę i mieć wszystkich…

Może nie będę kończyć tego zdania : ) Wiesz już, że aby zapuścić brodę potrzeba wiele pokładów cierpliwości, odpowiednio zbilansowanej diety, zwiększonej produkcji testosteronu i kilku kosmetyków, które zadbają o jej wizualny wygląd. Bardzo duży wpływ na nasze zdrowie, a co za tym idzie wzrost zarostu ma również stres. Im bardziej się stresujemy, tym nasz stan fizyczny nie należy do najlepszych. Mężczyźni z którymi rozmawialiśmy przed napisaniem tego artykułu potwierdzają, że to właśnie najbliżsi – rodzina, znajomi – mają destrukcyjny wpływ w procesie wzrostu brody. Jeżeli zastanawiasz się jak zapuścić brodę, zacznij również być odporny na to, co powiedzą inni. Radzenie sobie z przeróżnymi reakcjami ludzi zdecydowanie pomoże Ci łagodniej przejść etap zapuszczania brody. Przecież robisz to dla siebie!  

Jak zapuścić brodę? Zobacz nasze sposoby

Skoro już wiesz, jak zapuścić brodę, zobacz, jak powinna wyglądać jej pielęgnacja -> Pielęgnacja brody – co robić, aby zarost zachwycał każdego dnia?

Jeśli ktoś Was zapyta – jak zapuścić brodę? Odpowiedz – “Uzbrój się w cierpliwość”. Często zarost rośnie nierównomiernie i ten etap trzeba przejść, odczekać. Nie ma możliwości, że włosy będą rosły wszystkie w takim samym tempie. Odczekaj jakiś czas, przycinaj systematycznie, a później ciesz się piękną, gęstą i zdrową brodą! 

Ile u Was trwał etap zapuszczania brody?Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *