Wypadanie włosów na jesień – jak sobie z nim radzić? Sprawdzone sposoby

Każdy rodzaj wypadania włosów jest problemem, wobec którego wiele mężczyzn i kobiet staje często bezradna. Jednak nie każde wypadanie włosów jest sobie równe. Jego nasilenie zależne jest od stanu naszego zdrowia, kondycji psychicznej, genów, pory roku, diety oraz sposobu pielęgnacji włosów. Sezonowe wypadanie to tylko jedna z odmian osłabienia kondycji włosów, dotykające nas na przestrzeni zmiany pór roku. Dziś o tym, dlaczego włosy wypadają jesienią i czym jest okresowe wypadanie włosów.

Wypadanie włosów na jesień

źródło: pinterest.com

Sezonowe wypadanie włosów

Wiosna i jesień to okresy podczas których nasze włosy wypadają w większych niż zwykle ilościach. Ten rodzaj sezonowego gubienia włosów, powodowany zwykle czynnikami zewnętrznymi lub wewnętrznymi, jest procesem naturalnym. Co najważniejsze jest to stan do opanowania, który często przechodzi samoistnie wspomagany środkami pielęgnacyjnymi. Gorzej, gdy dodatkowo mamy do czynienia z chorobą, stresem czy rozchwianymi hormonami. Pamiętamy, że nadmierne wypadanie włosów to odpowiedź ciała na proces zapalny, który może toczyć się w organizmie. Włosy to komórki, które dzielą się w tempie ekspresowym, najszybciej reagując na choroby i bodźce wewnętrzne. Obserwując wygląd fryzury, jak  kruchość, brak blasku, nagła utrata objętości, czy nasilone wypadanie, możemy określić, czy dzieje się z nami coś złego. Sezonowe wypadanie włosów nie jest kwestią procesów zapalnych, a problemem zmian pór roku i towarzyszących im równie zmiennych warunków atmosferycznych. Naturalny rytm Matki Ziemi, w którego funkcjonowanie wpisuje się także organizm ludzki, wytycza wszystkim organizmom żywym pewne normy i cykle hormonalne. Włosy ludzkie także poddają się temu sprzężeniu, jeśli więc nie podlegasz innym rodzajom hormonalnej huśtawki, a skóra głowy jest zdrowa, możesz spać spokojnie, nie wyłysiejesz.

Sezonowe wypadanie włosów

źródło: wlosymuszabycdlugie.blogspot.com

Przyczyny jesiennego wypadania włosów

Głównej przyczyny wypadania włosów jesienią należy upatrywać w cykliczności aury, która nierozerwalnie związana jest z cyklem biologicznym człowieka.

Wpływ hormonów na wypadanie włosów

Jesień to czas spadku estrogenu, a wzrostu testosteronu w organizmie ludzkim. Słoneczna, wakacyjna pogoda stymuluje nasz układ hormonalny do wytwarzania w komórkach ciała hormonu zwanego estrogenem. To dlatego podczas lata czujemy przypływ sił witalnych, a jesienią, gdy brak stymulacji w postaci słońca, następuje proces odwrotny. Jesień to osiągnięcie przez testosteron punktu kulminacyjnego, dlatego zwiększa się naturalny proces gubienia włosów i wymiany starych na nowe.

Włosy też mają grypę?

Jesień to także czas wysokiej zachorowalności na grypy i przeziębienia. Włosy na przebytą infekcję, gorączkę, czy inne czynniki zapalne zareagują dopiero po jakimiś czasie. Sezonowe wypadanie włosów to efekt przebytej grypy, które może nas dopaść nawet dwa miesiące po chorobie.

Ile dziennie wypada włosów?

Przyczyny wypadania włosów jesieniąWiele osób zastanawia się, jaka jest norma wypadających dziennie włosów? Powszechnie akceptowalna ilość wynosi od 50 do 100 włosów podczas dnia. Jesienią może nam wypadać nawet około 150 włosów dziennie, co nadal będzie fizjologiczną normą, o ile proces trwa około 1-3 miesięcy. Z nadmiernym łysieniem sezonowym mamy do czynienia, gdy proces wypadania włosów nie jest współmierny do odrastania nowych włosów, a ich wypadanie przedłuża się i sukcesywnie narasta w czasie.

Pamiętaj, że włos, włosowi nierówny! Często ilość wypadających włosów błędnie kodujemy w swojej głowie, popadając w bezzasadną panikę. Włosy długie i ciemne wyglądają na szczotce lub dnie wanny o wiele bardziej groźnie niż włosy krótkie lub jasne, delikatne włosy blondynki. Każdy stres podnosi kortyzol, wzmagając wypadanie włosów, dlatego zamiast wpadać w popłoch, warto podjąć radykalniejsze działania.

Wypadanie włosów jesienią – jak sobie z tym radzić?

Prawidłowa dieta – uzpełnij żelazo, cynk oraz witaminę A

Niewiele z nas łączy dietę z przyczynami wypadania włosów, a to podstawowy błąd. To co dzieje się w naszym organizmie, jakich składników mu brakuje najbardziej widoczne jest na skórze i właśnie w kondycji naszych włosów. Okres jesienny często nie jest zbyt przychylny naszemu organizmowi. Częste przeziębienia, infekcje osłabiają go. Jest to przyczyną wielu niedoborów, między innymi: żelaza oraz cynku czy witaminy A. Warto zatem w okresie jesiennym wzbogacić codzienną dietę w nienasycone kwasy tłuszczowe. Gdzie je znajdziemy? Oliwa z oliwek, pestki słonecznika, pestki dyni (źródło cynku) czy same oliwki to doskonałe źródło tych kwasów. Dodatkowo zachęcamy, aby minimum 2 razy w tygodniu spożywać białko ryb. W naszej diecie nie powinno również zabraknąć owoców i warzyw, które są źródłem wielu witamin. Ale to nie wszystko! Wypadanie włosów jesienią możecie zminimalizować poprzez dostarczenie organizmowi wspomnianego wyżej żelaza. Na Waszym talerzu nie powinno więc zabraknąć zielonego koloru (sałata, szpinak i inne), a pietruszkę dodawajcie do wszystkiego. Nabiał, czerwone mięso oraz podroby, np. wątróbka to doskonałe źródło wapnia, białka, ale również żelaza i witamin z grupy B. Warto również, aby nasza dieta była wzbogacana siemieniem lnianym czy piciem naparu z pokrzywy i skrzypu polnego. Jeżeli jednak nie w głowie Ci codzienne zastanawianie się, co do garnka wrzucić, można pokusić się o stosowanie suplementów diety, które dostarczą naszemu organizmowi wszystkich potrzebnych składników w okresie jesiennym. Pamiętaj jednak, że suplementacja powinna być stosowana przez okres 3 miesięcy!

Prawidłowa dieta przeciwdziała wypadaniu włosów

źródło: pl.food-hunter.ru

Unikaj uszkodzeń mechanicznych włosów

Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele nawyków wykonywanych przez nas codziennie może wpływać na wypadanie włosów jesienią. To właśnie tych kilka zasad poniżej, o których należy pamiętać, pozwoli nam wzmocnić włosy. W okresie jesiennym zaleca się skrócenie końcówek włosów o kilka centymetrów. Dzięki temu zabiegowi włosy zyskują lekkość, a przez to zostają wzmocnione. Dodatkowo w momencie mycia włosów nie należy zapominać o wykonywaniu masażu skóry głowy. Dzięki niemu poprawie ulega ukrwienie skóry głowy oraz wzmacniają się cebulki. W okresie jesiennym pamiętaj, aby nawilżać nie tylko włosy, ale również skórę głowy. Ostatnim nawykiem, który warto zmienić jest zmniejszenie częstotliwości stosowania sprzętu pomocnego nam w stylizacjisuszarka, prostownica, lokówka. Jeśli suszarka to tylko z użyciem chłodnego nawiewu, co do prostownicy i lokówki starajcie się ograniczyć do niezbędnego minimum.

Suszarka i chłodne powietrze to jest to!

źródło: lolomag.com

Domowe sposoby na jesienne wypadanie włosów

Wielu dermatologów i trychologów poleca na sezonowe wypadanie włosów stosowanie babcinych metod. Bo kto jak nie nasze babcie znają się najlepiej na rzeczy. Płukanka ze skrzypu polnego w połączeniu z łopianem czy korzeniem mydlnicy to niczym miód dla naszych włosów. Stosowana systematycznie pomaga wzmocnić naczynia krwionośne oraz przeciwdziała łamaniu się włosów.

Skrzyp polny

źródło: blog.greendream.sklep.pl

Pielęgnacja włosów cienkich i wypadających

Na szczęście z pomocą przychodzi nam również rynek fryzjerski, który oferuje wiele produktów – szamponów, odżywek, masek czy produktów do wcierania w skórę głowy i włosy, które przeciwdziałają wypadaniu włosów. Marka Nioxin dzięki innowacyjnej technologii i odpowiednio dobranym składnikom zapewnia pielęgnację cienkich, przerzedzonych i wypadających włosów. Możliwość odpowiedniego doboru produktów do potrzeb swoich włosów sprawia, że po kuracji stają się one wzmocnione oraz zagęszczone. Marka Kérastase również nie zapomniała o problemie, jakim jest wypadanie włosów na jesień. Stworzyła linię Specifique, która, wzbogacona między innymi w argininę i witaminę PP, zagęszcza oraz przeciwdziała wypadaniu włosów. Wszystko dla potrzeb Twoich włosów!

Kérastase Aminexil ampułki przeciw wypadaniu włośówKérastase Prevention kąpiel zagęszczająca włosy Nioxin System 5 zestaw do włosów przerzedzonych

 

 

 

 

 

 

 

Wypadanie włosów jesienią nie musi już być Waszą zmorą. Od teraz stosując się do naszych porad możecie cieszyć się jesiennymi kolorami, spacerami i wieczorami pod ciepłym kocem, nie myśląc o kolejnym spadającym włosie z głowy. Jeśli macie swoje sprawdzone sposoby, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!



25 odpowiedzi na “Wypadanie włosów na jesień – jak sobie z nim radzić? Sprawdzone sposoby”

  1. Kasia pisze:

    Cyklicznie co jesien, moje wlosy totalnie slabna i ich odzywianie jest niezwykle trudne. W tym roku zastosowalam ampulki z seboradinu i cale szczescie pomogly. Juz balam sie, ze nie znajde kosmetyku, ktory pomoze moim wlosow!

  2. Asia pisze:

    Moje jesienią nie wypadały dopiero teraz zaczęły opuszczać dotychczasowe miejsce swojego pobytu. Żeby je wzmocnić kupiłam pokrzywę i tabletki Biotebal. Myślę, że przy regularnym stosowaniu wszystko wróci do normy.

  3. Jola pisze:

    Mnie przy wypadaniu włosów bardzo pomogła cała kuracja Seboradin Niger z czarną rzodkwią. regularnie ją stosowałam i włosy mi po niej fantastycznie odżyły. są mocniejsze, zdrowsze i lepiej się układają 🙂

  4. Tami pisze:

    Używam z Biotebalu szamponu i odżywki, tabletek jeszcze nie próbowałam. Ale włosy pięknie mi się po nich poprawiły, są gęstsze, błyszczące i zdecydowanie mniej ich wypada. Kolejny plus jest taki, że wlosy dobrze się rozczesują na mokro i mniej przetłuszczają.

  5. Anita pisze:

    Prowadzę niezwykle stresujący tryb życia i często borykam się z problemem wypadania włosów (2-3 razy w roku przez krótszy lub dłuższy okres włosy wypadają bardziej niż zwykle). Stosuję wtedy olej z wiesiołka w kapsułkach (GAL) i zawsze pomaga – włosy przestają wypadać i wyrasta pełno nowych włosków.
    Osobiście nie wierzę w wypadanie włosów jesienią, prędzej uwierzę w wypadanie włosów na wiosnę.

  6. Gośka pisze:

    Postanowiłam spróbować i kupiłam wspomniany przez was Biotebal. Staram się brać go regularnie i uważam, że problem wypadania włosów już mnie nie dotyczy. Czy robiłyście sobie jeszcze, dodatkowo jakieś zabiegi wzmacniające, pielęgnujące włosy ?

  7. natalia pisze:

    Gośka, czy to znaczy, że Biotebal u Ciebie zadziałał? Włosy rzeczywiście przestały wypadać? Bo mnie właśnie w aptece polecili te tabletki jako najskuteczniejsze na wypadanie włosów

  8. Lenka pisze:

    Mi zaczely intensywnie wypadac wlosy, po tym jak wrocilam do Polski po 5 latach mieszkania w Grecji. Zmiana klimatu i stres zwiazany z rozpoczeniem 'nowego zycia’ zrobil swoje. Od miesiaca uzywam szamponu seboradin przeciw wypadaniu wlosow i susze je tylko zimnym nawiewiem. Jest duuuzo lepiej, mam nadzieje, ze wkrotce pozbede sie tego problemu.

  9. KatarzynaWrocław pisze:

    Widzę, że to nie tylko moja bolączka wypadanie włosów… Drogie Panie, czy korzystałyście może z seboradinu przeciw wypadaniu włosów?

  10. yolanda pisze:

    U mnie bardzo dobry efekt dała kuracja taletkami biotebal, które mają w składzie dużą dawkę biotyny. Szybko włosy przestały wypadać, a potem pojawiły się nawet baby hair

  11. zaz pisze:

    Dla mnie własnie Biotebal jest najlepszym rozwiązaniem na wypadające i osłabione włosy. Nic więcej nie trzeba. Czasami korzystam jeszcze z odżywki, dla wzmocnienia efektu.

  12. Oluś pisze:

    Polecam ten szampon : https://konopiafarmacja.pl/produkty-konopne/63-capillus-szampon-przeciw-wypadaniu-wlosow-z-kofeina.html wsmarowywać ok. 2 min. w skórę głowy wtedy działa jeszcze lepiej.

  13. luka pisze:

    A ja zdecydowałam się na wzmacnianie włosów od wewnątrz, lekiem – Biotebalem. Zawiera najwyższą na rynku dawkę biotyny, dzięki czemu udało się zahamować nadmierne wypadanie włosów. Ostatnio faktycznie moja dieta nie była najlepsza i dodatkowo miałam sporo stresów i nawet nie sądziłam, że niedobór witaminy H spowoduje, aż tak intensywnie wypadanie włosów. Ale liczę, że teraz z każdym tygodniem będzie lepiej.

  14. Christina pisze:

    Bardzo innowacyjnym i skutecznym rozwiązaniem są plastry Dermastic. Stosuje je od kilku miesięcy i problem z wypadaniem włosów znika. Dodatkowo, żeby pogłębić i uskutecznić kurację stosuję też serum i szampon tej firmy.

  15. Natalia pisze:

    A jak zabiegami mezoterapii, skuteczne są? Bo ja właśnie chciałam jakoś zapobiec wypadaniu włosów i wybrać się do Gdańska na aniołki na taką serię, ale jakieś opinie mogą się przydać.

  16. mara pisze:

    Ja polecam tabletki biotebal. Zrobiłam sobie dłuższą kurację tym lekiem i włosy przestały mi wypadać, pojawiło się dużo baby hair i ogólnie włosy się wzmocniły

  17. Basieńka pisze:

    u mnie pojawiły się już pierwsze siwe włosy, więc muszę je farbować. Jak wiadomo koloryzacja osłabia włosy, dlatego szukałam farby, która by do tego nie doprowadziła i znalazłam cameleo omega z olejkami. dzięki niej nawet jesienią włosy wyglądają znacznie zdrowiej niż wcześniej

  18. Alicja Phamily pisze:

    Jedną z przyczyn słabych włosów jest niedobór żelaza w organizmie, warto zrobić sobie badania i sprawdzić czy nie ma się niedoborów.

  19. Sam pisze:

    Mnie pomogło olejowanie włosów. Suplementy też brałam al bardzij olej Hasa na włosy przeciw wypadaniu uratwał mnie od wyłysienia na dobre

  20. Aniela pisze:

    To samo z niedoborem witaminy E

  21. Magda I. pisze:

    I jej łykanie wystarczy? Bo chyba nie?

  22. Roxi pisze:

    Witamina E jest też normalnie skłądnikiem szamponów.

  23. Adela pisze:

    Czyli szukać po prostu szamponu z witaminą E, tak?

  24. Ms Brightside pisze:

    Nie no, ta witamina E to musi byc wsparta innymi składnikami, np. betaina, pantenol, mleczko pszczele czy amla albo nagietek będą tu dobre.

  25. Brukselka pisze:

    Próbowałaś cos takiego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *