Pielęgnacja brody – co robić, aby zarost zachwycał każdego dnia?
Moda na zarost wśród mężczyzn nie maleje od kilku lat, a nawet śmiem stwierdzić, że wciąż rośnie. Coraz więcej panów woli siebie w wersji “nieogolonej”, co mam wrażenie nam kobietom również bardziej przypadło do gustu. Jednak broda to również włosy, o które należy odpowiednio dbać, aby wyglądały niesamowicie każdego dnia. Zobacz, jak powinna wyglądać pielęgnacja brody każdego mężczyzny.
Pielęgnacja zarostu prawie jak naprawa fajnego samochodu?
Dla większości mężczyzn samochód to bardzo istotna rzecz w życiu. Stąd też natknęłam się na stwierdzenie, że pielęgnację brody męskiej możemy przyrównać właśnie do dbania o niego. Pewnie zdziwicie się dlaczego? Otóż dlatego, że samochód bez odpowiedniej konserwacji i regularnych napraw nie będzie zachwycał swoją mocą, tak samo jest w przypadku brody u mężczyzny. Jeśli wizyty w salonie i pielęgnacja brody nie będą naszym priorytetami, możemy być pewni, że jej piękny wygląd będzie tylko marzeniem.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jak zapuścić brodę w krótkim czasie?
Jakie kosmetyki do pielęgnacji brody powinny znaleźć się w każdej męskiej kosmetyczce?
Pomijając wspomniane wcześniej systematyczne wizyty w salonie, gdzie wyspecjalizowany barber zadba o kształt zarostu dopasowany do budowy twarzy, każdy mężczyzna powinien mieć w swojej łazience kosmetyki do pielęgnacji brody.
Pielęgnacja brody nie powinna odbywać się bez kilku podstawowych kosmetyków. To właśnie dzięki nim męski zarost z pewnością będzie zadbany każdego dnia:
- OLEJEK DO BRODY
Jest to jeden z podstawowych kosmetyków do pielęgnacji męskiej brody! Nie znam osobiście żadnego mężczyzny, który ma długi zarost i nie posiada olejku. Służy on mężczyznom w codziennej pielęgnacji włosków na twarzy. Utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia męskiego zarostu jak i skóry twarzy. Olejek do brody najlepiej stosować raz dziennie zaraz po wyjściu np. z porannego prysznica. Pod wpływem ciepła kosmetyk lepiej się wchłonie. W zależności od długości i gęstości brody należy stosować odpowiednią ilość preparatu. Najczęściej są to jednak 2-3 krople (pompki). Olejek nakładamy dłońmi i nadajemy brodzie odpowiedni kształt. Kosmetyku tego nie należy spłukiwać.
- BALSAM DO BRODY
Kolejnym kosmetykiem do pielęgnacji męskiej brody jest właśnie balsam. Jednak kosmetyk ten można nazwać jeszcze w co najmniej dwojaki sposób – wosk do brody czy krem do brody. Dlaczego? Ponieważ kosmetyk ten posiada dwa rodzaje działania: odżywcze oraz stylizacyjne.
Krem czy balsam do brody najczęściej ma ciut cięższą konsystencję, a tym samym bardziej odżywcze działanie. To on odpowiada w dużej mierze za kondycję zarostu. A jak wiemy, odpowiednia kondycja włosa to również gwarancja jego wzrostu i pięknego wyglądu. Najczęściej nazywany jest również odżywką bez spłukiwania. Stosujemy go zawsze po kąpieli, przed nałożeniem olejku do brody. Najważniejsze! Pamiętaj, aby balsam rozetrzeć najpierw w dłoniach.
Balsamy o działaniu stylizacyjnym to nic innego jak woski i pasty do stylizacji brody. Więcej o nich w dalszej części artykułu.
- SZCZOTKA Z DZIKA / KARTACZ LUB GRZEBIEŃ
Szczotka zdecydowanie pozwala nie tylko na utrzymanie i rozczesanie brody, lecz także na nadanie im kształtu. Poprzez systematyczne czesanie brody nadany zostanie kierunek wzrostu włosów. Jest to o tyle ważne, że przy zapuszczaniu długiej brody powinna ona układać się ku dołowi, a nie na boki. Codzienne szczotkowanie z pewnością pomoże utrzymać odpowiedni kształt, który wcześniej został nadany przez stylistę w salonie barberskim. Dodatkową zaletą czesania brody jest fakt, że zostają pobudzone cebulki, a co za tym idzie zostaje rozprowadzony na brodzie naturalny tłuszcz, który doskonale nawilża i zmiękcza zarost.
Szczotka do brody wykonana jest z włosia z dzika. Tylko ono jest w stanie doskonale rozczesać szorstkie włosy na brodzie. Odpowiednia technika czesania zapewni włosom wzrost w prawidłowym kierunku oraz wiele korzyści dodatkowych, o których wspomnieliśmy wcześniej. Dodatkowo szczotka do brody oczyszcza włosy z wszelkich zanieczyszczeń jak kurz czy brud, z którymi mają styczność w ciągu dnia.
Grzebień do brody stworzony jest z surowca, który nie wplątuje się w brodę. Ząbki są najczęściej dodatkowo szlifowane, aby miały zaokrąglone końce. Grzebienie do brody znaleźć możemy najczęściej w dwóch rozmiarach. Te węższe idealnie sprawdzają się do wąsów, zaś szersze do brody.
Pamiętaj! Po nałożeniu balsamu czy olejku rozczesz brodę grzebieniem. Nie tylko uzyskasz pewność, że kosmetyki są rozprowadzone równomiernie, lecz także nadasz jej odpowiedni kształt.
Czy wiesz, jak prawidłowo czesać brodę?
Wydawać się może, że czesanie brody to nic trudnego. Bo przecież kto nie potrafi stosować szczotki do włosów? Każdy wie jak to robić, ale nie każdy wie jak POPRAWNIE to robić. Poniżej krótki filmik z instruktażem, jak czesać brodę:
Źródło: youtube.com/channel/UClVCIrKwwi36uYe2V6vRkJg
Kilka ważnych zasad na temat szczotkowania brody:
- Codzienne szczotkowanie zmiękcza zarost i dodaje objętości.
- Przy krótkim zaroście stosuj szczotkę tylko raz w tygodniu, aby nie podrażnić skóry twarzy.
- Szczotkowanie wpływa korzystnie na zarost, gdyż rozprowadza naturalne oleje wytwarzane przez ciało na brodę i skórę twarzy.
- Zbyt częste i nieumiejętne szczotkowanie brody może doprowadzić do rozdwajania się końcówek włosów.
- MYDŁO DO BRODY / SZAMPON DO BRODY
Brodę tak jak i włosy na głowie należy systematycznie myć. Nie rób tego jednak zbyt często, gdyż może to prowadzić do wysuszenia zarostu, a to z kolei może niekorzystnie wpłynąć na kondycję brody i jej dalszy wzrost. Zaleca się, aby myć brodę ok. 2-3 razy w tygodniu. Zależy to również od produktu, który będziemy stosować. Warto posłuchać w tej kwestii producenta. Włosy na twarzy są inne niż te na głowie: grubsze i twardsze. Nie należy zatem stosować innych kosmetyków do ich pielęgnacji, niż tych specjalnie im dedykowanych. Kosmetyki te oczyszczają włosy z wszelkich niedoskonałości oraz pozostawiają je świeże.
Uwaga! Mężczyźni, którzy pracują w branży budowlanej lub tacy, którym zdarzają się “wypadki” podczas jedzenia posiłków zmuszeni są do codziennego mycia brody i stosowania środka zmiękczającego.
- ZMIĘKCZACZ DO BRODY
W dziale barber znaleźć można taki produkt jak zmiękczacz do brody. Pielęgnacja brody nie może się odbyć bez niego. Jego zadaniem jest przywrócić nawilżenie włosom i skórze twarzy. Dzięki temu nawet najbardziej toporne włosy jesteśmy w stanie okiełznać i nadać im pożądany kształt. Produkt ten stosuje się podczas mycia brody, pozostawiając produkt na włosach przez kilka minut, a następnie spłukując go.
- NOŻYCZKI
Stosowanie nożyczek do brody może wydawać się czynnością dość ekstremalną dla większości mężczyzn. Spokojnie! Nie mówimy tu o obcinaniu zarostu samemu w domu. Nożyczki do brody sprawdzają się do delikatnego przycinania niechcianych odstających włosków i delikatnego wymodelowania zarostu. Można, a nawet warto, będąc u barbera zapytać, na jakie włoski zwrócić uwagę. Stylista z pewnością w trakcie obcinania zauważy, która część zarostu ma tendencję do “życia własnym życiem” i która może będzie potrzebowała lekkiej korekty między wizytami w salonie. Jeśli jednak stosowanie nożyczek wydaje Ci się zbyt trudne, sięgnij po trymer, którym również jesteś w stanie przyciąć niewielkie, odstające włoski na brodzie.
Kosmetyki do brody – stylizacja brody
Skoro omówiony mamy już temat pielęgnacji męskiej brody, możemy przejść do tego, w jaki sposób ją stylizować. Jak wiadomo samo odżywianie i dbanie o zarost nie wystarczy. Zdarzyć się może, że zarost na twarzy będzie nieregularny, włosy będą układać się w inną stronę i totalnie nie będą z nami współpracować. Na szczęście i na to są sposoby. Sprawdź jakie!
Balsam do stylizacji brody
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, kosmetykiem uniwersalnym jest balsam do brody, który posiada działanie stylizacyjne. Różne firmy nazywają go inaczej, może to być również pasta do brody czy krem. Chodzi bardziej o samo działanie. Są to kosmetyki, które nie tylko wpływają na kondycję włosów, ale przede wszystkim utrzymują kształt brody. To one odpowiadają za ostateczny wygląd zarostu poprzez jego wygładzenie i ujarzmienie. Kosmetyk ten jest bardzo wydajny, ponieważ nakłada się tylko niewielką jego ilość na brodę.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jaka broda do kształtu twarzy jest idealna?
Pielęgnacja brody w kilku krokach
Aby ułatwić Ci jeszcze bardziej cały proces dbania o zarost, w kilku prostych krokach opiszemy i podsumujemy cały artykuł, abyście na pewno wiedzieli, co należy robić. A więc:
- Umyj zarost mydłem lub specjalnym szamponem do tego przeznaczonym.
- Zastosuj zmiękczacz do włosów.
- Nałóż balsam pielęgnacyjny, odżywkę lub piankę do brody.
- Rozczesz zarost za pomocą grzebienia.
- Wysusz brodę za pomocą suszarki i szczotki z dzika, nadając jej odpowiedni kształt.
- Nałóż balsam stylizacyjny na brodę.
- Jeśli jest potrzeba, zakończ stylizację przy użyciu niewielkiej ilości olejku do brody, który wygładzi włosy i nada im naturalny połysk.
Źródło: birchbox.com
Nie martw się! Może wydawać się to skomplikowane i bardzo długie. Gwarantujemy, że po kilku razach pielęgnacja brody będzie zajmować kilka minut, a sam jej wygląd będzie zachwycał każdego dnia.
Pielęgnacja brody to nie tylko jej systematyczne podcinanie i nadawanie kształtu. To jeszcze stosowanie odpowiednich kosmetyków, które mają na celu nadanie włosom jak najlepszego wyglądu. Dopasuj kosmetyki do swojego zarostu. Broda niech definiuje Ciebie i dodaje Ci pewności siebie, zaskakując swoim wyglądem wszystkich dookoła.
Świetne zestawienie! Sam korzystam z barbera (raz w tygodniu), ale koszty są przeogromne, dlatego też – czytam i sprawdzam jak to zrobić w domu… Temat wymagający (jak widać!), ale chyba do ogarnięcia…