Jak działają roślinne komórki macierzyste

Roślinne Komórki Macierzyste (w skrócie RKM lub komórki pnia) coraz częściej występujące w produktach pielęgnacyjnych, to nic innego, jak tarcza ochronna i antyrodnikowa przeciw procesom starzenia się skóry ciała oraz włosów. Wprowadzenie technologii komórek macierzystych stało się istotnym przełomem w świecie kosmetologii i nadzieją, na przedłużenie młodości naszej skóry. Roślinne komórki macierzyste najczęściej pozyskuje się z róży alpejskiej lub odmiany szwajcarskiej  jabłoni domowej Malus Domestica.

roślinne komórki macierzyste

fot. © Photl.com

Ludzkie komórki macierzyste

roślinne komórki macierzysteWiększość komórek naszego ciała posiada określoną żywotność, ilość podziałów oraz liczbę. Wyjątek stanowią komórki macierzyste, które podlegają ciągłym podziałom, różnicowaniu i przekształceniom w obrębie określonej tkanki. Komórki te występują np. w skórze człowieka i szybko się odnawiają, o czym przekonujemy się kalecząc tkankę lub poddając skórę innym zewnętrznym uszkodzeniom. Mimo, że komórki macierzyste skóry podlegają regeneracji i stanową około 10 procent żywych komórek epidermalnych (zawartych np.w mieszku włosowym), nawet one ulegają starzeniu. Wraz z upływem czasu podziały komórkowe stają się coraz słabsze, głównie z powodu niskiej żywotności ludzkich komórek macierzystych. Ich głównym zadaniem jest ochrona materiału DNA, utrzymanie zdrowej, zbitej struktury oraz regeneracja i odnowa komórkowa. Z wiekiem, regularna odnowa skóry nadal zachodzi, jednak na o wiele niższym poziomie – spada tempo podziału komórek oraz ich ilość. Wskutek tego cera zaczyna tracić jędrność, naskórek staje się coraz cieńszy i bardziej podatny na zniszczenia. To samo dzieje się z naszymi mieszkami włosowymi i samymi włosami, które tracą elastyczność, gęstość i blask.

Roślinne komórki macierzyste

roślinne komórki macierzysteRoślinne komórki macierzyste mają możliwość nieograniczonej samoodnowy przez całe swoje życie, dlatego biotechnologia genetyczna skoncentrowała swą uwagę na tym typie komórek. Owszem, ludzkie komórki macierzyste także się dzielą i odnawiają, jednak bez możliwości opóźnienia procesów starzenia, odmłodzenia komórek, czy poprawy żywotności własnego DNA. Rośliny są bardzo aktywne i na każdym etapie życia potrafią nie tylko się leczyć, ale i tworzyć nowe organy, jak nasiona, kwiaty, liście, łodygi. By „podkręcić” metabolizm ludzkich komórek macierzystych i pobudzić je do aktywności, warto dostarczać im substancji odżywczych działających na podobnej zasadzie, a zawartych w komórkach wyjątkowych roślin, jak jabłoń szwajcarska, czy róża alpejska. Wyciągi tych roślin, bogate w swoiste metabolity, potrafią pobudzić do aktywności ludzkie komórki macierzyste, przywracając im tak potrzebną witalność. Roślinne komórki macierzyste są nie tylko samoodnawialne, ale też nieśmiertelne, chroniąc komórki macierzyste skóry przed przedwczesnym starzeniem oraz stymulując organizm do wytworzenia młodych komórek.

Dlaczego jabłoń Malus Domestica?

roślinne komórki macierzysteJabłoń Malus Domestica bogata jest w substancje przeciwzapalne, polifenole, aminokwasy, witaminy i sole mineralne oraz wyciągi chroniące przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Malus Domestica to odmiana jabłek pochodząca z XVIII wieku. Ich sekret polegał na bardzo długiej trwałości i odporności, dzięki czemu można je było przechowywać o wiele dłużej, niż inne odmiany jabłek. Dzięki temu jabłka te zyskały przydomek  „wieczne świeżych”, a niezwykle żywotne właściwości rośliny, wykorzystano w kosmetologii.

Komórki macierzyste pochodzące z odmiany szwajcarskiej jabłoni domowej Malus Domestica, znajdziesz w serum do włosów Kérastase Initialiste. Kosmetyk jest efektem wielu lat badań nad komórkami roślinnymi, a jego główną zaletą jest wyjątkowe połączenie składników aktywnych ( komórki macierzyste, polifenole, gluco lipidy) oraz wyjątkowo silne działanie regeneracyjne.

Główne właściwości roślinnych komórek macierzystych:

 • chronią komórki macierzyste naszej skóry,
 • wspomagają naprawę DNA,
 • penetrują głębokie warstwy skóry,
 • przedłużają życie fibroblastów (komórki odpowiedzialne za syntezę kolagenu i elastyny),
 • powodują wzrost elastyczności naskórka i włosów,
 • regulują podziały komórkowe,
 • spowalniają starzenie włosów i skóry,
 • aktywują mieszki włosów,
 • przedłużają cykl życia komórek mieszka włosowego,
 • odbudowują zniszczony naskórek i włosy,
 • chronią przed promieniowaniem UV,
 • poprawiają napięcie skóry i gęstość włosów,
 • chronią przed wolnymi rodnikami,
 • rozświetlają skórę i włosy.2 odpowiedzi na “Jak działają roślinne komórki macierzyste”

 1. Verka pisze:

  Bardzo polecam roślinne komórki macierzyste. 🙂 Swego czasu miałam robiony peeling dyniowy dermaquest w klinice w Krakowie i bardzo mi on pomógł na moją cerę trądzikową.

 2. Roksana pisze:

  Zaintrygowały mnie te komórki macierzyste z roślin. Sama używam już kosmetyków Revitacell, a więc z komórkami macierzystymi wyhodowanymi na podstawie materiału pobranego z poroża jelenia. Jak Was to zaciekawiło, to więcej na ten temat można przeczytać na: http://www.revitacell.pl/ . Sprawdźcie, jakie nowinki kosmetyczne mają najlepsze działanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *