Silikony lotne

Silikony lotne lub inaczej silikony cykliczne to rodzaj polimerów krzemoorganicznych, które jak nazwa wskazuje ulatniają się samoistnie z miejsca aplikacji. Silikony lotne odparowują po pewnym czasie, ułatwiając innym substancjom czynnym zawartym w kosmetyku, rozprowadzenie i dotarcie do porowatych miejsc. Silikony cykliczne (lotne) sprawdzają się zwykle w przypadku włosów porowatych, suchych i łatwo ulegających uszkodzeniom. Zwykle są to włosy uwrażliwione, mało elastyczne i trudne do rozczesania.

Silikony lotne

Silikony lotne najczęściej stosowane są w kosmetykach do włosów: odżywkach i balsamach do włosów, kremach do stylizacji, piankach, czy serach wygładzających. Silikony lotne stosuje się też w bazach pod makijaż, podkładach, balsamach do ciała i kremach do twarzy. Najczęściej stosowane silikony cykliczne to:

Silikony cykliczne (lotne) nie kumulują się w miejscu użycia, jednak w wypadku włosów bardzo porowatych o postrzępionej strukturze, mogą (nie muszą) nie odparować do końca (coś na kształt dziur w serze).  Z tego powodu zaleca się użycie raz na jakiś czas szamponu z SLS-em, który wymyje ewentualny nadmiar polimeru z łusek włosów.

Silikony lotneSilikony lotneSilikony lotne

Silikony lotne, czyli odparowujące znajdziesz między innymi w takich kosmetykach do włosów, jak: serum do włosów Kérastase Ultime, odżywka w sprayu L’Oreal Intense Repair Hydra Repair i olejek wzmacniający włosy Joico K-Pak Restorative Oil.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *