Balejaż czy Ombre Hair?

Ombre Hair to trend, który zdominował rynek fryzjerski i od kilku lat jest na nieustannym topie. Włosy Ombre noszą gwiazdy i celebryci, co nie oznacza, że nie królują one także na ulicach całego świata, w tym również Polski.

Coraz nowsze odmiany Ombre Hair przypominają mi coś sprzed lat – zwykły, prosty balejaż. Wielu fryzjerów uważa balejaże za przestarzałe i niemodne, mimo że niewiele różnią się od Ombre Hair. Oczywiście mam tu na myśli profesjonalnie wykonaną koloryzację, a nie efekt w postaci grubych pasm a’la zebra. Dzisiaj o podobieństwach i różnicach Ombre Hair oraz klasycznego balejażu.

ombre hair

Ombre Hair 2014 /© istockphoto.com

Balejaż wciąż żywy!

Balejaż (fr. balayage) jest techniką fryzjerską, która polega na farbowaniu niektórych partii włosów w celu rozświetlenia fryzury i uzyskania ciekawych kontrastów. Dziś balejaż większości kojarzy się z latami 90. i kolorowym miszmaszem na głowie. Szerokie i wielobarwne pasma były wówczas na topie i chociaż obecnie uważamy je za nieestetyczne, sama technika balejażu przetrwała do teraz. W zmienionej formie wygląda jednak zupełnie inaczej – główną ideą tego rodzaju koloryzacji jest farbowanie cienkich pasemek w różnych odcieniach jednego koloru (a nie kilku, jak dawniej). Subtelne refleksy nie muszą sięgać samego czubka głowy, a całość wygląda lekko i naturalnie.

Rodzaje Ombre Hair

ombre hairKlasyczne i pierwsze Ombre Hair, które poznaliśmy, to przede wszystkim rozjaśnione końcówki włosów. Kiedyś taki efekt nazywaliśmy po prostu odrostami i wcale nie było to trendy. Odrosty były faux pas, każda z nas jak najszybciej usiłowała je zamaskować, dokonując farbowania włosów. Pierwsze Ombre Hair przeszło pewne modyfikacje i za chwilę oswoiliśmy się z tym trendem na tyle, że stał się najbardziej pożądanym rodzajem koloryzacji włosów.

Oprócz najbardziej popularnego Ombre Hair, możemy wyróżnić jeszcze wiele wariacji na temat. Dzisiaj mamy m.in. Sombre (soft ombre), czyli delikatne Ombre, które jest mniej kontrastową wersją swojego pierwowzoru. W tej odmianie rozjaśniane pasemka sięgają niekiedy nasady włosów, dzięki czemu efekt jest bardzo naturalny. Podobne do Sombre są też tak zwane Babylights, czyli rozjaśniane cienkie pasemka włosów przy twarzy i na końcówkach.

Innym rodzajem Ombre Hair jest Bronde (brown & blonde), czyli efekt połączenia dwóch kolorów – blondu i brązu – który daje wrażenie włosów naturalnie rozjaśnionych słońcem. Z kolei Ronze to ciekawa kompilacja brązu i rudego.

Dalej mamy Ombre Splashlights, czyli poziomą “plamę światła” w środkowej części włosów. W tej technice nałożony kolor imituje światło słoneczne padające na włosy, a cały efekt jest dużo bardziej widowiskowy niż klasyczne Ombre Hair. Dla odważnych i charakternych osób ciekawym pomysłem będzie Kolorowe Ombre – tu można dowolnie wybierać pomiędzy delikatnym cieniowaniem a Dip Dye Hair, czyli gwałtownym przejściem pomiędzy kolorami. Wielbicielkom bardziej stonowanych barw proponujemy Mokka Ombre, które oscyluje wokół naturalnych kawowych odcieni oraz dodaje fryzurze dynamiki i głębi.

Wyróżniamy jeszcze Ombre w postaci refleksów, zwane Flamboyage. Dzięki rozjaśnieniu poszczególnych pasm, końcowy efekt daje iluzję optycznego uniesienia włosów, a także pozwala na uniknięcie niechcianych i mało estetycznych odrostów.

Balejaż a Włosy Ombre

ombre hair

Główną różnicą między balejażem a Ombre Hair jest fakt, że Ombre gra zwykle na końcówkach włosów, a klasyczny balejaż rozjaśnia fryzurę od samej nasady. Ombre na włosach koncentruje się na coraz wyższych partiach i bokach fryzury, ale nadal stara się omijać sam szczyt włosów (choć nie we wszystkich przypadkach). Przykładem może być Mokka Ombre (górne partie w jednym odcieniu), wspomniane Flamboyage, czy Ombre Beach Waves, które zahaczają o coraz wyższe partie włosów.

Czasami ta różnica jest naprawdę subtelna i ledwo zauważalna, a dzisiejsze Ombre Hair równie dobrze można by nazwać współczesną wariacją na temat balejażu. W rezultacie ciągłych innowacji w koloryzacji włosów powstał kolejny trend –  balejaż ombre – którego cechuje swobodne przejście między ciemnymi a jasnymi tonami. Gdy dodamy do tego pojedyncze, cienkie pasemka zafarbowane na jaśniejszy kolor, uzyskamy niezwykle naturalny i lekki balejaż ombre.

Klasyczny balejaż (od nasady włosów) lepiej sprawdzi się na włosach siwych czy bardzo cienkich, maskując oba mankamenty i niedostatki fryzury. Ombre Hair polecam osobom z małą ilością siwków i włosami, które nie przetłuszczają się zbyt intensywnie, a także z włosami cienkimi – refleksy dodadzą im przestrzennej objętości.

ombre hair

Pamiętaj, że włosy koloryzowane potrzebują intensywnej pielęgnacji i odnowy, ponieważ nic tak nie narusza ich struktury jak zabieg rozjaśniania. Koniecznie zainwestuj w dobrą maskę do włosów oraz środki chroniące włos przez czynnikami zewnętrznymi (olejki, sera, kremy do włosów).3 odpowiedzi na “Balejaż czy Ombre Hair?”

  1. BestJamika pisze:

    I have noticed you don’t monetize estyl.pl, don’t waste your traffic, you can earn additional bucks every
    month with new monetization method. This is the best adsense alternative for
    any type of website (they approve all sites),
    for more info simply search in gooogle: murgrabia’s tools

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *