Pielęgnacja włosów dziecka

Pielęgnacja skóry dzieci, jak i ich włosów od pierwszych dni życia powinna odbywać się w bardzo delikatny sposób. Małe ciałko wrażliwe jest na każdy czynnik z  zewnątrz. W pielęgnacji tej nie można również zapomnieć o włosach. Są bowiem dzieci, które rodzą się bez włosów, lecz są i takie, które bujną czuprynę mają już od urodzenia. Odpowiednia pielęgnacja to nie tylko prawidłowa technika mycia, ale również dobór odpowiednich kosmetyków, które nie podrażniają delikatnej skóry i włosów dziecka.

A w naszym sklepie...

Pielęgnacja włosów dziecka

źródło: myoogie.com

Pierwsze włosy dziecka

Włosy lanugo to inaczej meszek płodowy, pojawiający się na główce dziecka w 4 miesiącu życia płodowego. To pierwsze włosy dziecka o bardzo miękkiej i delikatnej strukturze, często porastają całe ciałko dzieci. Z reguły włosy lanugo zanikają (wypadają) w 8 miesiącu ciąży, a ich miejsce zajmuje klasyczny meszek dziecięcy. Resztki włosów lanugo pozostają czasem u wcześniaków, umiejscawiając się często nie tylko na główce, ale i ramionach, czy karku. Im bardziej ciemne, tym bardziej niepokoją rodziców. Zupełnie niepotrzebnie – włosy lanugo, zwane pieszczotliwie „futerkiem”, w okolicach 4 miesiąca życia samoistnie znikną, przestając spędzać rodzicom sen z powiek. Tak oto zaczyna się prawdziwe życie, miękkich, ale właściwych dziecięcych włosków. Jaka powinna być właściwa pielęgnacja włosów dziecka?

Mycie włosów dziecka

źródło: 1freewallpapers.com

Pielęgnacja włosów dziecka

Mycie włosów dziecka

Im delikatniej, tym lepiej – ta reguła obowiązuje od chwili narodzin dziecka. Skóra dziecka, ta na głowie także, jest niezwykle delikatna i podatna na podrażnienia. Mieszki włosowe nieustannie się wykształcają, dlatego ważne jest, aby nie zahamować tego stanu niewłaściwą pielęgnacją. Skóra dzieci jest również bardziej cienka i mało chroniona przez naturalny płaszcz lipidowy, który posiada skóra każdego dorosłego. Małe dziecko jest ciągle na etapie wytwarzania tego typu barier ochronnych, róbmy więc wszystko, by mu w tym pomóc.

40,99

Młodsze maluchy wymagają delikatniejszych środków myjących (hipoalergicznych), głównie po to, by złagodzić występującą często ciemieniuchę (żółta łuska na skórze głowy). Dlatego mydełka i szampony dla nich zawierają w składzie substancje oleiste, jak wyciąg z wiesiołka, lipidy, czy olej migdałowy. Po szampon dla dzieci radzimy sięgać dopiero, gdy maluch skończy kilka miesięcy (2 lub 3). Starszaki mogą już używać bardziej ziołowych szamponów do włosów, które nadal nie powinny podrażniać oczu i skóry głowy oraz zawierać dużo substancji łagodząco-odżywczych. Nawet, gdy dziecko jest już kilkuletnie, pamiętamy o tym, że skóra głowy dziecka jest delikatna i wymaga szczególnej troski. Warto skupić się na szamponach dedykowanych dzieciom, które są zdecydowanie łagodniejsze w działaniu lub kosmetykach organicznych i naturalnych. Polecamy łagodny szampon z lawendą i rozmarynem John Masters Organics Lavender Rosemary.

Po umyciu włosów dziecka nie należy suszyć ich suszarką, a tylko wytrzeć nadmiar wody w ręcznik. Dodatkowo, włosy i skóra głowy dziecka nie wymaga codziennego mycia, chyba że jest okres letni kiedy są one bardziej podatne na pocenie się.
Pielęgnacja włosów dzieckaźródło: brunet.ca

Odżywki dla dzieci

Czy dzieci potrzebują odżywek do włosów? Z reguły nie. By zapewnić prawidłowy rozwój i wzrost włosów, wystarczy odpowiedni szampon dla dzieci. Stosowanie niedobranych lub zbyt chemicznych odżywek u małych dzieci może skutkować reakcjami alergicznymi lub podrażnieniem skóry głowy. Dziecięce włoski są zwykle podatne na układanie, szczególnie gdy są miękkie, cienkie i delikatne. Gorzej, gdy mamy do czynienia z kilkuletnimi dziewczynkami, które noszą długie włosy. Takie włosy lubią się plątać i kołtunić. Tutaj dopuszczalne są odżywki do włosów oraz preparaty ułatwiające rozczesywanie bez dodatku alkoholu w składzie. Dobrze sprawdzą się odżywki w formie delikatnych mleczek i spraye do włosów. Jeśli chcemy wzmocnić włosy dziecka polecamy stosowanie olejków do włosów, jak olej arganowy, rycynowy, czy kokosowy. Olejki mogą być stosowane na skórę głowy, bez ryzyka podrażnień (wyjątek stanowią indywidualne uczulenia i reakcje alergiczne na dany składnik).  Włosy olejujemy podobnie, jak robimy to ze swoimi fryzurami, nakładając preparat przed myciem. Po umyciu, zamiast odżywki, możny wetrzeć kropelkę olejku we włosy dziecka. Polecamy olej arganowy John Masters Argan Oil oraz odżywkę bez spłukiwania, pozbawioną szkodliwych substancji chemicznych John Masters Shine On.

50,99

Rozczesywanie włosów

Rozczesywanie włosów dziecka to temat rzeka i powód do narzekań ich rodziców. Dzieci są zwykle zbyt niecierpliwe, by pozwolić na zbyt długą ingerencję w swój „teren prywatny”, w tym także rejon włosów.  Dobra szczotka do włosów musi przede wszystkich czesać sprawnie i szybko, skracając do minimum wszelkie niedogodności z tym procesem związane. Włoski powinniśmy czesać maluchowi już od pierwszych miesięcy jego życia. Nawet, gdy jest to tylko meszek warto delikatnie masować głowę, by pobudzić krążenie podskórne. Systematyczne rozczesywanie włosów wpływa korzystnie na porost włosów, gdyż poprzez masaż skóry głowy wzmacniają się cebulki włosowe. Szczotka do włosów dla dzieci musi być niezmiernie delikatna i miękka, najlepiej z naturalnym włosiem. Gdy dziecko ma kilka lat możemy zainwestować w grzebień lub szczotkę z ząbkami, która nadal powinna łagodnie obchodzić się z główką dziecka. Pamiętajcie, że z loczkami dziecka obchodzimy się podobnie, jak z lokami dorosłych, czesząc je zawsze na mokro. Polecamy specjalnie zaprojektowane szczotki dla dzieci Tangle Teezer, których kształt i stylistyka nawiązuje do dziecięcych zabaw.

Pielęgnacja włosów dziecka to również dbanie o prawidłową długość włosów. Włosy dziecka nie powinny więc być zbyt długie gdyż skutecznie uniemożliwiają zabawę oraz prowadzą do dyskomfortu dziecka.
Rozczesywanie włosów dziecka
 źródło: today.com

Fakty czy mity na temat włosów dziecka?

Na koniec kilka mitów krążących wokół włosów dziecka. Wiele z nas zna różnego rodzaju opowiastki jakoby np. obcinanie włosów dziecka sprawiło, że będą one gęste i mocne przez wiele lat. Sprawdźmy więc jakie mity krążą na temat naszych dzieci i ich włosów.

Częste obcinanie włosów wzmacnia ich kondycję

MIT – nie jest udowodnione, aby systematyczne podcinanie włosów dziecka prowadziło do wzmocnienia jego włosów. Struktura włosów i to jakie będą w przyszłości jest zapisane w naszych genach, a jak wiadomo na nie nie mamy wpływu.

Dziecko, które ma loczki od urodzenia będzie mieć kręcone włosy w przyszłości

MIT – bardzo wiele dzieci rodzi się z kręconymi włosami. Loczki wzbudzają w nas zachwyt i sprawiają, że buzia maluszka przybiera postać aniołka i tak już pozostanie. Nic bardziej mylnego! Włosy dziecka przez pierwszych kilka lat zmieniają się kilkakrotnie. Między 5, a 7 rokiem życia zaczyna się etap kiedy włosy przybierają barwę i formę taką jaka prawdopodobnie będzie w przyszłości.

Zbyt częste mycie włosów osłabia je

MIT i FAKT – dlaczego? Samo mycie włosów nie wpływa niekorzystnie na ich kondycję. Jednak pielęgnacja włosów dziecka może wpłynąć na ich osłabienie. Stąd też tak ważna jest prawidłowa pielęgnacja i stosowanie odpowiednich kosmetyków, aby zadbać o włosy dziecka już od pierwszych jego dni życia.

Pamiętajcie również, że w pierwszych tygodniach życia dziecka może pojawić się również ciemieniucha (żółte, grube łuski powstające najczęściej na skutek krążących w organizmie noworodka hormonów matki), o którą również należy prawidłowo zadbać. Dla jej zniwelowania wystarczy smarować miejsca jej występowania oliwką, a następnie wyczesywać miękką szczotką.

Fakty i mity o pielęgnacji włosów dziecka

źródło: fantasticpixcool.com

Wiecie już wiele na temat pielęgnacji włosów dziecka – jak powinno wyglądać prawidłowe mycie włosów dziecka, dlaczego odżywka do włosów dla dzieci jest ważna i jaka szczotka do włosów dla dzieci sprawi, że czesanie ich nie będzie już zmorą rodziców. Na zakończenie kilka porad o których warto pamiętać podczas pielęgnacji włosów dzieci.

Pamiętaj:

  • nie nadużywaj ilości kosmetyków dla dzieci,
  • wybieraj produkty najbardziej naturalne,
  • unikaj substancji drażniących i konserwantów w kosmetykach,
  • odżywek do włosów używaj w konieczności,
  • postaw na dobrą szczotkę do splątanych włosów,
  • zaopatrz się w oliwkę lub olej do pielęgnacji włosów dzieci,
  • unikaj kosmetyków typu 2w1,
  • omijaj gumki do włosów z metalowymi detalami,
  • wybieraj miękkie frotki i gumki,
  • nie upinaj ciasno włosów dziecka, bo osłabisz cebulki włosów,
  • nie polecamy dla dzieci kosmetyków z alkoholem.



3 odpowiedzi na “Pielęgnacja włosów dziecka”

  1. kagga pisze:

    Ja kupiłam córce produkty z tej serii (szampon i odżywkę):
    https://www.johnsonsbaby.com.pl/product/johnson%E2%80%99s%C2%AE-shiny-drops-szampon
    Szampon nie szczypie w oczy i ładnie pachnie. Odżywkę wygodnie się stosuje i ułatwia rozczesywanie włosów. Jestem bardzo zadowolona.

  2. fryzurymarzeny pisze:

    Bardzo fajny artykuł ,ze wszystkim się zgadzam ! Także w praktyce dwoch córek 🙂

  3. SuperRodzic pisze:

    Nie ma problemu, gdy dziecko ma krótkie włosy. Ich umycie nie jest wielkim wyzwaniem – moim zdaniem wystarczy najprostszy szampon dla maluchów, który posiada bezpieczny i naturalny skład. To koszt kilkunastu złotych. Znacznie gorzej jest w przypadku włosów do ramion i dłuższych. Chyba każdy rodzic przechodził przez płacz, krzyk i bunt. To prosty sposób na to, aby zniechęcić dziecko do kąpieli. Produkty do rozczesywania włosów to obowiązkowy element. Ułatwiają eliminację wszelkich kołtunów. Oczywiście nie należy przesadzać z ilością, gdyż takie preparaty natłuszczają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *