Szampon bez sls i parabenów – czy warto go stosować?

Szampony do włosów to jeden z wielu kosmetyków, bez których nie wyobrażamy sobie pielęgnacji włosów. Oczyszcza pasma, pielęgnuje je i wpływa pozytywnie na ich zdrowie i wygląd. Szampon możemy wybrać, biorąc pod uwagę rodzaj włosów, problem czy pożądany efekt. Odpowiednio dobrane składniki pozwalają na prawidłową pielęgnację kosmyków. Dzisiaj przyjrzymy się i wyjaśnimy, czym jest szampon bez sls i parabenów. Czy warto go stosować?

A w naszym sklepie...

Czym są składniki, których chcemy unikać?

Ostatnie lata pokazują nam, że warto żyć w myśl ochrony zarówno środowiska, ale również siebie. Rynek kosmetyczny wzbogaca się o kosmetyki naturalne, bez składników, które potencjalnie mogą zaszkodzić skórze. Ale czy szkodzą? A może jednak czasem nie są one takie złe? O tym w dzisiejszym wpisie. 

Przyjrzyjmy się składnikom zawartym w szamponach do włosów, o których jest tak głośno. Żeby odpowiedzieć na pytanie, czy  warto stosować szampon bez sls i parabenów, należy przyjrzeć się tym składnikom nieco bliżej.

Szampon bez siarczanów

SLS – Sodium Lauryl Sulfate oraz SLES – Sodium Laureth Sulfate

Oba składniki, które stosowane są w szamponach do włosów należą do grupy detergentów anionowych powierzchniowo czynnych. Składniki te znajdują się w wielu kosmetykach ogólnodostępnych, jak np. w mydłach czy żelach pod prysznic, a nawet w pastach do zębów. Jakie jest ich działanie? Oczywiście jednym z głównych jest tworzenie piany. Wpływa on również na zmniejszenie napięcia powierzchniowego wody. Ich działanie skupia się na niwelowaniu tłustych plam oraz wszelkich innych pozostałości. Składnik ten w bardzo dużym stężeniu stosowany jest we wszelkich środkach myjąco-czyszczących. Działanie tych składników w dużej mierze zależy od ich stężenia. SLS jest to składnik, który może podrażniać oczy i skórę. Nie jest polecany w szczególności do skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień czy alergii. SLES to substancja powstająca z cząsteczki SLS i jest jego odpowiednikiem, tylko że w “lżejszej” formie. 

Na etykietach wielu produktów można znaleźć nazwy tych składników w różnej formie:

  •  Lauryl Sulfate Sodium Salt
  •  Sodium Dodecyl Sulfate
  •  SDS
  •  Monododecyl Ester,
  •  Sulfuric Acid,
  •  Lauryl Sodium Sulfate
  •  Sodium Salt
  •  Sodium N-Dodecyl Sulfate

Najdelikatniejsze SLS/SLES dla naszej skóry to:

  • Lauryl Glucoside
  • Decyl Glucoside
  • Coco Glucoside
  • Disodium Cocoyl Glutamate

Jaki szampon wybrać - bez sls i parabenów czy klasyczny?

PARABENY

Związek znany i stosowany od wielu lat. To pochodne kwasu p-hydroksybenzoesowego i są stosowane jako środek konserwujący – zapobiegają powstawaniu drobnoustrojów w kosmetykach, ale również przedłużają trwałość kosmetyków. Warto również wspomnieć, że parabeny to składniki, które pozyskiwane są w sposób syntetyczny. Chociaż nie wiem czy wiecie, ale związki te spotkać można również w marchwi oraz jagodach. 

Na etykietach wielu produktów można znaleźć nazwy tych składników w różnej formie:

  •  metyloparaben,
  •  etyloparaben, 
  •  propyloparaben, 
  •  butyloparaben

Czy faktycznie SLS/SLES i parabeny są niebezpieczne?

Strach przed stosowaniem w produktach pielęgnacyjnych powyższych substancji może wynikać z wielu informacji o ich szkodliwym działaniu. Informacje o negatywnym działaniu SLS/SLES czy parabenów znaleźć możemy wszędzie – począwszy od łatwo dostępnego internetu, po wszelkiego rodzaju grupy czy czasopisma. Nic więc dziwnego, że zatracamy się w gąszczu tych informacji, chcąc dla swojego ciała i organizmu jak najlepiej.

Wpływ SLS na skórę

Mówi się o tym, że SLS podrażnia skórę i jest to prawdą. Jednakże nie możemy odgórnie powiedzieć, że zawartość tego składnika w kosmetykach powoduje u każdego zaczerwienienie, pieczenie czy wysypkę. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, wiele zależy od stężenia składnika zawartego w produkcie. Z pewnością na takie działanie są narażone osoby, które posiadają wrażliwą skórę. Musimy pamiętać, że w powszechnie dostępnych kosmetykach pielęgnacyjnych stężenie tych substancji nie powinno być duże. Skoro jest to substancja o działaniu pieniącym oraz oczyszczającym, logiczne wydaje się, że w przypadku delikatnej skóry może powodować również uczulenia. Pamiętajmy jednak, że wiele składników może wpłynąć różnie na naszą skórę. Składnik SLS/ SLES nie znajduje się na żadnej liście wśród składników powodujących alergie czy tych o działaniu toksycznym czy rakotwórczym.

W związku z tym, że jest to składnik, który osadza się na powierzchni włosa, może wpływać na ich osłabienie czy wypadanie – takie stwierdzenie również można często zauważyć w kontekście wpływu SLS na skórę. Oczywiście, we wszystkim jest ziarenko prawdy. Składnik SLS jest bezpieczny dla skóry normalnej kiedy stosujemy go w produktach, które dokładnie spłukujemy – np. szamponach.

Według amerykańskich ekspertów stosowanie SLS/SLES na skórze o stężeniu do 1% nie powinno wpływać negatywnie na nasz organizm [oczywiście, jeśli dokładnie go spłuczemy]. Jeśli mowa akurat o SLES – tutaj stężenie może dochodzić nawet do 50% przy kosmetykach, których nie spłukujemy.  Im wyższe stężenie, tym większe prawdopodobieństwo podrażnienia skóry. 

Wpływ parabenów na skórę

Tak jak powyższy związek, również parabeny są szeroko komentowane na łamach internetowych portali i gazet. Od lat trwają badania nad ich wpływem na skórę i organizm człowieka. Według badań parabeny są jednym ze związków konserwujących, które w najmniejszym stopniu wpływają na powstawanie alergii. Pamiętajmy, o tym, że nawet jeśli coś nie powinno powodować alergii nie znaczy, że tego nie robi. I ponownie, jak mantrę będziemy powtarzać, że to wszystko zależy od każdego człowieka indywidualnie. Najważniejsze, o czym powinniśmy pamiętać, myśląc o parabenach jest to, że są to substancje, które w znikomej ilości są w stanie przeniknąć przez skórę i przedostać się do krwioobiegu. A nawet jeśli to zrobią, to są szybko z niego wydalane. Nie ma on więc wpływu na nasz układ hormonalny.

Szampon bez siarczanów i parabenów - czy warto stosować?

Szampon bez SLS i parabenów – czyli jaki?

Naturalny! Szampon bez SLS i parabenów to produkt oparty na naturalnych składnikach, wzbogacony o oleje czy naturalne wyciągi roślinne. Często są to składniki z ekologicznych, lokalnych upraw łączone według tradycyjnych receptur. Szampon bez SLS i parabenów dobrany odpowiednio do rodzaju i potrzeb włosów odżywia je, nawilża, regeneruje i dodaje blasku. Bardzo korzystnie wpływają one zarówno na wrażliwą skórę głowy, jak i włosy przetłuszczające się, zniszczone, suche i delikatne. W naszej ofercie znaleźć można kosmetyki naturalne wielu znanych marek. 

Szampon do włosów zniszczonych

Jeśli Twoje włosy są zniszczone i wymagają szczególnej regeneracji, z pewnością możesz sięgnąć po szampon regenerująco-nawilżający marki MoroccanOil. W produkcie znaleźć można takie składniki jak keratyna, olej arganowy, kwasy tłuszczowe, białko czy inne składniki odżywcze. Kolejnym częstym wyborem naszych klientów jest szampon marki Joico Defy Damage, który w składzie nie zawiera SLS i SLES. Jego działanie to nie tylko regeneracja i wzmocnienie zniszczonych kosmyków. Kosmetyk marki Joico oczyszcza włosy i przywraca im poziom nawilżenia, a dodatkowo zapewnia ochronę włosów farbowanych. Szampon bez SLS i parabenów systematycznie wzmocni włosy, odbuduje i przywróci im naturalny blask. 

Szampon bez sls i parabenów - Moroccanoil Moisture RepairJoico Defy Damage - szampon bez sls i parabenów

Kąpiel do włosów farbowanych

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji włosów farbowanych zależy nam na tym, aby kolor się nie wypłukiwał, nie blaknął. Naturalne szampony to doskonałe rozwiązanie! Szampon Matrix TR Keep Me Vivid to bezsiarczanowy kosmetyk, który delikatnie oczyszcza kosmyki i nie powoduje wypłukiwania się pigmentu. Idealnie sprawdza się w przypadku kolorów, które narażone są na blaknięcie. Powinny wybierać go blondynki i osoby mające rude lub pastelowe odcienie włosów. Szampon nie dość, że chroni kolor, to jeszcze nawilża i odżywia kosmyki. A kto z Was uwielbia kokos, to zdecydowanie polecamy bezsiarczanowy szampon do włosów Revlon Uniq One. Kosmetyk oferuje 10 korzyści, a są to między innymi: ochrona włosów farbowanych, wygładzenie, nawilżenie, wzmocnienie rozdwajających się końcówek czy ochrona przed wysoką temperaturą.

Zdecydowanie w naszym artykule nie możemy ominął klasyka! Mowa o szamponie Rahua Classicten odżywczy szampon bogaty w składniki organiczne i w 100% naturalne działa cuda. Zdobywca w 2019 nagrody InStyle Best Beauty Buys – nagroda przyznawana produktom naturalnym, bez którym nie wyobrażają sobie pracy wiodący styliści, makijażyści i dermatolodzy. Idealny również do włosów farbowanych. Zawiera olejek Rahua, wyciąg z drzewa Palo Santo, komosę ryżową i masło shea. Odżywia, regeneruje i nawilża kosmyki. Może być stosowany przez osoby narażone na alergię, podrażnienia, kobiety w ciąży oraz dzieci. 

Revlon Uniq One - szampon bez siarczanówMatrix TR Keep Me Vivid - szampon bez sls i parabenówSzampon bez sls i parabenów - Rahua Classic

Szampon do włosów kręconych

Włosy kręcone, puszące się również wymagają szczególnej pielęgnacji. Naturalne składniki wpływają bardzo korzystnie na kosmyki – nawilżają je, przeciwdziałają puszeniu się, a tym samym wspomagają ich skręt. Jeden z Waszych ulubionych szamponów przeznaczonych do kręconych włosów to Paul Mitchell Curls Spring Loaded Frizz-Fighting. Szampon nie zawiera siarczanów, a delikatne składniki oczyszczają włosy, odżywiają je i nawilżają. Jeśli marzysz o pięknym skręcie kręconych włosów, to produkt dla Ciebie. Kolejnym produktem, który nie posiada siarczanów jest szampon Davines Love Smooth o działaniu wygładzającym. Polecany jest dla włosów sztywnych i mocno kręconych. Bogaty skład pozwala na nawilżenie, wygładzenie i ochronę włosów przez wiele godzin. Ranking kosmetyków naturalnych dostępnych w naszym sklepie zamknie produkt wegański, który nie zawiera SLS, SLES, parabenów, wazeliny i innych substancji potencjalnie szkodliwych dla naszego organizmu. Kąpiel do włosów Oway Moisturizing Hair Bath odżywia kosmyki i zapobiega ich puszeniu. Bogaty skład szamponu sprawia, że włosy stają się miękkie, wzmocnione  i pełne blasku. 

Davines Love - szampon bez sls i parabenów Szampon bez siarczanów - Paul Mitchell do włosów kręconych Szampon bez sls Oway Moisturizing

Który zatem szampon wybrać?

Szampony bez SLS i parabenów są doskonałym rozwiązaniem dla każdego, a w szczególności dla osób, które zmagają się z nadmierną wrażliwością skóry, jej chorobami czy nadmiernym wypadanie. W pozostałych przypadkach stosowanie kosmetyków zawierających opisywane w artykule składniki jest bezpieczne dla naszej skóry i organizmu jeśli [ponownie to podkreślamy] dokładnie je spłukujemy. Dlatego my w swojej ofercie posiadamy kosmetyki zarówno te, które zawierają SLS/SLES czy parabeny oraz te bez tych składników. Wybór należy do każdego z osobna – od tego, jaki masz rodzaj skóry, czy jest ona wrażliwa i podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Kosmetyków jest tak wiele, aby każdy z nas mógł dobrać odpowiedni produkt do swoich potrzeb.

82,99
130,99
82,99

Może warto zatem stosować szampony naprzemiennie? 

Osobiście bardzo polecamy tę metodę. Warto wybierać świadomie i czytać etykiety. Zdarza się, że osoby, które sięgają po szampon bez SLS i parabenów, a na co dzień stosują dość mocną stylizację mogą mieć problem ze zmyciem tych środków z kosmyków. Oczywiście, to wszystko zależy od włosów, produktu i tego, w jaki sposób myjemy włosy. Naszym klientom polecamy wybór dwóch szamponów i naprzemienne ich stosowanie [lub co 2-3 mycia szamponem bez SLS oczyszczenie włosów mocniejszym produktem]. W celu oczyszczenia włosów i skóry głowy warto również sięgnąć po peeling.

A Ty co wybierasz – szampon bez SLS i parabenów czy klasyczny?



3 odpowiedzi na “Szampon bez sls i parabenów – czy warto go stosować?”

  1. Karola pisze:

    Systematycznie stosuje tego typu kosmetyki arki Wax Pilomax i bardzo je sobie chwalę 🙂 Polecam

  2. Agata pisze:

    Ja polecam szampony z linii Skarbów Polesia 🙂 Bez sls i parabenów i są ziołowe!

  3. Marta pisze:

    Generalnie tylko takich kosmetyków używam i jestem bardzo zadowolona. Polecam markę włosową Wax Pilomax.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *