Jak rozpoznać rodzaj włosów: włosy suche

Włosy dzielimy na kilka podstawowych grup, których określenie nie sprawia większości z nas kłopotu. Dylemat pojawia się wówczas, gdy fryzura nie chce się układać, a włosy sprawiają coraz więcej problemów. Włosy mogą się zmieniać na przestrzeni lat, co wymusza także zmianę ich pielęgnacji. Dziś o tym, jak rozpoznać i dbać o włosy suche.

Jak rozpoznać włosy suche?

włosy sucheWłosy suche są zwykle nieprzyjemne w dotyku, sianowate i zbyt szorstkie, co spowodowane jest rozchylonymi łuskami pojedynczych włosów. Włosom suchym często brakuje połysku i sprężystości, która dana jest czuprynom z wysokim stopniem nawilżenia. W przypadku włosów suchych odpowiada za to zbyt mała produkcja sebum, czyli substancji, która chroni trzon włosów przed ucieczką wilgoci. To sprawia, że włosy suche można myć rzadziej, ale wskutek niskiego poziomu wilgotności, dość często się łamią, kruszą oraz nadmiernie elektryzują. Gdy przeciągniemy pod palcem suchy włos w przeciwną stronę, czyli od końca do góry, wyraźnie można wyczuć duże szczeliny i chropowatość. To wyraźna oznaka przesuszenia włosów.

Włosy suche z natury, czyli mało elastyczne i  mało lśniące mogą stać się jeszcze bardziej suche pod wpływem niewłaściwej pielęgnacji. Przesuszeniu może ulec każdy rodzaj włosów, o ile obchodzimy się z nimi niewłaściwie. Czynniki zewnętrzne, takie jak chlorowana woda, zbyt dużo solarium lub słońca, a także zabiegi, jak koloryzacja, rozjaśnianie lub codzienne korzystanie z lokówek, czy prostownic mogą doprowadzić do przesuszenia włosów i efektu „siana na głowie”. Właścicielki włosów suchych często cierpią z powodu przesuszenia skóry głowy, co wywołane jest produkcją zbyt małej ilości sebum. Sucha skóra głowy bardzo często jest dość napięta i łatwo ulega świądowi. Nierzadko występuje też na na ich łupież suchy, co wywołane jest zbyt agresywnymi środkami myjącymi i stosowaniem za dużej ilości szamponu, z racji rzadszego mycia głowy.

włosy suchewłosy suchewłosy suche

Do mycia włosów suchych polecamy: kąpiel odżywczą do włosów suchych i uwrażliwionych Kérastase Bain Satin 1, szampon odżywiający włosy suche L’Oreal Intense Repair oraz organiczny szampon nawilżający włosy suche i dbający o kondycję skóry głowy John Masters Organics Wieczorny Pierwiosnek.

Główne zasady pielęgnacji

włosy sucheWłosy suche często wyglądają wizualnie jak wiecheć słomy, przypominając odwodnioną roślinkę. Z jednej strony osoby z włosami suchymi mogą pozwolić sobie na rzadsze mycie czupryny, nawet do 1 lub 2 razów w tygodniu, z drugiej powinny zadbać o ich odpowiednie nawilżenie i regenerację. Włosy suche wymagają wysokiej jakości składników i ekstraktów już na etapie mycia, nie lubią też mocno oczyszczających szamponów, które naruszają ich równowagę hydrolipidową. Z kolei rzadkie mycie wymusza często stosowanie silnie odtłuszczających szamponów. To duży błąd. Warto szukać w składnikach szamponów do włosów suchych nawilżających olejów, humektantów (aloes, miód) i witamin, pamiętając, by nie nadużywać jego ilości podczas mycia głowy.

Włosy suche to często włosy zniszczone i przesuszone, loki oraz fale – dlatego jak żadne inne wymagają odpowiedniej dawki odżywczych protein i nawilżających humektantów, zawartych w odżywkach i maskach do włosów.

Ich główne zadanie to nawodnienie włosów, zamknięcie rozchylonych łusek i dodanie fryzurze blasku. Włosy suche i przesuszone z racji podatności na mikrouszkodzenia i zniszczenia, potrzebują także kosmetyków ochronnych, jak olejek, krem do włosów, czy serum.

włosy suchewłosy suchewłosy suche

Do odżywiania włosów suchych polecamy: olejek wzmacniająco-wygładzający Davines Oi Oil olejek do włosów, odżywkę silnie nawilżającą Alterna TEN Conditioner, nektar termiczny do włosów suchych Kérastase Nectar Thermique oraz kurację głęboko odbudowującą włosy zniszczone i suche Alterna Caviar Repair Rx Micro-Bead Fill.

Zapamiętaj, włosy suche:

 • nie przetłuszczają się,
 • są szorstkie i matowe,
 • brak im połysku i elastyczności,
 • są odwodnione i często się puszą,
 • cierpią na łupież lub problemy skóry głowy,
 • wymagają delikatnego traktowania.

51,99


2 odpowiedzi na “Jak rozpoznać rodzaj włosów: włosy suche”

 1. Elka15 pisze:

  Do problematycznych włosów z calego serca polecam #zelbamboo od #gsynergie.

 2. Jula pisze:

  …moje są sianowate i się puszą. Jedne co mi pomaga to seria regenerująca Wax Pilomax. Włosy są jednolite, tworzą tafle. Polecam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *