Cyclomethicone – co to za składnik?

Cyclomethicone (cyklometikon) jest otrzymywaną z krzemionki kombinacją dwóch silikonów, która jest doskonałym nośnikiem składników aktywnych zawartych w kosmetykach. Jest ceniony za to, że szybko schnie i nie pozostawia tłustych śladów. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Jakie właściwości ma cyclomethicone?

Cyclomethicone jest uniwersalną bazą silikonową, która rozpuszcza się doskonale w tłuszczu, alkoholach oraz olejach (wyjątek stanowi tutaj olej rycynowy). Substancja nie rozpuszcza się jednak w wodzie. Jest związkiem lotnym i po kilku godzinach odparowuje z powierzchni skóry lub włosów, przez co nie powoduje ich obciążenia.
Cyclomethicone nie posiada zapachu, ani koloru, dlatego dość często używana jest jako „przewodnik” innych wartościowych substancji, wchodzących w skład kosmetyku. Cyklometikon inaczej sprawdza się na włosach, inaczej w kosmetykach do pielęgnacji twarzy.

cyclomethicone

Cyclomethicone doskonale wchłania łój i pot, dlatego użyty w kremach lub bazach do twarzy, zapobiega nieestetycznemu błyszczeniu twarzy, dając efekt jedwabistej, gładkiej skóry. Niestety, u osób z tendencja do trądziku lub nadmiernego zapychania cery, składnik ten może (ale nie musi) dodatkowo potęgować to zjawisko. Niestety, kwestia zapychania cery jest sprawą indywidualna, często składnik, który zapycha jednych, na drugich nie działa negatywnie. Cyclomethicone sprawdza się najlepiej w kremach przeciwzmarszczkowych, wygładzając skórę twarzy.

Cyklometikon w kosmetykach do włosów daje efekt zwiększonej puszystości oraz gładkości powierzchni włosów, co zapewniają silikony. Jako taki nie ma właściwości nawilżających, działając jedynie jako baza przewodnia, ułatwiająca rozprowadzenie kosmetyku.

Jakie zastosowanie ma cyclomethicone?

Cyclomethicone znalazł wiele zastosowań w kosmetyce. Może być składnikiem perfum, dezodorantów, olejków, maseł czy balsamów do ciała. Pozostawia skórę gładką i bez tłustych plam. Jest doskonałym środkiem przeciwko elektryzowaniu się włosów, a także ułatwia ich rozczesywanie, przez co znajduje się w wielu produktach do ich pielęgnacji. To składnik kremów i fluidów nadający skórze jedwabistości. Co ciekawe, znajduje się w środkach odstraszających owady.

cyklometikon

Cyclomethicone zawierają różnego rodzaju sera i kremy nabłyszczające do włosów zniszczonych, a także olejki i balsamy do ciała. Zapewnia łatwiejszą aplikację produktów i dokładne rozprowadzenie preparatu na skórze i włosach.

Zobacz podobne artykuły:Jedna odpowiedź do “Cyclomethicone – co to za składnik?”

  1. MonitorX pisze:

    Właśnie szukam bazy do odpowiednich produktów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *