Cetearyl Alcohol (Cetyl alcohol) – czym jest i dlaczego jest w odżywkach?

O czym myślisz słysząc „alkohol w kosmetykach”? Cz tak jak większość – „oj to zło”, „nie powinno go tam być”, „z pewnością mnie podrażni”, i tym podobne stwierdzenia? Zapewniam Was, że większość właśnie w ten sposób myśli. Cetearyl alkohol (Cetyl alcohol) to składnik, który jest często zawarty w kosmetykach. Czy należy się go bać? Przejdź do artykułu i przekonaj się.

Alkohol w kosmetykach – tak, czy nie?

Zawartość alkoholu w kosmetykach często budzi wiele kontrowersji. Alkohol kojarzy nam się z czymś niekoniecznie dobrym zarówno dla naszej skóry jak i włosy. Czy tak właściwie jest? Zapominamy o tym, jak wiele funkcji spełnia ten składnik w kosmetykach. Alkohol zawarty w kosmetykach:

  • pełni funkcję rozpuszczalnika,
  • odpowiada za zapach kosmetyku,
  • ma działanie emulgujące, czyli wpływa na konsystencję produktu, łączy fazę wodną z fazą olejową,
  • posiada funkcję konserwującą,
  • tworzy na powierzchni film, czyli warstwę okluzyjną, która pośrednio działa nawilżająco na skórę i włosy,
  • wygładza oraz zmiękcza skórę i włosy,
  • jest emolientem.

Nie zawsze więc, alkohol zawarty w kosmetykach powinien wzbudzać nasz niepokój. Składnik, któremu chcemy się dzisiaj bliżej przyjrzeć – Cetearyl alcohol, Cetyl Alcohol) w gruncie rzeczy nie jest taki zły.

Cetearyl Alcohol należy do rodziny emolientów oraz substancji czynnych powierzchniowo. Stanowi mieszaninę alkoholu stearylowego i cetylowego. Z powodu członu „alcohol” emolient ten często jest błędnie utożsamiany z substancją silnie drażniącą skórę, mimo że sam jest pochodną alkoholi tłuszczowych. Stosowany głównie w produktach do pielęgnacji ciała oraz włosów.

blond koczek

Czy Cetearyl Alcohol  (Cetyl Alcohol) jest szkodliwy?

Alkohol w składzie kosmetyków kojarzy się ze szkodliwą i drażniącą substancją. Rzeczywiście, wiele z nich może uczulać i wysuszać skórę lub włosy, jednak część z nich ma pozytywne działanie. Cetearyl Alcohol należy do tej drugiej grupy. Nie wywołuje reakcji alergicznych i nawilża skórę oraz włosy.

Cetearyl Alcohol – właściwości

Emolient ten posiada woskową i białą konsystencję, z powodu swojej tłustości może powodować powstawanie zaskórników u osób z tendencją do tego schorzenia. Cetearyl Alcohol, stosowany w odżywkach lub maskach do włosów, jest całkowicie bezpieczny, chroniąc włosy przed zbędną utratą wilgoci.

Jakie efekty na włosach daje Cetearyl Alcohol?

Odżywki do włosów z dodatkiem alkoholu cetearylowego nadają włosom elastyczności oraz pożądanej miękkości. Substancja ta tworzy na powierzchni włosów ochronny, cienki film, dzięki czemu zapobiega nadmiernemu ich wysuszaniu.

Odżywki z dodatkiem alkoholu cetearylowego wskazane są szczególnie zimą i jesienią, gdy włosy narażone są na szkodliwe czynniki zewnętrzne i szybciej ucieka z nich wilgoć.

Dzięki tworzeniu warstwy okluzyjnej, nasze włosy są doskonale chronione przed czynnikami zewnętrznymi, a sam włos pozostaje nawilżony.

W jakich kosmetykach znajdziemy Cetearyl Alcohol?

Kosmetyki do włosów z dodatkiem Cetearyl Alcohol to między innymi poniższe produkty:

Jest wiele składników, które zawarte w kosmetykach mogą powodować niepokój wśród potencjalnych konsumentów. Warto zatem, zastanowić się i poczytać o danym składniku. Pamiętajmy, żę to co z pozoru może wydawać się niebezpieczne, wcale nie musi takie być. Włosy każdego z nas są inne. A Twoje włosy jak reagują na Cetyl Alcohol (Cetaryl Alkohol)?3 odpowiedzi na “Cetearyl Alcohol (Cetyl alcohol) – czym jest i dlaczego jest w odżywkach?”

  1. Marsie13 pisze:

    Składnik ten występuje też teraz w nowej masce z zieloną herbatą Wax Pilomaxu (jest na drugim miejscu w składzie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *