Jak czyścić szczotki i grzebienie do włosów?

Szczotkę czy grzebień używamy codziennie. Ale jak często je czyścimy? Czy w ogóle o tym myślimy? Badacze z University of Arizona przebadali 30 szczotek należących do kobiet w wieku 16-24 lat, które używały różnych produktów do stylizacji włosów. Na każdym cm2 znaleźli średnio 530 bakterii. Mało? Mniej znajdziecie na umywalce – 423 czy na psiej misce – 327!
Co więcej na szczotkach zbierają się nie tylko resztki produktów do stylizacji, ale też kurz, wszelkie zanieczyszczenia, martwy naskórek, pot, tłuszcz.. Idealne warunki do rozwoju bakterii oraz grzybów. Dodatkowo wszystkie te zanieczyszczenia mogą powodować podrażnienia skóry głowy. A przecież nie po to pieczołowicie myjemy włosy, żeby później cały ten brud nanieść na nie z powrotem przy czesaniu.

Jak czyścić szczotki i grzebienie do włosów (2)

 

Co zrobić, żeby utrzymać nasze szczotki i grzebienie w czystości?

Jak często czyścić szczotki i grzebienie do włosów?
Zarówno szczotki jak i grzebienie powinny być czyszczone raz w tygodniu. Dla tych którym wydaje się to ponad siły – można to zrobić raz na dwa tygodnie lub chociaż raz w miesiącu. To i tak lepiej niż nigdy!

Jak czyścić szczotki i grzebienie do włosów?

Jak czyścić szczotki i grzebienie do włosów?

Wszystko zależy od rodzaju szczotki i grzebienia jaki posiadacie. Inaczej trzeba traktować drewniane szczotki z naturalnym włosiem a inaczej plastikowe.

 • Szczotki z naturalnym włosiem, szczególnie te z drewnianą rączką nie powinny być moczone. Woda rozpulchnia drewno przez co rączka traci swój kształt, źle trzyma poduszeczkę i cała szczotka może stracić swoje właściwości. Jak więc zadbać o jej higienę?
  1. Usuń ze szczotki wszystkie włosy które pozostały po szczotkowaniu. Możesz do tego użyć grzebienia ze szpikulcem, wykałaczki, innej szczotki.
  2. Do naczynia wlej wodę wymieszaną z szamponem i zamocz samo włosie. Zwróć uwagę, żeby nie zamoczyć poduszeczki.
  3. Opłucz włosie. Możesz nałożyć na nie na chwilę odżywkę i po kilku minutach spłukać.
  4. Pozostaw szczotkę do wyschnięcia koniecznie włosiem do dołu.
 • Plastikowe szczotki do włosów, grzebienie
  1. Tak jak w przypadku szczotki z naturalnym włosiem najpierw usuń za pomocą patyczka włosy.
  2. Zamocz szczotkę w przygotowanej wcześniej ciepłej wodzie z szamponem.
  3. Oczyść szczotkę/grzebień np. przy pomocy szczoteczki do zębów.
  4. Opłucz szczotkę i wysusz ją przy użyciu suszarki lub pozostaw do wyschnięcia.

Jak czyścić szczotki i grzebienie do włosów?Zdjęcie:cleanandproper.com

Biegnę zadbać o moje szczotki i Wam polecam to samo 😉 Już wiecie jak czyścić szczotki i grzebienie do włosów? To proste prawda?2 odpowiedzi na “Jak czyścić szczotki i grzebienie do włosów?”

 1. Anita Barbara pisze:

  Zdecydowanie lepiej, niż szczoteczka do zębów, w kwestii czyszczenia spisuje się pędzelek do nakładania farby. Dłuższy, węższy, i precyzyjniejszy 🙂

 2. Iwona pisze:

  Zanieczyszczenie szczotek bierze się przede wszystkim bo wyczesujemy włosy oblepione kosmetykami z silikonami. Wypróbuj kosmetyki naturalne a włosy rozczesuj grzebieniem z szerokimi zębami najlepiej drewnianym. Pamiętaj że wszystkie metalowe części czy to szczotka czy spinki niszczą strukturę włosa. Pierwsza dobra rada zmień produkty, później szczotkę, zapraszam do lektury.https://www.facebook.com/groups/563483717784657/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *