Pierwszy siwy włos, czyli przyczyny siwienia

Siwienie włosów to nieuchronny etap w życiu wielu osób. Bez względu na wiek i płeć, proces siwienia dotyka nas wszystkich w różnych momentach naszego życia. Siwienie włosów nie jest tylko kwestią estetyczną, ale ma również znaczenie fizjologiczne. Jest wynikiem zmian zachodzących w cebulkach włosów, gdzie melanocyty przestają produkować wystarczającą ilość melaniny, czyli pigmentu nadającego kolor włosom. W rezultacie włosy stają się bezbarwne i siwe.

Siwienie włosów utożsamiamy z nieuniknionym upływem czasu, z procesem starzenia się, z czym trudno się pogodzić bez żadnej walki.

Zdjęcie: chicagotribune.com

Jedni z nas siwieją koło dwudziestego roku życia, inni dopiero po czterdziestce. Dziś opowiemy Wam od czego to zależy, jakie są przyczyny przedwczesnego siwienia, a także czy warto wyrywać siwe włosy.

Dlaczego siwiejemy?

Starzenie jest nieodwracalnym procesem fizjologicznym. Dotyczy to włosów, skóry całego ciała, a nawet naszych paznokci. Proces siwienia włosów postępuje z każdym rokiem i trwa do późnej starości każdego z nas. Pierwsze siwe włosy, których tak się obawiamy są wynikiem zmian zachodzących bezpośrednio w cebulkach włosów. Melanina, czyli naturalny pigment włosa, traci swoją intensywność w macierzu włosa, gdzie jest produkowany. Komórki melanocytowe, odpowiedzialne za produkcję melaniny, z czasem przestają wytwarzać wystarczającą jej ilość. W rezultacie nasze włosy stają się siwe, czyli mówiąc inaczej bezbarwne.

Rodzaje siwienia

Ze względu na duży rozrzut wiekowy procesów siwienia włosów rozróżniamy następujące jego rodzaje:

Siwienie ogólne, czyli siwienie naturalne, postępujące wraz z upływem lat, zwykle po czterdziestym roku życia. Siwienie ogólne ma zazwyczaj podłoże genetyczne. Oznacza to w praktyce odziedziczenie tempa siwienia włosów po naszych rodzicach, czy dziadkach. Niektóre rodziny siwieją w późnym wieku, u innych zdarza się to dość wcześnie. Jeśli masz włosy kruczoczarne bardzo prawdopodobnym jest, że pierwsze siwe włosy będą widoczne szybciej niż u innych grup.

Siwienie przedwczesne, czyli siwienie w młodym wieku dotyka coraz szersze grono ludzi. Współczesne tempo życia, jedzenie pełne antybiotyków, niewłaściwa dieta, zanieczyszczone środowisko warunkują coraz szybsze postępowanie procesów starzenia się ciała, w tym włosów. Siwienie przedwczesne, dotykające młodych ludzi występuje  głównie u osób zestresowanych, nerwowych i nadpobudliwych bądź dotkniętych anemią złośliwą. Jeśli dodatkowo cierpisz na częste bóle głowy i migreny znajdujesz się w grupie ryzyka i siwienie Twoich włosów może się wzmagać.

Jak dobrze pielęgnować włosy siwe?

Siwe włosy często są szorstkie, kruche i bardziej podatne na wysuszenie niż włosy o naturalnym kolorze. Dlatego pielęgnacja włosów siwych jest kluczowa, aby utrzymać ich zdrowie i wygląd.

Na początku pamiętaj o prawidłowym nawilżaniu włosów, możesz to zrobić za pomocą szamponów, odżywek czy masek. Wiele marek takich jak L’Oréal Professionnel, Kevin Murphy czy Kerastase oferują linię produktów dedykowaną włosom siwym i starzejącym się.

863,99
155,99
107,99
43,99

96,99
103,99
99,99

Siwe włosy są bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV. Dlatego chroń swoje włosy przed szkodliwym działaniem słońca stosując produkty do pielęgnacji włosów zawierające filtry UV lub noś nakrycie głowy, gdy jesteś na słońcu.

128,99

Jeśli chcesz pogłębić efekt „szarych włosów” sięgnij po produkty zawierające fioletowe lub popielate pigmenty. Pomogą one w utrzymaniu pożądanego odcienia siwych włosów i zredukują żółknięcie, które czasami występuje na siwych włosach.

155,89
39,99

czy warto wyrywać siwe włosy

Prawda czy mit?

Funkcjonuje wiele mitów na temat wyrywania siwych włosów. Jeden z nich mówi, że siwych włosów nie należy wyrywać, bo w miejscu jednego wyrwanego włosa, powstanie kilka nowych siwków. Nie jest to prawda. Proces siwienia włosów, który już się rozpoczął jest ciężki do zatrzymania. Gdy wyrwiemy jeden siwy włos, za jakiś czas obserwujemy na swej głowie kolejne ich pasma. Im jesteśmy starsi, tym bardziej proces ten jest widoczny. Pamiętaj, że w jednej cebulce wyrasta jeden włos, mity o wyrastaniu kilku siwych włosów w miejscu jednego usuniętego są wyssane  z palca. Bez względu na to, czy będziesz wyrywać siwe włosy, czy nie, proces ten będzie sukcesywnie postępował. Możesz spowolnić jedynie jego tempo.

Drugi mit na temat siwych włosów mówi o ich bezwzględnym usuwaniu, co zapobiegać ma dalszemu siwieniu. Owszem, wyrywanie pierwszych siwych włosów może zdać egzamin jeśli jesteśmy w młodym wieku, nie nękają nas choroby przewlekłe i prowadzimy aktywny tryb życia. Mając zdrowe geny i ograniczając stres można spodziewać się wolniejszego tempa przyrostu siwych włosów. Jednak wyrywając pierwsze siwe włosy nie unikniesz siwienia całkowicie.

Choć niektórzy mogą próbować je ukryć za pomocą farb do włosów, warto pamiętać, że siwe włosy są pięknem, które symbolizuje doświadczenie i mądrość. Niech będą one naszym przypomnieniem, że życie to podróż, w której z każdym siwym włosem zdobywamy nowe doświadczenia i rozwijamy się jako jednostki. Warto kochać siebie takimi, jakimi jesteśmy, niezależnie od koloru naszych włosów. Niech siwe włosy staną się naszym symbolem siły i dumy z naszego życiowego bagażu. Niech każdy siwy włos na naszej głowie przypomina nam, że jesteśmy piękni i wartościowi, bez względu na nasz wiek.

A Ty? Stawiasz na naturalne siwe włosy, czy jednak czujesz się pewniej farbując włosy? Koniecznie daj nam znać w komentarzu! 

Przeczytaj nasze pozostałe artykuły na temat naturalnych sposobów na siwe włosy oraz poznaj sposoby na ochronę włosów przed promieniowaniem UV.



20 odpowiedzi na “Pierwszy siwy włos, czyli przyczyny siwienia”

  1. MadziaV pisze:

    Bardzo dobry artykuł, ja zauważyłam u siebie pierwszy siwy włos w wieku 21 lat, teraz mam 23 i już jest ich kilka, faktycznie zgadza się że jestem osobą dość nerwową, ale cieszy mnie że można w moim wieku ten proces spowolnić bardziej dbając o kondycję ciała:) Będę się starała myśleć pozytywniej, być aktywną fizycznie i jeść zdrowo:)

  2. Dariusz pisze:

    Mam lat 27. Od lat 12 jestem kompletnie siwy. W moim przypadku mogło to być porostu złe samopoczucie. Nie przeszkadza mi to. Nawet nie byłem u lekarza.

  3. siwe wlosy w wieku 12 lat pisze:

    moja corka ma 12 lat i ma juz siwe wlosy
    potrzebuje pomocy jak zapobiec

  4. Edyta pisze:

    Marek z um w lodxi ktorego kovham slicznie siwieje. Prof. Zadrozny pytsl sie jskbeyglada profesoralinowski. Taka jedtem zakochsna w marku z um w lodzi nie przygladalam.sie szczegolnie wyglodowi aparycji prof. Malinowskiego. Tylko.psyrxylam na mezczzne mohejo zycia mnie kovhsjace marka kyory do mnie mowil w centrum mstkibpolki w lodzi.

  5. Majka pisze:

    Moim zdaniem już pojedyncze siwe włosy w młodym wieku, mogą byc sygnałem że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego. Najlepiej wybrać się do lekarza albo od razu podjąc suplementacji, u mojego męża siwe włosy „wyleczyliśmy” w pełni witaminami gray hair, okazało się że ich przedwczesne pojawianie się jest po prostu wynikiem niedoborów.

  6. Laura pisze:

    Masz na myśli witaminy gray protect? też je stosuje, faktycznie pomagają

  7. Weronika pisze:

    Na siwe włosy polecam Gray Protect, działa doskonale – https://bit.ly/2JsZKFo

  8. olalola pisze:

    Mi nie chciało sie zbierać i szukać wszystkich minerałów w każdym produkcie osobno. Najwięcej minerałów i witamin jest w tych nasionkach: https://konopiafarmacja.pl/produkty-konopne/13-konopne-nasiona-luskane.html
    są bogate w białka oraz wszystkie 23 rodzaje aminokwasów występujących w przyrodzie, w tym 8 podstawowych, najważniejszych dla zbilansowanej diety. To naturalne źródło: witaminy A, B1, B2, B3, B6, B9, C, D i E, przeciwutleniaczy, wapnia, magnezu, potasu, fosforu, żelaza i innych substancji biologicznie czynnych.

    Zawierają rzadko spotykany w produktach spożywczych idealny stosunek (3:1) nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6 oraz Omega 9

  9. Kasiula pisze:

    Mój mąż długo walczył z siwymi włosami ale w końcu trafiliśmy na preparat gr-7 i w końcu jego problem znikł. Więc jeśli ktoś ma problem z siwieniem nawet w początkowych fazach polecam wypróbować i zapobiegać dalszym problemom z włosami

  10. Artur pisze:

    Ja zacząłem siwieć w wieku 35 lat i to poważnie siwiec..pomógł mi GR-7. Bardzo dobry specyfik do siwych włosów. Pobudził cebulki włosów do produkcji melaniny, co spowodowało szybki powrót włosów do koloru. Tu macie zdjęca efektów i opis tego preparatu https://gr-7.eu/

  11. Ela pisze:

    Mam 57 lat i praktycznie kilka- kilkanascie siwych włosów. I dosc młody wygląd. Jestem nerwowa- teraz mniej, ale w młodosci bylam b wrażliwa na wszystko. Moi rodzice późno osiwieli, wiec to raczej geny. Ja jeszcze nigdy nie farbowalam włosow, prawie nie piję alkoholu i nie palę papierosów. Lubie weglowodany, jestem szczupła. I jaka reguła? Chyba geny!

  12. Karola991 pisze:

    Mój tata ma 54 lata i też ma kilka siwych włosów, szczególnie na brodzie. Widzę jednak, że strasznie go to męczy i myślę o zamówieniu dla niego tego preparatu https://gr-7.eu/jak-dziala-gr-7-professional do siwych włosów. Wyczytałam, że skutecznie przywraca włosom naturalny kolor.

  13. zeo1 pisze:

    Czy ten preparat GR7 działa również na martwe siwe włosy?? na mnie kiedyś działał Lozione K ale siwenie postępowało i działa obecnie znaczniej słabiej niż 2 lata temu 🙁

  14. Werka pisze:

    Niektórzy farbują włosy na siwe, bo po prostu mają siwe i nie mogą sobie z tym poradzić. Polecam rzucić okiem na Gray-Protect, mi nawet pomogło, więc mogłam myśleć o innych kolorach, zostawię link do przejrzenia – https://bit.ly/2W6gqIU. Bardzo skutecznie zadziałał.

  15. bima pisze:

    też stosowałam gray protect i to sumiennie przez długi czas- nic nie pomogło, a wręcz wydaje mi się że siwienie jeszcze bardziej postąpiło, generalnie nie polecam, kasa wrzucona w błoto

  16. Gwiazdka pisze:

    Hej i ja mam siwe włosy raczej podchodzą pod białe i nie mam z tym problemu…a są widoczne to żaden wstyd ja tam swoje lubię i nie zamierzam nic z tym robić…zaczęłam siwieć przed 30-stką a teraz jestem po 30-sce…żeby tylko takie problemy były:-) pozdrawiam tych co mają siwe włosy:-)

  17. Świadomy Obywatel pisze:

    Już spamują swoimi produktami, że niby pochodzą od użytkowników. Połowa komentarzy to zwykła reklama produktów. Uważajcie na trole, które siedzą i spamują umieszczając linki i ukryte reklamy pod niby niewinnym postem typu: „Mojej koleżance pomógł produkt XYZ i świetnie działa”, „mój mąż w wieku X zaczął stosować i działa”, „Nic nie pomagało, dopiero produkt XYZ pomógł”, „słyszałam od koleżanki, że produkt XYZ świetnie działa”, „Sama próbowałem wszystkiego, ale dopiero XYZ działa”… Komentarze dzisiaj to tablice ogłoszeń. Trzeba uważać. Jak są linki to wiadomo od razu że reklama, a jak nie ma linków to można poznać reklamę po umieszczanej zwykle dokładnej nazwie produktu typu: „Gray Protect” albo „gr-7”. Nie jest reklamą jak ktoś poleci np. herbatę z czystka lub wyciąg z nagietka lub witamina A, C, D3 z apteki.

  18. Anik pisze:

    Z tych wszystkich komentarzy to chyba tylko te nasionka konopne do mnie przemawiają, kupiłam kiedyś taki szampon z olejem z tych nasion i faktycznie włosy były po nim „jędrniejsze” jeśli można to tak określić. A próbował ktoś tego szamponu ? Nie chce wydać w ciemno 50 zł. – https://konopiafarmacja.pl/mydla-i-szampony-konopne/276-szampon-do-wlosow-z-biotyna-z-ekstraktem-skrzypu-polnego-i-konopi-400ml.html

  19. Martin pisze:

    Gdzie kupuje się ten preparat gr7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *