Najczęstsze błędy w pielęgnacji włosów

Dbanie o wygląd włosów to bardzo istotny element kobiecych rytuałów pielęgnacyjnych. Wiele badań wskazuje na to, że to właśnie fryzura  decyduje o pierwszym wrażeniu i odbiorze przez osoby trzecie. Mimo, że włosy to temat rzeka i każdy z nas ma wypracowaną metodę dbania o nie, warto zapoznać się z kilkoma stereotypami, które zamiast upiększać, szkodzą włosom. Oto najczęstsze błędy w pielęgnacji włosów, które dość powszechnie popełniamy. Dziś bierzemy pod lupę zabiegi dotyczące mycia, czesania i obchodzenia się z włosami mokrymi.

błędy w pielęgnacji włosów

fot. © photl.com

Przetrzymywanie włosów

błędy w pielęgnacji włosówCiągle można spotkać się ze stereotypem jakoby długie przetrzymywanie włosów, zapobiegało ich wypadaniu oraz nadmiernemu przetłuszczaniu. Tymczasem rzadkie mycie włosów wcale nie sprzyja ich urodzie, szczególnie w przypadku łojotoku, wrażliwej skóry głowy i słabych, cienkich włosów. Sebum skóry głowy (szczególnie w nadmiarze) to siedlisko groźnych bakterii, grzybów i mikroorganizmów, powodujących choroby skóry głowy. Zbyt rzadkie mycie włosów sprzyja też obluzowaniu się włosa w mieszku, przyspieszając jego wypadanie. Cebulki notorycznie zapchane i niedotlenione z powodu łojotoku, ulegają osłabieniu. Łój to także źródło enzymu przekształcającego testosteron w DHT, co wzmaga wypadanie włosów. Więcej na temat związku DHT z myciem przeczytasz TUTAJ. Starannie dobrany szampon i specjalistyczne wcierki lub oleje potrafią zminimalizować zjawisko przetłuszczania się skóry głowy. Jeśli myjesz włosy codzienne wybieraj delikatne szampony, jeśli co dwa, 3 dni wystarczy szampon na bazie SLES. Pamiętaj, by myć włosy letnią, nie gorącą wodą (to wzmaga przetłuszczanie włosów) i nigdy nie nakładać szamponu z SLES bezpośrednio na skórę głowy (najpierw rozcieramy go w rękach z dodatkiem wody). Polecamy szampon organiczny John Masters Lawenda i Rozmaryn, który normalizuje pracę gruczołów łojowych, szampon kojący Wella SP Balance Scalp oraz szampon Alterna SeaSilk Caviar Clinical Daily Detoxifying, który zmniejsza zawartość DHT na skórze głowy.

Mokre włosy a odżywka

błędy w pielęgnacji włosówCzy po umyciu włosów szamponem odciskasz je w ręcznik, a następnie nakładasz odżywkę? Jeśli jednak tak, trafiłaś w punkt, jeśli  jednak aplikujesz odżywkę na mokre, ociekające wodą włosy, popełniasz duży błąd pielęgnacyjny. Włosy odsączone z wody lepiej wchłoną wszelkie składniki odżywcze zawarte w odżywce lub masce do włosów. Omijając ten punkt pozbawisz swoją fryzurę konkretnego zastrzyku substancji kondycjonujących, które mają marną szansę wniknąć głębiej w strukturę włosa. Zbyt mokre włosy uniemożliwiają jego odżywienie, a większość witamin   zawartych w masce spłynie wraz  z wodą do wanny lub brodzika. Polecamy maskę keratynowo-aminokwasową Chenice Kerabond Kerabonding Mask, maskę Wella SP Repair, zapewniającą intensywną odnową włosów suchych oraz maskę do włosów farbowanych L’Oreal Vitamino Color.

Ręcznik a włosy

błędy w pielęgnacji włosówKażda z nas posiada ulubiony ręcznik do włosów. Zwykle to popularny ręcznik frotte. Nie musisz go zmieniać, jeśli umiesz obchodzić się delikatnie z włosami mokrymi. Tarcie ręcznikiem świeżo umytych włosów powoduje zwykle uszkodzenie łusek włosa i rozerwanie wiązań keratynowych. Jest na to sposób: mokre włosy zamiast pocierać i tarmosić, powinno się delikatnie wycisnąć przy użyciu ręcznika, tak by wchłonął on nadmiar wody. Najbardziej powinny uważać osoby z włosami kręconymi, falowanymi i delikatnymi, ten rodzaj fryzury najłatwiej uszkodzić. W tym wypadku warto zainwestować w ręcznik z mikrofibry lub odsączać włosy zwykłą bawełnianą koszulką.

Rozczesywanie włosów

błędy w pielęgnacji włosówCzy przed myciem włosów zawsze rozczesujesz swoje włosy? Nadmierne platanie się włosów, kołtuny i zwiększona ilość włosów w sitku to często efekt nieodpowiedniego traktowania ich przed myciem. Włosy uczesane przed ich myciem nie plączą się nadmiernie, zaś odżywki i maski o wiele lepiej można rozprowadzić. Najpierw rozczesujemy włosy palcami (szczególnie dotyczy to kręconowłossych, które powinny unikać czesania włosów na sucho), następnie używamy grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami lub specjalistycznej szczotki do włosów. Jeśli masz problem z rozczesaniem na sucho, użyj odżywki w formie spraya. Polecamy odżywkę w sprayu bez spłukiwania Goldwell Keratin Treatment Rich SprayPamiętaj: jeśli masz włosy kręcone, czesz włosy jedynie na mokro!Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *