Koloryzacja semipermanentna – idealna, gdy nie chcesz zmiany na stałe

Wiele z nas długo zastanawia się nad zmianą koloru włosów, rozważając wszystkie za i przeciw. Myślimy, że być może pożałujemy tej decyzji. W końcu farba nie wpływa korzystnie na włosy, a nie jest łatwo powrócić do ich naturalnego odcienia. Rozwiązaniem jest koloryzacja semipermanentna. Na czym polega? Za pomocą jakich produktów możemy ją uzyskać? Tego dowiesz się z naszego wpisu.

koloryzacja semipermanentna

Rodzaje farb do włosów

Farby do włosów możemy podzielić względem ich trwałości. Są takie, które trwale zmienią nam kolor, ale też innego rodzaju, dające efekt na krótki czas.

Farby trwałe – to właśnie po nie sięgamy najczęściej, gdy chcemy zmienić odcień włosów lub zatuszować te siwe. Kolor nie wypłukuje się pod wpływem mycia, może jedynie zmieniać barwę, blednąć, gdy wystawiamy pukle na promieniowanie słoneczne. Żeby pozbyć się pigmentu uzyskanemu dzięki trwałej farbie, należy wykonać zabieg dekoloryzacji.

Farby półtrwałe (koloryzacja semipermanentna) – utrzymują się one do kilkudziesięciu myć, a z każdym z nich kolor może się wypłukiwać. Takie farby stosowane są z oksydantami o niskim stężeniu. Używa się ich do delikatnej zmiany koloru, w ten sposób nie jest możliwe np. uzyskanie blondu z ciemnego brązu. Koloryzacja semipernamentna może nie poradzić sobie z pokryciem siwych włosów.

Farby zmywalne – utrzymują się maksymalnie do kilku myć, często są już niewidoczne po pierwszym umyciu włosów. To produkty, które nie wnikają w wewnętrzną strukturę włosa, a jedynie osadzają się na jego powierzchni. Są to szampony koloryzujące, maskary, pianki, żele. Sprawdzają się, gdy chcemy jednorazowo zmienić odcień włosów np. na sylwestra czy festiwal.

Jak działa farba półtrwała?

Farba półtrwała ma inne działanie niż ta tradycyjna, dlatego pozostaje na naszych włosach o wiele krócej. Ten produkt ma o wiele delikatniejszą formułę, nie zawiera amoniaku i nie stosuje się go z utleniaczami o wysokim stężeniu, a poniżej 3%. Pigmenty farby półtrwałej wnikają w korę włosów, ale nie niszczą ich osłonki, dzięki czemu nie jest ona szkodliwa. Minusem takiej koloryzacji jest przede wszystkim to, że utrzymuje się od kilku do kilkudziesięciu myć. Jej trwałość zależy m.in. od porowatości włosów czy kosmetyków, których używamy do ich pielęgnacji. Koloryzacja semipernamentna nie zmieni również diametralnie ich koloru. Stosuje się ją głównie po to, aby pogłębić własny odcień, zmienić go o 1-2 tony.

Włosy farbowane na kolorowo

Koloryzacja tymczasowa – dla kogo?

Koloryzacja semipernamentna przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, które nie są przekonane do trwałej zmiany barwy swoich włosów, a chcą zobaczyć, jak wyglądałyby w innym wydaniu. Dzięki farbom półtrwałym możemy też pogłębić swój naturalny kolor, nadać mu nieco inny wymiar. To również metoda dla osób, które nie chcą niszczyć włosów rozjaśnianiem i zwykłymi farbami. Może to być ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą szaleć z koloryzacją np. przez miejsce, w którym pracują, a chcą zmienić odcień włosów w wakacje na bardziej zwariowany.

Koloryzacja semipermanentna – produkty

Jeśli zastanawiasz się, jakiego produktu użyć do półtrwałej koloryzacji, jedną z opcji są tonery. La Riche Directions ma bardzo bogatą gamę kolorów do wyboru, zarówno tych bardziej naturalnych, jak i szalonych. Utrzymują się one mniej więcej do 10 myć. Jeśli chcesz osiągnąć bardziej pastelowy odcień, zmieszaj barwiącą substancję z białym tonerem marki. Ich zaletą jest to, że równomiernie się wypłukują, a co ważne – nie są testowane na zwierzętach.

La Riche Directions | Toner koloryzujący do włosów - kolor Rubine 88mlLa Riche Directions | Toner koloryzujący do włosów - kolor Turquoise 88ml

Kolejnym produktem, dzięki któremu koloryzacja semipernamentna będzie możliwa są również półtrwałe farby Fudge Paintbox, które można ze sobą łączyć, aby uzyskać wymarzony kolor. Nie zawierają amoniaku, nie trzeba ich łączyć z oksydantem. W składzie mają również substancje nawilżające oraz proteiny keratyny, przez co chronią włosy od wewnątrz.

 Fudge Paintbox Gold Coast | Półtrwała farba do włosów 75ml  Fudge Paintbox Pink Riot | Półtrwała farba do włosów 75ml

Kolejną propozycją są farby półtrwałe Loreal Colorfulhair – w ofercie marki znajdziemy wiele szalonych, kolorowych odcieni, idealnych na lato. Najlepiej sprawdzają się na jasnych włosach, wtedy kolor będzie wyrazisty i intensywny.

 Loreal Colorfulhair Electric Purple | Półtrwała farba bez amoniaku - fioletowa 90ml  Loreal Colorfulhair Iced Mint | Półtrwała farba bez amoniaku - zielona 90ml

Koloryzacja semipernamentna to nie tylko rozwiązanie dla kobiet! Z koloryzacji półtrwałej mogą skorzystać również mężczyźni, którzy chcą ukryć swoje pierwsze, siwe włosy. Pomoże w tym żel Loreal Homme Cover, zapewniający naturalny efekt i wzmacniający odcień pasm. Innym rozwiązaniem będzie pianka pigmentująca. Przeznaczona jest dla panów, u których poziom siwizny nie przekracza 70%. Zawiera skoncentrowaną witaminę C, która dodatkowo odżywia włosy.

 Loreal Homme Cover 5 nr 4 | Żel do koloryzacji włosów - brąz 50ml  Wella SP Men Gradual Tone Black | Zestaw maskujący siwiznę włosów dla mężczyzn (kolor czarny): pianka pigmentująca 60ml + szampon 30ml + szczotka

Do koloryzacji tymczasowej możemy zaliczyć korektory odrostów. Pomagają one zneutralizować niechciany odcień włosów, który pojawia się wraz z ich wzrostem. Mogą występować w postaci sprayu lub produktu, który dodaje się do maski czy odżywki.

 Joico Tint Shot Blonde | Spray koloryzujący do włosów: blond 72ml  Kérastase Chromatique Touche Cool Blond | Korektor do włosów farbowanych zimny blond 10ml

Zmiana koloru włosów nie zawsze musi oznaczać trwałą koloryzację. Jeśli się jej obawiasz, spróbuj najpierw farb półtrwałych. Kto wie, może później odważysz się na prawdziwą metamorfozę!

Koloryzacja ton w ton z Wella Color TouchDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *