Suche włosy jak nawilżyć? Poznaj właściwości humektantów

Chyba każda z nas miała kiedyś problem z suchymi włosami. Przyczyny przesuszenia są różne: farbowanie włosów, stylizacja wysoką temperaturą, promieniowanie słoneczne czy nawet nieodpowiednia dieta i niezdrowy styl życia. Pukle nie wyglądają wtedy dobrze, ciężko się je układa, puszą się, plączą, łamią i kruszą. Suche włosy jak nawilżyć? Jak o nie zadbać? Za nawilżanie włosów odpowiedzialne są humektanty. Dowiedz się, co się za nimi kryje i jak je stosować!

Aloes

Humektanty – co to takiego?

Humektanty to substancje, które są higroskopijne, czyli dobrze wchłaniają wodę. Ich struktura odpowiada za wiązanie cząsteczek wilgoci. Dzięki temu są w stanie zapewnić mocne nawilżenie włosów. Są one składnikami wielu kosmetyków.

Najbardziej popularne humektanty. Co do nich należy?

  • aloes – wzmacnia pasma i zapobiega ich wypadaniu, zapewnia gładkość, intensywne nawilżenie włosów,
  • miód – wzmacnia, wygładza, działa antybakteryjnie,
  • kwas hialuronowy – chroni włosy przed utratą wilgoci,
  • mocznik – wygładza, zmiękcza, działa antyseptycznie i przeciwzapalnie,
  • kwas mlekowy – aktywizuje cebulki do wzrostu,
  • gliceryna – wygładza, nawilża, sprawia, że woda nie odparowuje z włosów,
  • d-pantenol – wzmacnia włosy na całej długości i chroni przed szkodliwym wpływem środowiska,
  • glukoza – ma działanie nawilżające, kojące, zatrzymuje wilgoć.

Więcej na temat humektantów przeczytasz tu: Humektanty – właściwości i rodzaje

Czym nawilżyć włosy? Produkty zawierające humektanty

Pierwszym krokiem do nawilżenia włosów są z pewnością produkty bogate w humektanty. Na rynku mamy ich pod dostatkiem – musimy uważnie patrzeć na skład kosmetyków. Czym nawilżyć włosy?

Zacznijmy od szamponu, który stanowi podstawę pielęgnacji. Polecamy szampon regenerujący Joico K-Pak, którego składnikiem jest aloes. Mocne nawilżenie włosów zapewni również szampon Revlon Equave Hydro, zawierający pantenol i glicerynę.

Suche włosy jak nawilżyć? Maski i odżywki

Nie możemy zapominać o systematycznym stosowaniu odżywek po każdym myciu włosów oraz masek – co najmniej raz w tygodniu.

Aloes i glicerynę znajdziemy w masce Macadamia Deep Repair, która doskonale rewitalizuje strukturę suchych i zniszczonych włosów.

Dla posiadaczek loków idealna będzie maska Davines Love Curl bogata w pantenol, zapewniająca intensywne nawilżenie pasm.

 Macadamia Deep Repair | Rewitalizująca maska do włosów 236ml Davines Love Curl | Odżywka podkreślająca skręt włosów 75ml

Miód i kwas hialuronowy znajdziesz w odżywkach John Masters Organics Miód i Hibiskus oraz John Masters Organics Bare – bezzapachowej do wszystkich rodzajów włosów.

 John Masters Organics Honey and Hibiscus | Odżywka regenerująca do włosów 177ml  John Masters Organics Bare | Bezzapachowa odżywka do wszystkich rodzajów włosów 236ml

Humektantów szukaj również w produktach do stylizacji. Wtedy nie będą ich wysuszać, a nawet wspomogą nawilżanie włosów.

 John Masters Organics Sweet Orange & Silk | Słodka pomarańcza i jedwab żel stylizujący 237ml

Równowaga PEH, czyli z nawilżaniem też nie można przesadzać

Stosowanie humektantów jest bardzo ważne, ale przy tym trzeba pamiętać o odpowiedniej ilości protein i emolientów.

Co to są proteiny? To białka stanowiące podstawowy budulec włosów. Są im niezbędne do prawidłowego wzrostu, uzupełniają ich strukturę i je wzmacniają. Dzielimy je na:

  • aminokwasy mające najmniejsze cząsteczki – są nimi arginina i l-cysteina, metionina,
  • proteiny małocząsteczkowe, inaczej hydrolizowane – to m.in. keratyna hydrolizowana, mleko hydrolizowane, pszenica hydrolizowana, jedwab hydrolizowany, ale także białko i żółtko jajka, jogurt, kefir,
  • proteiny wielkocząsteczkowe – to keratyna, jedwab, elastyna, kolagen, proteiny mleczne.

Ich niedobór powoduje, że włosy są oklapnięte i tracą blask, a nadmiar sprawia, że puszą się i plączą.

Proteiny dobieramy do porowatości włosów. Jeśli są wysokoporowate, zazwyczaj potrzebują ich więcej, jeśli są niskoporowate, mniej.

Co to są emolienty? Odpowiadają one za ochronę włosów przed utratą wilgoci. Natłuszczają włosy i tworzą na nich delikatny film. Należą do nich naturalne oleje, silikony, woski, parafina, nafta kosmetyczna.

Przy ich niedoborze włosy stają się suche, szorstkie, sianowate. Nadmiar powoduje ich obciążenie i przyklapnięcie.

A co się dzieje, gdy brakuje im humektantów? Również zaczynają się puszyć, mogą być trudne w ułożeniu. Przy nadmiarze będą ulizane i matowe.

Nasze włosy potrzebują wszystkich tych składników. Emolienty domykają proteiny i humektanty we wnętrzu włosa. Jak je łączyć? Najlepiej jest nakładać je w kolejności: najpierw proteiny, później humektanty, a na koniec emolienty, które je ochronią.

Suche włosy jak nawilżyć

Suche włosy jak nawilżyć? Jak stosować humektanty?

Intensywne nawilżenie włosów jest bardzo ważne, ale też trzeba uważać, aby z nim nie przesadzić. Nadmiar humektantów może sprawić, że zaczną wyciągać wodę ze skóry i włosów, a tym samym je przesuszać. Z tego względu należy je łączyć z emolientami – zabezpieczą one pasma przed utratą wilgoci.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że ich stosowanie w dużej mierze jest zależne od pogody. Kiedy wilgotność powietrza jest wysoka, jest deszczowo, mgliście, potrzebujemy o wiele mniejszej ilości humektantów. Ich nadmiar może spowodować otwarcie łuski włosa i pobieranie wody z otoczenia. Wtedy stają się szorstkie, nastroszone.

Suche powietrze też nie sprzyja humektantom – powodują one wtedy wyparowywanie wody z włosa. Oddają wilgoć do otoczenia, czego rezultatem jest tzw. „szopa” na głowie.

W bardzo wilgotne i suche dni najlepiej jest nie stosować produktów bogatych w humektanty. Przy bardzo niskich temperaturach, które mają miejsce zimą, możemy odstawić je na rzecz emolientów.

To, co może nam pomóc i zapobiec puszeniu się włosów nawet przy niesprzyjającej im pogodzie, jest olejowanie. Tworzy ono na nich delikatną powłokę utrzymującą wewnątrz odpowiedni poziom humentantów. Zabezpieczy również przed nadmiernym gromadzeniem wilgoci w ich wnętrzu. Wykonuj zabieg regularnie, a zobaczysz efekty.

ZOBACZ WIĘCEJ: Olejowanie włosów – poradnik w pigułce

Jak widać, mocne nawilżenie włosów nie zawsze im służy. Nie ma jednego przepisu na to, jak zachować równowagę między humektantami, proteinami i emolientami. Najważniejsza jest obserwacja, bo nasze włosy są bardzo różne. Zwróć uwagę, jak zachowują się po mniejszej ilości humentantów, a jak po większej. Próbuj różnych rodzajów. Może się okazać, że Twoje włosy lubią aloes, ale źle się układają po zbyt dużej ilości kwasu mlekowego itd.

Suche włosy jak nawilżyć? Domowe kosmetyki z humektantami

Miód

Nawilżanie włosów domowymi sposobami również jest możliwe. Możesz do tego wykorzystać humektanty, takie jak aloes, cukier czy miód.

  • Maska z aloesem – potrzebujemy do niej trzy łyżki żelu z aloesu i dwie łyżki oleju kokosowego. Wszystko mieszamy i nakładamy na włosy na minimum pół godziny. Taka maska nie tylko nawilży włosy, ale również działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia i wzmacnia cebulki pobudzając je do wzrostu.
  • Maska z miodem – miód na włosy możemy stosować w połączeniu z żółtkiem z jajka, dzięki czemu dostarczymy im nie tylko humektantów, ale również protein. Do jednego żółtka dodaj po dwie łyżki miodu i oliwy z oliwek. Nałóż na minimum pół godziny, dla wzmocnienia efektów warto owinąć głowę czepkiem i ręcznikiem.
  • Maska z miodu i banana – do zmiażdżonego banana dodaj po łyżce miodu i oliwy z oliwek. Gotową mieszankę aplikuj na włosy. Włosy będą po niej gładkie, miękkie, odżywione. Ten domowy kosmetyk stanowi połączenie emolientów, humektantów i protein.
  • Mgiełka z cukrem – cukier również jest humektantem, ale ważne jest, aby stosować go w połączeniu np. z octem jabłkowym lub sokiem z cytryny. Cukier to sacharoza (dwucukier złożony z cząsteczki glukozy i fruktozy). Żeby zadziałał, musi rozbić się na glukozę i fruktozę, a w tym pomogą nam właśnie te składniki. Mgiełkę przygotujesz dodając do połowy szklanki wody trzy łyżeczki cukru i łyżkę czegoś kwaśnego – np. soku z cytryny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Poznaj 7 sposobów na to, jak chronić włosy podczas snu.

Nawilżanie włosów jest niezbędnym etapem ich pielęgnacji. Służą nam do tego humektanty w połączeniu z emolientami. Nie możemy w tym wszystkim zapominać o proteinach. Obserwuj swoje włosy, czytaj składy produktów i staraj się zachować równowagę między tymi trzema grupami substancji, a odwdzięczą się pięknym wyglądem!

estyl_BLOG_AB_inne_500x400_2



3 odpowiedzi na “Suche włosy jak nawilżyć? Poznaj właściwości humektantów”

  1. Efka pisze:

    Na nawilżenie włosów ja osobiście baaardzo polecam aloes 🙂 jeśli oczywiście ktoś posiada.
    Tego sposobu nauczyłam się od swojej babci. Kiedyś zauważyłam u niej na parapecie bardzo powycinany aloes i zapytałam czemu go tak bardzo obcina. I tak dzięki swojej ciekawskości babcia zdradziła mi swój sekret na piękne, elastyczne i nawilżone włosy. Pokazała mi jak przyrządza maseczkę z aloesu.
    I faktycznie odkąd ja zaczęłam to również stosować efekty były bardzo zadowalające. Włosy szybciej zaczęły mi rosnąć, stały się grubsze i mocniejsze. Ale przepisu babci nie zdradzę 🙂

  2. Karola pisze:

    Polecam przetestować kosmetyki Pilomax. Uratowały moje włosy z niejednej opresji.

  3. Marta pisze:

    Też polecam produkty Pilomax.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *