Szczotkowanie ciała na sucho – warto czy nie?
Szczotkowanie ciała na sucho stało się w ostatnim czasie bardzo popularne. Wiele kobiet zachwala efekty, jakie można uzyskać poprzez systematyczny masaż specjalną szczotką. Jakie zalety przynosi szczotkowanie ciała i jak go wykonywać? Poprawa krążenia, niwelowanie cellulitu, a może wygładzenie ciała? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.
Jakie zalety przynosi szczotkowanie ciała?
Szczotkowanie ciała na sucho to jedna z metod złuszczania naskórka, polegająca na mechanicznych, energicznych ruchach szczotką z naturalnego włosia. Szczotkowanie ciała na sucho posiada szeroki zakres zalet, o których wspomina wielu lekarzy i kosmetologów.
Przede wszystkim masaż szczotką z włosia:
- usuwa martwe komórki skóry,
- rozluźnia ją,
- masuje ją,
- zmniejsza obrzęki,
- pobudza krążenie krwi,
- usuwa problem wrastających włosków,
- poprawia jakość skóry,
- ujędrnia skórę,
- sprawia, że staje się ona gładka i elastyczna.
Warto również podkreślić fakt, że systematyczne wykonywanie szczotkowania ciała na sucho wpływa na poprawę naszego systemu limfatycznego, krążenia i przepływu krwi. Mówi się, że codzienny masaż szczotką odprowadza płyny i toksyny z organizmu, wpływając na prawidłowy przebieg limfy, choć nie zostało to szczegółowo przebadane. Wpływ ma na to w szczególności sposób szczotkowania, ale o tym za chwilę.
A co z cellulitem?
Wiele osób wspomina, że szczotkowanie na sucho pomaga w redukcji cellulitu. A jak jest naprawdę? I tak, i nie. Systematyczne szczotkowanie ciała zdecydowania poprawia jakość skóry – wygładza ją i sprawia, że jest bardziej jędrna. Wizualnie więc możemy mieć wrażenie, że kondycja skóry w miejscu gdzie jest cellulit polepszyła się. Jest to jednak powierzchowne. Oczywiście, nie możemy negować faktu, że czesanie ciała szczotką z włosia nie wpływa korzystnie na rozerwanie wiązań kolagenowych, które są związane z cellulitem. Jednak to nie wszystko, potrzebna jest do tego również dieta oraz systematyczne treningi.
Więcej o cellulicie przeczytasz w naszym artykule “Cellulit czy cellulitis?”.
Zdjęcie: prettyblooming.com
Czym szczotkujemy ciało na sucho?
Aby prawidłowo wykonać zabieg szczotkowania ciała, należy zaopatrzyć się w drewnianą szczotkę z naturalnego włosia. Często są one okrągłe bądź owalne i posiadają pasek na rękę, co ułatwia pracę z narzędziem. Włosie powinno być nie tylko naturalne, ale również gęste. Twarde czy miękkie? To wszystko zależy od stopnia wrażliwości skóry. Jeśli skóra jest miękka, wrażliwa, bądź występują na niej naczynka, warto zaopatrzyć się w szczotkę z miększym włosiem. Jeśli natomiast nie występują u Ciebie problemy skórne czy nadwrażliwość, spokojnie można zastosować tę twardszą.
Zdjęcie: wellandgood.com
Jak często i w jaki sposób poprawnie szczotkować ciało?
Szczotkowanie na sucho można wykonywać codziennie. Na początku skóra z pewnością będzie zaczerwieniona, lecz z czasem kolor ten będzie zanikać. W przypadku jednak bardzo wrażliwej skóry należy szczotkowanie na sucho wykonywać 1-2 razy w tygodniu.
Jak wykonać szczotkowania ciała na sucho?
Masaż szczotką można wykonywać zarówno rano, jak i wieczorem. Na początku należy dokładnie uchwycić szczotkę, aby nie wyślizgnęła się z dłoni w trakcie wykonywania zabiegu (często w tym celu na szczotkach można znaleźć pasek przytrzymujący dłoń). Nacisk szczotki na ciało nie powinien być zbyt mocny, powinien być taki sam bez względu na rodzaj i grubość skóry. Wykonujemy szczotką ruchy posuwiste, odrywające od dołu ku górze. Zaleca się, aby rozpocząć masaż od łydek, kierując się ku górze. Wszystkie ruchy wykonuj od kończyn w stronę serca. Jakby „naganiaj” krew w stronę klatki piersiowej 🙂 Ręce, nogi, pośladki, brzuch – każdy ruch kieruj w stronę serca. Zaleca się wykonywanie po 5-6 ruchów w jednym miejscu, a następnie przejście do kolejnego.
Całość powinna zajmować około 5-10 minut.
Po szczotkowaniu na sucho nie ma obowiązku korzystania z prysznica czy kąpieli. Warto jednak wykonywać masaż szczotką ciała przed kąpielą, aby pod prysznicem zmyć martwy naskórek, a następnie zastosować na skórę nawilżający balsam do ciała.
Zdjęcie: businessinsider.com
Czy można wykonywać szczotkowanie ciała na mokro?
Masaż szczotką z naturalnego włosia, jak sama nazwa wskazuje, powinno się wykonywać na sucho. Nie powinno się również aplikować nic na skórę przed przystąpieniem do szczotkowania, ani nie zwilżać skóry wodą. Zalety i efekty tego zabiegu możesz zobaczyć, ścierając skórę mechanicznie na sucho. Dzięki temu złuszczysz martwy naskórek, a skóra zostaje wygładzona, czego nie uzyskasz w przypadku wykonywania tego zabiegu np. pod prysznicem.
Kto może wykonywać ten zabieg?
Praktycznie każdy! Szczotkowanie ciała na sucho nie jest zabiegiem inwazyjnym, który prowadziłby do uszkodzeń ciała czy zaburzeń. Największą uwagę należy jednak zwrócić na kondycję i stan skóry. Jeśli nie ma wyprysków, uszkodzeń, podrażnień, to spokojnie można korzystać z zalet tej metody złuszczania naskórka.
Jeśli jednak masz skórę podrażnioną, bardzo wrażliwą, zrezygnuj ze szczotkowania ciała na sucho i wybierz klasyczne peelingi. Z pewnością ten, którego struktura składa się z drobniejszych elementów korzystnie wpłynie na skórę nadwrażliwą. Po więcej szczegółów zapraszamy do artykułu “Co to jest peeling? Cała wiedza w jednym miejscu”.
Co ze szczotkowaniem twarzy?
Nigdy, przenigdy nie wykonujemy szczotkowania na sucho na twarzy i szyi! Szczotka, a raczej włosie, jest zdecydowanie zbyt twarde, aby stosować go na delikatną skórę. Uważaj również na okolice klatki piersiowej, tam skóra jest również wrażliwa i bardziej podatna na uszkodzenia. W tych miejscach należy zrezygnować ze szczotkowania na sucho i sięgać po peelingi przeznaczone do twarzy.
Czyż to nie wspaniałe, że kilkuminutowy masaż wpływa na nas relaksująco i poprawia wizualnie stan naszej skóry? Wiele kobiet zmaga się brakiem jędrności skóry na udach, pośladkach i brzuchu więc jest to sposób na niwelowanie właśnie tych “mankamentów” w bardzo szybki sposób. Gładka, jędrna i elastyczna skóra? Teraz to możliwe!
Szczotkowanie to zabieg o którym mówi się zdecydowanie za mało. Uwielbiam. Stosuję regularnie i właśnie za sprawą tego prostego, ale jakże relaksującego procesu – udało mi się poprawić kondycję skóry (widoczny efekt ujędrnienia), zlikwidować pelikany i… pozbyć się celullitu (a przynajmniej mocno ograniczyć jego widoczność!).