Jak farbować włosy, żeby ich nie zniszczyć?

Farbowanie włosów to zabieg, którego podejmuje się wiele kobiet. Dlaczego? Z różnych powodów. Niektóre z nas chcą w ten sposób zatuszować pojawiające się siwe włosy, inne potrzebują zmiany i lubią eksperymentować z fryzurą. Niestety, koloryzacja ma też swoje minusy – może bardzo zaszkodzić kondycji naszych włosów. Nie musisz jednak z niej rezygnować. Z tego wpisu dowiesz się, jak farbować włosy, żeby ich nie zniszczyć.

jak farbować włosy

Jak dobrać kolor włosów, aby podkreślić urodę?

Natura raczej obdarza nas kolorem, który pasuje do naszego typu urody. Nie znaczy to jednak, że nie możemy zmienić odcienia włosów i nadal wyglądać dobrze, a może nawet lepiej. Zanim dowiesz się, jak farbować włosy, ważne jest, aby wiedzieć również, jak dobrać kolor włosów. Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim kolor oczu oraz karnację.

  • Włosy blond – będą pasować do wielu typów urody, ale trzeba wybrać odpowiedni odcień blondu. Zimny blond i platyna są dobrym rozwiązaniem dla kobiet o chłodnej cerze, porcelanowej lub lekko zaróżowionej. Takie odcienie pasują do delikatnej urody i subtelnej oprawy oczu. Na ciepły blond mogą skusić się kobiety o ciemniejszej karnacji oraz brązowych oczach. Do oliwkowej cery pasuje miodowy blond.
  • Włosy brązowe – do ciepłych, złocistych brązów pasują takie karnacje jak brzoskwiniowa czy oliwkowa i niemal wszystkie kolory oczu. Z zimną cerą będą współgrać włosy w kolorze gorzkiej czekolady.
  • Włosy rude – do niebieskich oczu będą pasowały ogniste rudości. Rudy bardzo dobrze współgra z zielonym kolorem tęczówki. Do jasnej cery dobieramy jego chłodniejsze tonacje, a do śniadej – ciepłe. Należy jednak pamiętać, że rudy kolor może podkreślać niedoskonałości, takie jak przebarwienia czy wypryski. Nie jest więc dobrym pomysłem, jeśli mamy cerę trądzikową.
  • Włosy czarne – będą pasować głównie osobom o jasnej cerze i błękitnych oczach. Przy brązowych oczach lepiej wybierać również taki kolor włosów – np. bardzo ciemny brąz.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na rysy twarzy. Jeśli są łagodne, ciemne włosy dodadzą Ci charakteru. W przypadku gdy są ostre, jasne odcienie je złagodzą – to sprawdzi się, gdy chcesz, aby np. Twój mocno zarysowany podbródek mniej rzucał się w oczy.

Jeśli Twój typ urody jest kontrastowy, tzn. oczy i usta odróżniają się znacznie od cery, masz większe pole do popisu. Możesz próbować zarówno ciemnych, jak i jasnych kolorów.

Pamiętaj też, że w swoim odcieniu włosów musisz się przede wszystkim dobrze czuć! Typów urody jest wiele – czasem drogą eksperymentów może udać ci się dobrać ten idealny kolor.

Jak farbować włosy? Czy można to zrobić w domu?

Jak najbardziej możesz zdecydować się na samodzielną koloryzację, ale najbezpieczniej jest to robić w domu, gdy chcemy je przyciemnić maksymalnie o trzy tony. Farb na rynku jest wiele, wybieraj te dobrej jakości, aby nie zniszczyć włosów. Polecam Loreal Majirel, która pokryje siwe pasma w 100%. Dodatkowo formuła produktu zawiera Ionene G i Incell, składniki pielęgnujące, mające zdolność do odbudowy cementu komórkowego oraz wiązań keratynowych we włosie.

44,99

Dobrą farbą jest również Wella Koleston Perfect ME +, oparta na bazie innowacyjnej molekuły ME+ z pigmentem, dzięki czemu nie powoduje reakcji uczuleniowych. Zaletą tej farby jest również jej przyjemny, kwiatowy zapach.

33,99
36,99
43,99
46,99

Samodzielne farbowanie sprawdza się głównie wtedy, gdy chcemy zmienić kolor na zbliżony do naszego naturalnego lub jasne włosy farbujemy na ciemniejszy odcień. Problemy mogą pojawić się, gdy chcemy je rozjaśnić. Wtedy łatwo jest je zniszczyć. Bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń producenta farby. Nie trzymaj jej dłużej niż jest podane na opakowaniu bądź w ulotce – nie poprawi to trwałości ani nie zwiększy intensywności koloru, a może poważnie zaszkodzić włosom.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Koloryzacja semipermanentna – idealna, gdy nie chcesz zmiany na stałe

Jak często można farbować włosy?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie, co ile można farbować włosy? Wszystko zależy od naszych potrzeb. Czasem potrzebujemy ponownej koloryzacji już po miesiącu, bo przeszkadza nam odrost lub pojawiają się siwe włosy. Jeśli nosimy koloryzację typu ombre czy sombre, możemy je farbować znacznie rzadziej. Pamiętaj jednak, że ten zabieg nie wpływa dobrze na kondycję włosów. Wysusza je, sprawia, że stają się osłabione, łamią się, rozdwajają. Co ile farbować włosy, żeby jak najmniej im zaszkodzić? Nie częściej niż raz w miesiącu. Żeby zapobiec zniszczeniom należy też stosować odpowiednią pielęgnację.

jak farbwować włosy 3

Rozjaśnianie włosów – o czym trzeba pamiętać?

Tak jak wspominałam wcześniej, najbardziej ryzykowne jest rozjaśnianie włosów. Wtedy bardzo łatwo można je zniszczyć, a nawet spalić tak, że będą się nadawały jedynie do obcięcia. Samodzielnie powinniśmy je rozjaśniać maksymalnie do dwóch tonów. Jeśli chcesz z ciemnych włosów uzyskać jasne, lepiej wybierz się do fryzjera. Czasem ciężko jest uzyskać upragniony odcień w domowych warunkach, a specjalista na pewno Ci w tym pomoże.

Istotne jest również to, aby nie rozjaśniać bardzo zniszczonych włosów. Jeżeli nie są w dobrej kondycji, zadbaj najpierw o ich regenerację. Pamiętaj również, że rozjaśniacz najlepiej działa na włosy naturalne.

Jak rozjaśnić włosy?

Musisz zaopatrzyć się w rozjaśniacz. Może to być na przykład któryś z poniższych:

120,99
90,99
171,99

Żeby rozjaśniacz zadziałał potrzebny jest oksydant, czyli woda utleniona, która go aktywuje. Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego stężenia, w zależności od naszego koloru włosów.

3% – to stężenie pozwoli rozjaśnić włosy o 1,2 tony np. gdy chcemy ciemny brąz zmienić na jasny. Z pewnością nie zadziała na bardzo ciemnych włosach – nie uzyskamy nim blondu.

6% – ten oksydant rozjaśni Twoje włosy maksymalnie o 3 tony.

9% – to stężenie jest już dość mocne i pozwala rozjaśnić włosy o 4 tony. Trzeba przy nim uważać, bo może podrażnić skórę głowy.

12% – wysokie stężenie oksydantu pozwoli na rozjaśnienie włosów nawet o 7 tonów. Może jednak bardzo je zniszczyć, zwłaszcza, gdy pozostawimy go za długo. Nie powinno to być więcej niż 10-15 minut.

Tak jak wspominałam wcześniej, lepiej nie rozjaśniać włosów więcej niż o 1-2 tony w warunkach domowych, chyba że mamy doświadczenie w tym temacie. Po jednym razie nie uzyskamy spektakularnych efektów, a już na pewno nie zejdziemy z ciemnego brązu do blondu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jak działa rozjaśniacz do włosów przed farbowaniem? Zobacz, dlaczego jest ważny!

Woda utleniona na włosy

Możemy również rozjaśnić nasze pasma nakładając samą wodę utlenioną na włosy. Najbezpieczniej jest zastosować tę o stężeniu 3%.

Jak w ten sposób rozjaśnić włosy? Wodę utlenioną zmieszaj z przegotowaną i ostudzoną wodą w proporcji 1:1. Nie trzymaj na głowie dłużej niż 30 minut.

Ta metoda pozwoli Ci na rozjaśnienie całych włosów – najwygodniej będzie Ci to zrobić spryskując je za pomocą butelki z atomizerem. Jeśli chcesz rozjaśnić tylko pasemka, nałóż wodę utlenioną na wydzielone sekcje. Po upływie 20-30 minut dokładnie umyj włosy. W ten sposób uzyskasz naturalny i delikatny efekt. Jeśli zależy ci na mocniejszym rozjaśnieniu, powtarzaj zabieg.

Przed nałożeniem wody utlenionej na większą partię włosów, najlepiej jest wykonać test alergiczny. Nałóż roztwór z wodą utlenioną na małej części włosów np. nad karkiem. Jeśli po 24 godzinach nie pojawią się żadne zmiany, możesz przystąpić do rozjaśniania.

jak farbować włosy1

Pielęgnacja włosów farbowanych i rozjaśnianych

Już wiesz, jak farbować włosy, ale musisz jeszcze nauczyć się je odpowiednio pielęgnować. Jak to zrobić? Włosy farbowane często stają się suche, matowe, mogą stracić swoją sprężystość, puszyć się, rozdwajać. Bardzo ważne jest to, aby je nawilżać. Idealnie sprawdzą się produkty przeznaczone specjalnie do włosów farbowanych. Od razu po koloryzacji należy zastosować odżywkę mającą kwaśne pH – dzięki temu zabezpieczone zostaną łuski włosa, a to uchroni je przed zniszczeniem i szybkim blaknięciem koloru. Wybierając produkty do pielęgnacji, pamiętaj, aby zachować równowagę między proteinami, humektantami i emolientami:

ZOBACZ WIĘCEJ: Suche włosy jak nawilżyć? Poznaj właściwości humektantów

Jeśli farbujesz włosy, bardzo ważna jest ich ochrona przed promieniowaniem UV. Warto stosować specjalne spraye i mgiełki przed ekspozycją włosów na słońce. Inaczej może ono sprawić, że kolor bardzo szybko zblednie, a dodatkowo włosy się bardzo zniszczą.

SPRAWDŹ: Ochrona włosów przed słońcem – kilka prostych tipów, które pozwolą im zachować zdrowy wygląd i naturalny blask

Trochę inaczej wygląda pielęgnacja włosów rozjaśnianych na blond. Mają one tendencję do żółknięcia, mogą się na nich tworzyć pomarańczowe pasma. Jeśli zależy Ci na schłodzeniu koloru, koniecznie stosuj szampony i odżywki z fioletowym pigmentem. Takie produkty mogą jednak wysuszać włosy, dlatego nakładamy je maksymalnie dwa razy w tygodniu.

Domowa pielęgnacja włosów farbowanych

Pielęgnację włosów farbowanych możesz też wspomóc domowymi sposobami, które są bardzo skuteczne. Zajrzyj do swojej kuchni, a z pewnością znajdziesz przynajmniej część niezbędnych składników.

  • Maska z żółtkiem –jedno żółtko wymieszaj z sokiem z połowy cytryny i łyżką oliwy. Nałóż na włosy na minimum 30 minut, dla wzmocnienia efektu możesz je zawinąć folią i ciepłym ręcznikiem.
  • Maska z awokado – dojrzałe awokado rozgnieć widelcem i dodaj do niego dwie łyżki mleczka kokosowego. Nałóż na minimum 20 minut. Awokado jest źródłem cennych minerałów i witamin – dzięki tej masce włosy będą nawilżone, wzmocnione i lśniące.
  • Maska z bananem– do zmiażdżonego banana dodaj łyżkę miodu i oliwy z oliwek. Gotową mieszankę nałóż na włosy. Taka maska zawiera wszystko, czego Twoje włosy potrzebują, czyli proteiny, emolienty i humektanty.

Teraz już wiesz, jak farbować włosy i jak dobrać kolor włosów, aby pasował do Twojej urody. Mam nadzieję, że również rozwiałam wszelkie wątpliwości co do tego, jak często można farbować włosy. Ten zabieg je niszczy, ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji Twoje pasma mogą pozostać mocne, gładkie i pełne blasku!

estyl_BLOG_AB_inne_500x400_2

Sprawdź teraz: jak rozjaśnić włosy z Londa BLONDORAN | PUDER ROZJAŚNIAJĄCY



2 odpowiedzi na “Jak farbować włosy, żeby ich nie zniszczyć?”

  1. Anna pisze:

    Niestety jestem przykładem tego, że nie odpowiednim farbowaniem i zbyt częstym można sobie narobić sporo krzywdy.

  2. monikaa pisze:

    jak farbuję włosy dodaję 2 krople oleju z nasion konopi do farby i dokładnie mieszam przed nałożeniem jej na włosy niesamowicie chroni to przed uszkodzeniami … mam to sprawdzone musicie tego spróbować !! olej konopny kupiłam w Konopnej Farmacji w Pozaniu 30ml za 29,00 zł bardzo wydajny mam już 3 miesiąc – bez problemu mozna zamóić online – https://konopiafarmacja.pl/masci-i-kremy-konopne/312-olejek-konopny-do-pielegnacji-ciala-i-wlosow-30-ml.html dodaje go myciu na włosy znacznie poprawił kondycję moich wiecznie zniszczonych niczym końcówek, nie puszą mi się tak bardzo. Nie używam go regularnie, bo z systematycznością miewam problemy, ale myślę, że jeśli ktoś będzie asertywny, to jeszcze więcej zdziała 🙂 Poza tym używam go do twarzy na wieczór. Wchłania się długo, ale z niego nie zeezygnuję nigdy. Wszystko podrażniało moją skórę, nic nie pomagało na zaczerwienienia. Skórę miałam suchą, a czasem czułam, że otarcie skóry o poduszkę już mi ją przeciera i to było niemile uczucie. Odkąd używam tego oleju ediit na szczęście tego problemu nie mam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *