Co na wypadające włosy jesienią? Krótki poradnik

Chociaż wiele z nas nawet nie chce o tym myśleć, to niestety – lato się kończy i nadchodzi jesień. Wraz ze zmianą pory roku możemy zaobserwować zmiany w naszym wyglądzie. Jedną z nich jest jesienne wypadanie włosów. Zauważasz ich większą ilość na szczotce czy na ubraniach? Jakie są przyczyny wypadania włosów? Co na wypadające włosy? W tym artykule znajdziesz odpowiedź!

A w naszym sklepie...

wypadanie włosów jesienią

Wypadanie włosów jesienią – jakie są tego przyczyny?

Na początek zdradzę, że nie musisz się tym bardzo przejmować. Wypadanie włosów jesienią to naturalny proces. W lecie nasz organizm wydziela więcej estrogenów. Jesienią za to produkuje wzmożoną ilość testosteronu. Konsekwencją tego jest gubienie włosów i wymiana starych na nowe.

Przyczyną wypadania włosów jesienią może być ich nieodpowiednia pielęgnacja latem. Wiele z nas popełnia ten błąd i wystawia je na słońce bez uprzedniego zabezpieczenia ich przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wtedy stają się suche, matowe, osłabione i łamliwe. Żeby tego uniknąć należy używać sprayów zawierających filtry. Na plaży czy podczas długich spacerów w słoneczny dzień warto dodatkowo chronić je nakryciem głowy. O tej porze roku trzeba pamiętać o intensywnym nawilżaniu i odżywianiu włosów.

Kolejną przyczyną wypadania włosów jest przetłuszczająca się skóra głowy. Latem włosy szybciej stają się nieświeże. Wysokie temperatury sprzyjają poceniu się skalpu, który wydziela wtedy więcej łoju. Kiedy jest gorąco, zazwyczaj włosy trzeba myć częściej. Jeśli tego nie robimy, obluzowują się ich cebulki i fryzura staje się przerzedzona.

Przyczyny wypadania włosów leżą również w ich nieodpowiednim stylizowaniu i czesaniu. Kiedy stosujemy zbyt dużo produktów takich jak lakiery czy pianki, może to negatywnie odbić się na ich kondycji. Sklejają się i próbując je rozczesać, zaczynamy je wyrywać. To samo dzieje się, gdy używamy złej jakości grzebieni i szczotek. Nie można na siłę rozczesywać włosów, trzeba to robić delikatnie. Najlepiej jest zaopatrzyć się w grzebień z szeroko rozstawionymi zębami i szczotkę z naturalnego włosia. Uważaj również na ciasne upięcia i uczesania, metalowe spinki, gumki recepturki – mogą wyrywać włosy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Włosy dystroficzne – czy mamy się czego bać?

Wzmożone wypadanie włosów na jesień może być w dużej mierze spowodowane nieodpowiednią dietą. To, jak dbamy o siebie od wewnątrz, bardzo często widać na zewnątrz. Niedobory substancji odżywczych i witamin mogą odbijać się na kondycji włosów – staną się suche, będą wypadać, łamać się, rozdwajać.

Dieta – co na wypadające włosy?

Witamina A – sprawia, że włosy szybciej rosną. Znajdziemy ją w brokułach, dyni, natce pietruszki, wątróbce, witaminach, jarmużu.
Witamina B7, czyli biotyna – zapobiega wypadaniu włosów, łupieżowi i łojotokowi. Jej źródłem są soja, kalafior, żółtka jajek, szpinak, podroby, drób.
Witamina C – poprawia krążenie skóry głowy i wzmacnia cebulki włosów. Bogate w nią są jagody, maliny, papryka, owoce cytrusowe, szpinak, natka pietruszki, brukselka.
Witamina E  – przyspiesza wzrost włosów i je nawilża. Znajdziemy ją w orzechach, jajkach, maśle, pieczywie pełnoziarnistym, ziarnach słonecznika, migdałach, szpinaku.
Cynk – brak cynku może wpłynąć na przerzedzenie włosów. Jego źródłem są ostrygi,  nasiona dyni, wołowina, jagnięcina, kiełki pszenicy, pomidory, otręby pszenne.
Żelazo – odpowiada za gęstość naszych włosów. Źródłem tego minerału są soja, soczewica, brokuły, szpinak, gorzka czekolada, kasze: gryczana i jaglana.
Miedź – niedobór może powodować odbarwianie włosów. Znajdziemy ją w pestkach dyni, nasionach słonecznika, kakao, płatkach owsianych, wątróbce, kaszy gryczanej.
Kwasy tłuszczowe omega-3 – odpowiadają za prawidłową budowę mieszka włosowego i łodygi włosa i jego nawilżenie. Sięgnij po tłuste ryby morskie, owoce morza, orzechy, oleje, jeśli chcesz zadbać o swoją dietę.

Sposobem na to, jak zapobiec wypadaniu włosów jest także odpowiednia suplementacja, która będzie uzupełnieniem racjonalnej diety. Suplementy pomogą zwiększyć elastyczność pukli i wzmocnić strukturę, co pobudzi je do wzrostu. Włosy przestaną rozdwajać się, wypadać, będą mniej łamliwe.

Dlaczego wypadają włosy? Często winowajcą jest stres. Staraj się każdego dnia odpocząć, zadbać o swoje samopoczucie. Możesz je zacząć gubić również na skutek przyjmowania niektórych leków lub gdy dużo stracisz na wadze. Jeśli podejrzewasz, że tu leży przyczyna, najlepszym wyjściem jest konsultacja ze specjalistą.

Jeszcze inne są przyczyny wypadania włosów u mężczyzn. Tu winna jest genetyka. Testosteron może zamieniać się w DHT – hormon powodujący utratę włosów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Poznaj 7 sposobów na to, jak chronić włosy podczas snu.

Dlaczego wypadają włosy? Kiedy powinniśmy zacząć się martwić?

Proces wypadania włosów jest całkowicie naturalny. Gubimy je, aby pozwolić rosnąć nowym. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy wypada ich za dużo. Przeciętnie tracimy około 100 włosów na dobę. Jeśli zauważysz, że podczas przeciągania dłonią po pasmach zostaje na niej za każdym razem kilka z nich, możliwe, że problem zbyt obfitego wypadania włosów dotyczy także Ciebie. W takim wypadku zadbaj o ich regenerację, zaopatrz się w odpowiednie produkty do pielęgnacji i zastanów się, czy zdrowo się odżywiasz.

Co na wypadające włosy? Poznaj najlepsze produkty

Pierwszym, co powinnaś zrobić, to zakupić szampon przeciw wypadaniu włosów. Stanowi on podstawę naszej pielęgnacji, dlatego warto, aby zawierał składniki hamujące ich utratę. GLYNT Active Refresh zawiera mentol i ekstrakt z miłorzębu japońskiego, dzięki czemu poprawia ukrwienie skalpu. Stymuluje nowe pasma do wzrostu, przyspiesza transport składników odżywczych do mieszków włosowych i tym samym powoduje lepsze zakorzenienie cebulek w skórze.

 GLYNT Active Refresh | Szampon pobudzający wzrost włosów 1000ml

Co jest dobre na wypadanie włosów? Z pewnością Aminexil. Na rynku mamy wiele kuracji zawierających ten składnik. Zapobiega on okresowemu wzmożonemu wypadaniu włosów oraz łysieniu. Działa w samym mieszku włosowym, poprawiając metabolizm komórek włosa, pogrubiając go i odżywiając. Poprawia ukorzenienie cebulki włosowej, przytwierdzając ją mocno w punkcie jej wzrostu.

ZOBACZ WIĘCEJ: Jak działa Aminexil?

Znajdziemy go m.in. w kuracji przeciwdziałającej wypadaniu włosów Loreal, która zawiera również specjalny kompleks Omega-6.  Polecamy również kurację w ampułkach Kérastase Densifique oraz serum idealne na jesienne wypadanie włosów Halier Fortive Hair and Scalp.

 Loreal Aminexil | Kuracja przeciwdziałająca wypadaniu włosów 42x6ml  Kérastase Densifique | Kuracja zagęszczająca włosy/aktywator wzrostu włosów 30x6ml  Halier Fortive Hair and Scalp | Serum przyspieszające wzrost włosów 10x3ml

Co na wypadające włosy? Dobrze sprawdzą się również zestawy kosmetyków, których produkty będą wzajemnie się uzupełniać, a tym samym dawać lepsze efekty. Nioxin System 4 zawiera szampon przeciw wypadaniu włosów i odżywkę. Oprócz wpływania na gęstość uczesania, chroni również kolor. Na wypadanie włosów na jesień odpowiedni będzie również zestaw Kérastase Densifique Densite.

 Nioxin System 4 | Zestaw przeciw wypadaniu do włosów farbowanych i znacznie przerzedzonych: szampon 1000ml + odżywka 1000ml  Kérastase Densifique Densite | Zestaw zagęszczający włosy: szampon 250ml + odżywka 200ml

Domowe sposoby na wypadanie włosów jesienią

Co jest dobre na wypadanie włosów? Również domowe metody, takie jak maseczki z naturalnych składników. Poznaj kilka przepisów na te hamujące jesienne wypadanie włosów.

  • Maseczka z kozieradki – garść nasion kozieradki należy zmielić i dodać do szklanki wody. Nakładamy mieszankę na włosy na minimum 30 minut. Uważaj, bo ma ona dość specyficzny zapach!
  • Maseczka z cebuli – utrzyj jedną cebulę i wyciśnij z niej sok. Dodaj do niej łyżkę oliwy z oliwek. Wymieszaj i wetrzyj maskę w skórę głowy. Dla wzmocnienia efektu owiń ją czepkiem foliowym i ręcznikiem. Trzymaj na włosach przez minimum godzinę.
  • Maseczka z czosnku – czosnek ma wiele zdrowotnych właściwości, a oprócz tego sprawdza się w pielęgnacji. Przepuść przez praskę kilka jego ząbków, wetrzyj w skórę głowy i pozostaw na około 20 minut, po czym dokładnie zmyj.
  • Maseczka z siemienia lnianego – gotuj siemię lniane w gorącej wodzie przez około 15 minut. Odcedź i gotową papkę wmasuj w skórę głowy. Pozostaw na minimum pół godziny i dokładnie spłucz.
  • Maseczka z czarnej rzepy – rzepę należy zetrzeć na tarce i wycisnąć z niej sok. Wcieramy go w skórę głowy i pozostawiamy na około dwie godziny. Dokładnie spłukujemy.

Domowe maski

Co na wypadanie włosów? Dobrze zadziałają płukanki ziołowe np. ze skrzypu polnego, rozmarynu lub pokrzywy. Te rośliny mają kojące działanie na skórę głowy i poprawiają krążenie, chroniąc przed utratą włosów.

Jak stosować płukanki? Należy polewać nimi włosy na całej długości po ich umyciu, delikatnie wcierać w skórę głowy, a następnie spłukać wodą.

Jak zapobiec wypadaniu włosów? Kilka ważnych zasad

Oprócz pielęgnacji włosów warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Unikaj szarpania włosów przy czesaniu – zaopatrz się w dobrej jakości szczotkę, a gdy chcesz je rozczesać na mokro, rób to bardzo delikatnie, najlepiej grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami.
  • Nie pocieraj włosów ręcznikiem po umyciu. Owiń je ręcznikiem z mikrofibry i w ten sposób odsącz nadmiar wody.
  • Nie kładź się spać z mokrymi włosami. Kiedy śpimy i ocieramy nimi o pościel, łatwo ulegają mechanicznym uszkodzeniom.
  • Nie związuj zbyt często włosów mocno i ciasno na czubku głowy. Możesz nadwyrężyć cebulki i je połamać, a dodatkowo podrażnić skórę głowy.
  • Unikaj stylizacji włosów z wykorzystaniem wysokiej temperatury, a jeśli już to robisz – pamiętaj o kosmetykach termoochronnych.
  • Jak zapobiec wypadaniu włosów? Myj je w letniej wodzie – nie za zimnej i nie za gorącej.
  • Unikaj stresu! Bardzo często to on jest przyczyną wypadania włosów.

Wypadanie włosów jesienią to naturalny proces, którego nie unikniemy. Warto jednak po lecie szczególnie zadbać o pielęgnację i regenerację pasm, aby je wzmocnić i nie doprowadzić do przerzedzenia fryzury. Co na wypadające włosy oprócz pielęgnacji? Przede wszystkim znaczenie mają dieta i zdrowy tryb życia. Zatroszcz się o siebie od wewnątrz, bo to ma naprawdę duże odzwierciedlenie w wyglądzie naszych włosów!

estyl_BLOG_AB_inne_500x400_2



Jedna odpowiedź do “Co na wypadające włosy jesienią? Krótki poradnik”

  1. Phamily pisze:

    Właściwa dieta to zdecydowanie podstawa pięknych i mocnych włosów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *