Simethicone

Simethcone (simetikon) to substancja będąca połączeniem dimethiconu z żelem krzemionkowym. Stąd wywodzi się nazwa simetikonu (silica, czyli krzem plus dimethicone). Producentom kosmetyków i środków do pielęgnacji dostarcza się simethiocne w postaci odpowiednio stabilizowanej emulsji, zawierającej modyfikatory pH i konserwanty. Zawartość dimetikonu w takim półprodukcie może sięgać nawet 30%, ale rzecz jasna w produkcie końcowym nigdy nie bywa w tak wysokim stężeniu.

Nie wszyscy wiedzą, że najpopularniejszą formą zastosowania simetikonu są doustne tabletki przeciw wzdęciom. Często stosują go zmęczone mamy, gdy niemowlaki  ciągłym płaczem skarżą się na kolkę. Co ciekawe, badania kliniczne nie potwierdzają żadnego zbawczego działania kropelek na dzieci (biorąc pod uwagę grupę dzieci, którym kropli nie podawano).

Simethcone

W przypadku zastosowania silikonu w produktach kosmetycznych takich jak np: odżywki pielęgnacyjne, czy środki do stylizacji włosów – simethicone poprzez zmniejszenie napięcia powierzchniowego pęcherzyków powietrza, ma za zadanie zmniejszać podatność kosmetyku na pienienie się wywołane choćby potrząsaniem butelki. Dzięki temu tworzą się mniejsze i większe bąble, a nie tylko bardzo gęsto upakowane maleńkie pęcherzyki. Dodanie simetykonu do produktu może też znacznie modyfikować lepkość produktu w taki sposób, by substancja pozostająca w stanie gęstego żelu, mogła być z łatwością wyciśnięta z tubki (jak pasta do zębów, czy żel do włosów). Simethicone użyty w kosmetykach do włosów wyraźnie wpływa na zewnętrzną, czyli widoczną warstwę włosa, działając jako środek zmiękczający i nadający włosom połysk.

Teraz ta część, która najbardziej zainteresuje Włosomaniczki: czy simethicone jest rozpuszczalny w samej wodzie, czy też do jego zmycia należy użyć mocniejszego środka? Niestety część mieszaniny tego silikonu jest nierozpuszczalna w zwykłej wodzie. Jeśli nie lubisz używać dużej ilości szamponu lub w ogóle wykluczasz szampon (i myjesz włosy tylko odżywką), by dokładnie zmyć produkt zawierający simetikon musisz okresowo zastosować coś, co zawiera siarczany lub łagodniejszy surfaktant, np. Cocamidopropyl Betainy. Ze względu na rodzaj włosów, ich kondycję lub stopień twardości wody, każdy z nas musi znaleźć swój środek myjący, który dobrze współpracuje z włosami.

Simethcone

Simethicone znajdziesz w takich kosmetykach, jak: Aussie Aussie 3-Minute Miracle Reconstructor, czy Davines Dede Conditioner. Simethicone zmyjesz bezpiecznie szamponem przeciw wypadaniu włosów Chenice Kerabond Regal Wash lub każdym innym kosmetykiem zawierającym siarczany lub Cocamidopropyl Betaine.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *