Jaka broda do kształtu twarzy jest idealna?

Moda na zarost u mężczyzn trwa już kilka sezonów. Panowie ochoczo przyjęli ten nowy trend i z entuzjazmem dołączają do grona tak zwanych “brodaczy”. Samo zapuszczenie brody to nie wszystko! Aby wyglądała ona ładnie, warto poznać, jaka broda do kształtu twarzy jest idealna właśnie dla Ciebie. A więc zaczynamy! 

jaka broda do kształtu twarzy

Jak zapuścić brodę? 

Zanim zaczniemy mówić o kształtach twarzy i rodzajach brody, które im pasują, warto zastanowić się, jak powinno wyglądać zapuszczenie brody. Bo przecież bez tego ani rusz w wyborze jej kształtu. O charakterystyce zarostu i zasadach jej zapuszczania pisaliśmy w artykule “Jak zapuścić brodę w krótkim czasie?”. Jedną z najważniejszych zasad w trakcie zapuszczania zarostu jest z pewnością dużo cierpliwości oraz dbanie o prawidłową pielęgnację brody. Z artykułu dowiecie się również, czy dieta ma wpływ na szybkość i wzrost zarostu oraz co zrobić, aby była gęstsza. 

Jaka broda pasuje mi do kształtu twarzy?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie “Jaka broda pasuje mi do kształtu twarzy?” musimy ustalić kształt twarzy. Jak to zrobić? Wystarczy, że weźmiesz miarkę krawiecką (elastyczną), a następnie wykonasz pomiary:

 1. Czoło – od jednego szczytu brwiowego do drugiego. 
 2. Kości policzkowe – powinno się je mierzyć, zaczynając i kończąc od najbardziej wysuniętej części poniżej zewnętrznego kącika oka.
 3. Linia szczęki – mierzymy od czubka podbródka do ucha, a wynik mnożymy razy dwa.
 4. Długość twarzy – rozpocznij mierzenie od środka linii włosów do czubka podbródka.

Jeśli wykonałeś pomiary i masz już cztery wyniki, zwróć uwagę na największy z nich. Będzie on wyznacznikiem tego, jaki kształt twarzy posiadasz.

Poznaj 7 podstawowych kształtów twarzy!

Najbardziej podstawowym i znanym w środowisku fryzjerskim jest podział kształtu twarzy na 7 form. Przyjrzyjmy się im bliżej, aby łatwiej było nam stwierdzić, jaka broda do kształtu Twojej twarzy jest odpowiednia.

Wyróżniamy kształty:

 1. Owalny – charakteryzuje się tym,  że długość twarzy jest zdecydowanie większa od jej szerokości. dodatkowo czoło jest większe niż linia żuchwy. Sama szczęka ma bardziej zaokrąglony kształt. 
 2. Prostokąt – kształt twarzy definiuje głównie jej długość. Pozostałe wymiary – szczęka, czoło oraz kości policzkowe są porównywalnych wymiarów.
 3. Okrągły – podobnymi wymiarami wyróżniają się kości policzkowe i długość twarzy, zaś zdecydowanie większe są czoło i szczęka, które mają podobne wymiary. Jeśli chodzi o szczękę, to zdecydowanie jej rysy są bardzo delikatne, zaokrąglone. 
 4. Trójkątny – szczęka jest szersza niż kości policzkowe, a kości policzkowe większe niż czoło.
 5. Serca – odwrotnie niż w przypadku trójkąta. Tu czoło jest najszersze, później kości policzkowe i szczęka. Podbródek zaś jest spiczasty. 
 6. Kwadrat – wyróżnia się tym, że wszystkie wymiary są do siebie bardzo podobne.
 7. Diament – charakteryzuje się tym, że długość twarzy jest największa. Później kości policzkowe, czoło i szczęki. Kąt szczęki wyróżnia się tym, że jest spiczasty.

 Jaka broda do kształtu twarzy

Jeśli poradziłeś sobie mniej więcej z określeniem, jaki kształt ma Twoja twarz, to teraz pójdzie już “z górki”. Zobacz zatem, jaka broda pasuje do Twojego kształtu twarzy.

Jak dopasować brodę do twarzy?

Jak pewnie już zdajesz sobie sprawę, tak jak nie każda fryzura pasuje do każdego mężczyzny, tak samo jest z brodami. Zobacz zatem, jaka broda pasuje idealnie do kształtu Twojej twarzy, aby zachować jej jak najlepsze proporcje. Pamiętaj, że broda ma uzupełnić i wyrównać proporcje kształtu twarzy.

 • Broda do owalnej twarzy

Można powiedzieć, że jesteś zwycięzcą! A tak zupełnie szczerze: zaletą twarzy owalnej jest to, że każdy rodzaj brody czy zarostu pasuje do niej idealnie. Nie musisz się martwić, że w którymś miejscu powinna być węższa, inaczej przycięta. To, na czym powinieneś się skupić, to stricte pielęgnacja. Zadbaj zatem o odpowiednie kosmetyki do stylizacji brody i ciesz się zarostem, w jakim czujesz się najlepiej. 

 • Broda do prostokątnej twarzy

Jeśli zastanawiasz się, jaka broda do kształtu twarzy jakim jest prostokąt to musisz wiedzieć, że z pewnością nie powinieneś utrzymywać zarostu, który ją wydłuży czy poszerzy. Zarost powinien być krótszy, dzięki temu twarz nabierze łagodniejszego wymiaru. 

 • Broda do okrągłej twarzy

W przypadku okrągłej twarzy bardzo istotną rolę odgrywa jej pielęgnacja. Nieestetyczna, rozwichrzona broda powoduje pogrubienie okrągłej twarzy. Najbardziej polecanym rodzajem brody jest “kózka”. Zarost równy na całości twarzy, zaś wydłużenie brody na podbródku. 

 • Broda do trójkątnej twarzy

Zapytasz, jaka broda do kształtu twarzy mi będzie pasować? A no proszę bardzo! Wąsy z krótką brodą lub zarostem. W przypadku twarzy trójkątnej należy odwrócić uwagę od zbyt szerokiego podbródka. Jesteśmy w stanie to zrobić, kierując uwagę na wąsy. Zarost na policzkach nie powinien być zbyt obfity, ponieważ tylko uwydatni te i tak szerokie policzki.

 • Broda do twarzy w kształcie serca

W przypadku tego kształtu twarzy doskonale sprawdzi się broda typowego drwala. Niekoniecznie ogarnięta, wypielęgnowana. Chodzi o to, że wąskie policzki spokojnie możesz “poszerzyć” naturalną brodą. Nie zapomnij jednak o wąsach i dłuższym podbródku. A więc – niech broda rośnie! 

 • Broda do kwadratowej twarzy

Jaka broda do kształtu twarzy kwadratowej? A no taka, która nie poszerzy jej jeszcze bardziej. Z pewnością skupić powinno się na podbródku, który można wydłużyć za pomocą koziej bródki.

 • Broda do diamentowej twarzy

W przypadku diamentowej twarzy bardzo ważne jest utrzymanie włosów na policzkach w celu wyrównania rysów twarzy. A więc jest to miejsce, które nie powinno znajdować się w pobliżu golarki. 

 Jaka broda do kształtu twarzy?

Poznaj rodzaje zarostów 

Kiedyś broda była po prostu brodą, jednak teraz wyróżniamy kilka rodzajów zarostów. Przyjrzyjmy się kilku bliżej, abyście sami wiedzieli i znali niektóre pojęcia. 

 1. Kilkudniowy zarost – najczęściej wybierany przez mężczyzn., którzy nie lubią się golić, nie preferują długiej brody, a lekki zarost. 
 2. Krótka broda – zalicza się do niej zarost 10 dniowy, który dodaje mężczyznom męskości i elegancji. 
 3. Długa broda – dawniej zarezerwowana dla starszych mężczyzn, dziś jest synonimem męskości, nowoczesności. Zapoczątkowana przez hipsterów, wymaga najwięcej pracy nad  swoim kształtem i pielęgnacją.  
 4. “Kózka” –  połączenie wąsów z zarostem wokół ust wydłużonym na podbródku. Klasyczna koza najbardziej sprawdza się w przypadku osób o okrągłej twarzy. Korzystnie wygląda kiedy jest starannie pielęgnowana i podcinana. 
 5. Broda Van Dyke –  styl brody zapoczątkowany przez malarza. Jest to połączenie koziej bródki o spiczastym kształcie – forma klepsydry pod dolną wargą i szerokich, spiczastych wąsach. Styl ten, mimo, że nieco zapomniany, jednak jest odświeżany przez znane osoby, jak np. David Beckham czy Johnny Depp. 
 6. Ducktail – inaczej zwana spiczastą brodą. Chodzi tu o długą brodę, która ma spiczaste zakończenie. Daje to wrażenie większej kontroli nad zarostem i zapewnia jej oryginalny wygląd. Włosy pozostają krótsze na policzkach, a zdecydowanie dłuższe ku podbródku. 
 7. Dzika broda – mowa oczywiście o klasycznej, niekontrolowanej, naturalnej brodzie. Styl ten uzyskasz, kiedy będziesz ją zapuszczał przez kilka miesięcy, a może nawet lat. Mimo, że stawiamy na naturalność, nie można zapomnieć o pielęgnacji brody i stosowaniu olejków, które zabezpieczą przed tworzeniem się kołtunów. 

Styl brody a fryzura?

Zastanawiamy się – jaka broda do kształtu twarzy, a może powinniśmy zastanowić się, co ma wspólnego broda z fryzurą? Zarost, czy właśnie dłuższa broda praktycznie pasują do każdej fryzury. Zarówno mężczyzna, który ma dłuższe włosy, jak i ten, który tych włosów nie posiada może skusić się na noszenie jakże modnej w ostatnich latach brody. Oczywiście, biorąc pod uwagę kształt twarzy, własne upodobania i styl, który preferujesz wybierz zarost odpowiedni dla siebie. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Side part – klasyczna fryzura męska!

Jak powinno pielęgnować się brodę?

Pielęgnacji brody poświęciliśmy już osobny artykuł – Pielęgnacja brody – co robić, aby zarost zachwycał każdego dnia?. Najważniejsze, abyś na co dzień pamiętał nie tylko o pielęgnacji włosów, ale również skóry twarzy. Ona bowiem odpowiada w dużej mierze za to, w jaki sposób broda będzie się układać. Stosowanie kremu nawilżającego sprawi, że Twoja skóra nie będzie matowa. Bardzo ważne jest również systematyczne rozczesywanie brody. Dzięki temu masz możliwość nadawania jej kształtu. W tym celu możesz użyć specjalnych szczotek do stylizacji i rozczesywania brody. Posiadają one naturalne włosie, które ułatwia tę czynność nie uszkadzając przy tym włosów. 

 grzebien do brodyszczotka do brodykartacz do brody

W celu oczyszczenia brody stosuj specjalnie przygotowane do tego szampony. Szampon nawilżający Rica zapewni zarówno Twoim włosom jak i brodzie odżywienie, ale również zmiękczy szorstką brodę i ułatwi jej stylizację. Gdy już wiesz, jaka broda do kształtu twarzy Ci pasuje, wybierz odpowiedni kosmetyk do jej stylizacji. Rynek barberów oferuje wiele produktów. Testuj i wybierz ten, który najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojego zarostu i spełni wszystkie Twoje wymagania. Balsam do stylizacji brody Reuzel Beard Balm nie tylko pielęgnuje i stylizuje zarost, ale również odżywia skórę twarzy, aby zredukować jej swędzenie czy pieczenie, które jest często nieodzownym elementem zapuszczania brody. 

A co z wąsami?

Moda na zapuszczanie wąsów jest najbardziej popularna wśród mężczyzn w listopadzie, kiedy to od kilku lat solidaryzują się oni na całym świecie z akcją Movember. Akcja ma na celu wzbudzenie zainteresowania, rozmowę, a w konsekwencji profilaktykę nowotworową męskich narządów. Część mężczyzn tylko w listopadzie kusi się na zapuszczanie wąsów, ale grono z nich tak się z nimi zaprzyjaźnia, że postanawia je zostawić na dłużej. 

Jakie wąsy pasują do kształtu twarzy?

Tak jak w przypadku brody zastanawiamy się, jaka broda pasuje do kształtu twarzy, tak samo jest w przypadku wąsów. Jeśli chcesz zaskakiwać swoim wyglądem, poznaj kilka zasad dotyczących tego, jakie wąsy pasują do kształtu twarzy. Główną zasadą jest zachowanie równowagi między kształtem twarzy, a szerokością i rodzajem wąsów. Jeśli więc wiesz, jaki kształt twarzy posiadasz, sprawa wydaje się prosta. Nie zapominaj, że o wąsy również należy dbać, a do ich podkreślenia można stosować produkty takie jak wosk do wąsów marki Dear Barber. Zobacz kilka naszych porad.

 1. Małe usta – unikaj wąsów dużych, krzaczastych. Staraj się utrzymać krótszy styl z zachowaniem wąsów nieco poza kącik ust. Ten zabieg optycznie powiększy wargi. 
 2. Duże usta – możesz zdecydowanie poszaleć z długością wąsów. Krótsze u góry, a od spodu nieco dłuższe sprawią, że rozmiar Twoich ust zostanie zminimalizowany. 
 3. Szerokie usta i duża warga – w tym wypadku najlepiej sprawdzą się duże, krzaczaste wąsy z przedziałkiem na środku. 
 4. Duże rysy twarzy – jeśli Twoje usta, nos, oczy czy podbródek są zdecydowanie wyraźniejsze, możesz zdecydować się na większe, krzaczaste wąsy. Dzięki temu Twój wyraz twarzy będzie bardziej łagodniejszy. 
 5. Wydatny nos – wybierz grubsze wąsy.
 6. Wąska, długa twarz – zdecyduj się na wąsy a’la Chaplin. Krótsze i wąskie, tylko one nie podkreślą jeszcze bardziej Twojej twarzy.

Jaka broda do kształtu twarzy?

Czy wiesz, że posiadanie brody pomaga Ci wyróżnić się z tłumu, a dodatkowo determinuje Twoją siłę i męskość? Tak przynajmniej mówią statystyki. Nie ma jednak wątpliwości, że większość mężczyzn zdecydowanie bardziej woli siebie z brodą. Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jaka broda pasuje Ci do kształtu twarzy i z dumą będziesz nosił zarost, wąsy, a może brodę.

A jaka broda pasuje Tobie?Jedna odpowiedź do “Jaka broda do kształtu twarzy jest idealna?”

 1. Magda pisze:

  Ale super infrmacje. A my się w domu mierzymy z różnymi brodowymi dylematami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *