Nadmierna potliwość – przyczyny i sposoby leczenia

Stresujesz się, a może bez przyczyny czujesz jak pot oblewa Twoje ciało? Nadmierna potliwość to dolegliwość, która dotyka wielu z nas. Często występuje bez konkretnej przyczyny, czasem jednak możemy ją połączyć z innymi schorzeniami jak np. menopauza. Dzisiaj chcę rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące nadmiernego pocenia się. Przyjrzyjmy się zatem z bliska przyczynom nadmiernej potliwości i możliwościom jego leczenia.

Nadmierna potliwośc przyczyny

Czym jest nadmierna potliwość?

Nadmierna potliwość (hiperhydroza) to stan, który powoduje w naszym organizmie nadmierne pocenie się. Jest to bardzo nieprzyjemna sytuacja ze względu na to, że często występuje nagle i nie tylko w trakcie stresu w pracy, na siłowni, w trakcie spaceru czy spotkania ze znajomymi, ale w zupełnie nieoczekiwanym momencie. Potliwość dotyka każdej części ciała – czasem są to plecy, twarz, a nawet stopy czy dłonie. Stąd też jest to sytuacja bardzo niekomfortowa dla osoby, która cierpi na nadmierną potliwość. Na szczęście są sposoby walki z potliwością. 

Nadmierna potliwość przyczyny

Gruczoły potowe wydzielają pot na powierzchnię skóry, kiedy dopada nas gorączka, rośnie temperatura powietrza czy zmagamy się z dużym stresem. Nerwowość i niepokój to czynniki, które potęgują powstawanie potliwości. Co jeśli czynniki te są zminimalizowane, a pot nadal nie odpuszcza?

U części populacji dochodzi jednak do nadmiernej potliwości. W tym przypadku gruczoły potowe nie zamykają się, a nadal odprowadzają pot na powierzchnię skóry. Nieważne więc, czy siedzisz przed telewizorem, odpoczywasz na hamaku. Nadmierna potliwość oprócz kwestii stricte nieestetycznej i niekomfortowej nie jest w gruncie rzeczy szkodliwa dla nas samych. Wielu lekarzy nie umie jasno określić przyczyny jej powstawania. Niekiedy może ona (nadmierna potliwość) być sygnałem rozwijającej się choroby, lecz częściej nie wiążemy jej z konkretną przyczyną. Stąd też trudniej znaleźć lek, który całkowicie niweluje występowanie nadmiernego pocenia się. Na szczęście jednak z pomocą przychodzą produkty, które niwelują efekty nadmiernej potliwości. 

Rodzaje nadmiernej potliwości

Jak wspomniałam wcześniej, nie do końca możemy wyjaśnić, dlaczego niektórzy z nas pocą się bardziej niż inni. Lekarze jednak wyróżniają dwa rodzaje nadmiernej potliwości, a są to:

  • potliwość pierwotna
  • potliwość wtórna

Nadmierna potliwość pierwotna

Jest to potliwość, która występuje również pod nazwą “ogniskowa nadmierna potliwość”. Charakteryzuje się nadmiernym poceniem się rąk, pach, twarzy i stóp bez wyraźnego powodu, niepowiązanego z żadną jednostką chorobową. Przyczyny nadmiernej potliwości pierwotnej doszukujemy się jednak w emocjach – nadmierny stres, który pobudza nasze nerwy doprowadza do wystąpienia niekontrolowanego wylewu potu. Dlaczego pod pachami, na dłoniach, stopach czy twarzy? Bo tam właśnie najwięcej jest nagromadzonych gruczołów potowych odpowiedzialnych za występowanie potliwości pod wpływem stresu czy emocji. Często również osoby cierpiące na nadmierną potliwość doszukują się przyczyn w genach, bowiem pamiętają, że zmagają się z tym problemem od lat członkowie ich rodziny. 

Potliwość wtórna

Inaczej zwana “uogólniona nadmierna potliwość”. Występuje na całym ciele lub jego większości, a samych przyczyn występowania doszukiwać się możemy w stanach chorobowych lub stosowanych lekach. Często nadmierna potliwość współistnieje z:

  • infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi
  • nowotworami
  • chorobami zakaźnymi (np. gruźlica)
  • chorobami neurologicznymi
  • nadczynnością tarczycy
  • stosowaniem leków (m.in. cholinergicznych)
  • nadmiarem alkoholu, kofeiny, nikotyny
  • wystąpieniem menopauzy u kobiet i andropauzy u mężczyzn
  • otyłością

Nadmierna potliwość

Kiedy mówimy o nadmiernej potliwości?

Nadmierną potliwość odróżniamy od zwykłego potu w momencie kiedy:

  • pocimy się intensywnie i bez powodu co najmniej raz w tygodniu
  • pot oblewa z równą intensywnością te same partie ciała
  • sytuacja ta pojawia się systematycznie od ponad 6 miesięcy bez konkretnego powodu
  • występująca potliwość uprzykrza nam codzienne funkcjonowanie
  • systematyczna potliwość rozpoczęła się przed 25 rokiem życia
  • nie występuje potliwość nocą w trakcie snu
  • występują w rodzinie przypadki nadmiernej potliwości

Jeśli większość przykładów dotyczy Twojej osoby, udaj się czym prędzej do lekarza, aby poddać się dokładnej diagnozie. Dowiesz się, z jakim rodzajem nadmiernej potliwości masz styczność i poznasz metody jej leczenia. Pamiętaj, że nadmierna potliwość może mieć poważne konsekwencje jeśli współistnieje z innymi objawami.  Zaliczamy do nich: utratę masy ciała, gorączka, ból lub ucisk w klatce piersiowej czy szybsze bicie serca.

Po konsultacji z lekarzem, ten może wysłać Cię na testy, które będą uzupełnieniem badania fizykalnego, moczu czy krwi.

Nadmierna potliwość leczenie

Każdy, kto zmaga się z nadmierną potliwością z pewnością wie, że jest wiele możliwości jej leczenia. W przypadku pierwotnej nadmiernej potliwości, czyli tej spowodowanej emocjami, mamy szerokie pole manewru. W walce z potliwością z pewnością pomogą:

  • antyperspiranty zawierające aluminium czy chlorek glinu, które dostępne są zarówno bez, jak i na receptę,
  • jontoforeza czyli leczenie prądem o niewielkiej intensywności,
  • zastrzyki z toksyny botulinowej zwanej botoksem,
  • liposukcja,
  • lipoliza laserowa,
  • chirurgiczne usuwanie gruczołów potowych.

Powyższe przykłady to zdecydowanie mocniejsze działanie, na które nie każdy chce/może się zdecydować. Warto zatem przeciwdziałać występowaniu potliwości dostępnymi środkami. 

Jak radzić sobie z nadmiernym poceniem pod pachami?

Z pewnością  w walce z potliwością każdego dnia pomoże
specjalistyczny antyperspirant w sprayu Odaban. Zawiera on chlorek glinu, który w połączeniu z proteinami skóry częściowo blokuje gruczoły potowe. Jego zaletą jest również fakt, że jest produktem bezzapachowym oraz antyalergicznym. Jeśli jednak wolisz dezodorant w kulce sięgnij po produkt Dr.Hauschka o zapachu szałwii i mięty. Nie pozostawia on śladów na ubraniu, a dodatkowo nie zawiera aluminium. Mamy również coś dla zwolenników wegańskich produktów – Schmidt’s Bergamot + Lime to naturalny dezodorant w kulce o zapachu bergamotki i limonki. Jego skład to sproszkowana maranta trzcinowa, oleje (kokosowy, jojoba), masło shea, wosk roślinny, witamina E i olejki eteryczne. 

Odaban antyperspirant nadmierna potliwość
Dr Hauschka dezodorant w kulce na nadmierną potliwość
Schmidt's dezodorant zapobiegający nadmiernej potliwośći

 

Co na potliwość dłoni?

Potliwość dłoni to spory problem, w szczególności dla osób pracujących z innymi ludźmi. Nieważne gdzie pracujesz, jeśli przyjdzie Ci przywitać się z kimś, a Twoje dłonie są wilgotne, nie jest to komfortowa sytuacja. Oprócz systematycznej higieny warto sięgnąć po krem do rąk. Marka Odaban stworzyła antyperspirant do rąk w kremie, który zawiera chlorek glinu, olej z awokado i wysokiej jakości woski, które pielęgnują skórę dłoni i hamują ich nadmierną potliwość, natychmiast przynosząc ulgę.

Nadmierne pocenie domowe sposoby

Walkę z nadmiernym poceniem się warto również wspomóc domowymi sposobami. W jaki sposób? Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach, a w połączeniu ze stosowanymi kosmetykami odczujesz znaczącą poprawę. Domowe sposoby na nadmierne pocenie to przede wszystkim zachowanie prawidłowej higieny osobistej. Codzienna kąpiel powinna być czymś oczywistym, aby zniwelować ilość bakterii znajdujących się na skórze. Dodatkowo osoby cierpiące na nadmierną potliwość nie powinny zapominać o stosowaniu ubrań wykonanych z naturalnych materiałów. W szczególności tyczy się to skarpet, dzięki czemu zapobiegniemy poceniu się i pozwolimy stopom oddychać. 

Pamiętaj, że nadpotliwość może również prowadzić do odwodnienia. Nie zapominaj o piciu odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Zaleca się picie około 2l wody dziennie.

Nadmierna potliwość to problem wielu z nas. Choć jest to mało komfortowa sytuacja, nie wstydźmy się jej i próbujmy z nią walczyć, aby żyło nam się lepiej. 

Jeśli cierpisz na nadmierną potliwość, podziel się z nami w komentarzu swoimi sposobami walki z tą przypadłością.



Jedna odpowiedź do “Nadmierna potliwość – przyczyny i sposoby leczenia”

  1. grazyna pisze:

    Córce zaczęły się strasznie pocić dłonie i stopy, no przykro mi było patrzeć jak cierpi, no byla zdrowa wiec byly wykluczone choroby ktore mogly jej wzmagac pocenie. Razem poszukaliśmy rozwiązania, koncowo padlo na ten produkt http://www.jonoforeza.pl/electro-antiperspirant-elite

    Bardzo jej to pomogło, widać że się cieszy i ma spokój od pocenia. Rozwazalismy inne metody ale electro antiperspirant okazal sie najlepszym wyborem, same zalety, dziala skutecznie, córka to potwierdza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *