Włosy uwrażliwione – co to takiego?

Z terminem „włosy uwrażliwione” spotkałam się wiele lat temu, podczas wizyty w ulubionym salonie Kérastase. Mój  fryzjer-stylista powtarzał, że ten gatunek włosa jest najbardziej podatny na wszelkiego rodzaju zniszczenia, dlatego wymaga wyjątkowej opieki. Nie było to żadne pocieszenie, jednak dzięki temu rozpoczęłam swoją przemyślaną walkę z  wiecznie niekiełznaną, suchą fryzurą. Zasłyszany termin o uwrażliwieniu moich włosów,  stanowił zaczątek przygody ze świadomym włosomaniactwem i rozpoczął ciekawy okres w moim życiu. Jeśli Twoje włosy nie reagują na pielęgnację tak , jak byś sobie życzyła, być może także posiadasz włosy uwrażliwione.

Włosy uwrażliwione

fot. © Photl.com

Czym są włosy uwrażliwione?

Włosy uwrażliwioneWłosy uwrażliwione dostajemy zwykle w spadku po swych przodkach, ale też sami, niewłaściwą pielęgnacją, doprowadzamy do stanu ich nadwrażliwości.

Często termin uwrażliwienia idzie w parze jedynie z widocznym zniszczeniem włosów, co nie zawsze jest zgodne z prawdą. Włosy uwrażliwione to nie tylko włosy już zniszczone, ale przede wszystkim włosy podatne, bardziej od każdych innych, na czynniki zewnętrzne, złą pielęgnację oraz zabiegi fryzjerskie. Najczęściej włosy uwrażliwione są wysokoporowate, a co za tym idzie mniej lub bardziej suche. Wysokoporowatość włosów wiąże się z otwarciem łuski włosa, która jest niemal postawiona na sztorc. Niestety to naraża korę włosa na dodatkowe, duże zniszczenia.

Włosy uwrażliwione wyspokorowate nie odbijają światła, sprawiając wrażenie matowych i mało elastycznych. Co w takim razie różni włosy suche od uwrażliwionych, czy jest jakaś znacząca różnica? I tak, i nie. Włosy suche mogą, ale nie muszą być nadwrażliwe, a co za tym idzie przesuszone – mimo, że nadwrażliwość włosów ma ścisły związek ze strukturą włosów. Określając fryzurę terminem : „włosy uwrażliwione” fryzjerzy mają zwykle na myśli nie tylko  określoną fakturę włosa, ale głównie podatność na wszelakie uszkodzenia i wrodzoną nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne. Jako przykład możemy tu podać dzieci wyjątkowo podatne na choroby, łapiące większość infekcji. Tutaj największą rolę odgrywa prewencja i ochrona, tak zdrowia, jak i struktury włosów uwrażliwionych. Przesuszenie fryzury określa stan struktury włosa na daną chwilę, możemy go poprawić, bądź pogłębić stan zniszczenia złą pielęgnacją. Zła wiadomość jest taka, że uwrażliwienie włosów jest często stałym towarzyszem życia i pewnego rodzaju włosów– raz wraca z dużym natężeniem, innym razem maleje.

Włosy podatne na uwrażliwienie

Włosy uwrażliwioneNajczęściej na uwrażliwienie włosów cierpią osoby z włosami systematycznie  poddawanymi zabiegom fryzjerskim. Są to włosy zmęczone i mało witalne. Często zastanawiałam się dlaczego przyjaciółka farbująca włosy co miesiąc, ma piękne, gładkie pukle, a moja fryzura po każdym takim zabiegu przypominała wiecheć słomy. Nie muszę nadmieniać, że robię to raczej rzadko, bardzo delikatnymi preparatami. Odpowiedzą jest nadmierne uwrażliwienie włókna włosa. Farbowanie i częste rozjaśnianie włosów wysysa z ich wnętrza większość wody, pozbawiając włos elastyczności i mięsistości. Włosy pozbawione wilgoci kruszą się i łamią, wymagając specjalnych kuracji odnawiających.

Włosy uwrażliwione to z pewnością włosy blond, włosy rozjaśniane i sukcesywnie farbowane. Bardzo podatne na uwrażliwienie są także włosy cienkie z natury, kręcone oraz falowane. Włosy kręcone to zwykle włosy suche, czyli wysokoporowate, stąd ich większe uwrażliwienie  i podatność na zniszczenia.  Włosy cienkie z jednej strony zyskują na wizualnej objętości po zabiegu farbowania, z drugiej, jeśli mają strukturę wysokoporowatą, niszczą się bardziej, niż każdy inny rodzaj włosów.

Pamiętajcie, że włosy uwrażliwione szybciej łapią barwnik zawarty w farbach, dlatego kolor zwykle wychodzi ciemniejszy i dłużej się wypłukuje.

Uwrażliwić włosy cienkie mogą nawet takie czynności, jak ocieranie się o plecy, czy spinanie gumką. Wpływ na to ma również twarda woda, zbyt szorstki ręcznik, czy złej jakości szczotka do włosów. Do czesania włosów uwrażliwionych polecamy szczotki Tangle Teezer, które sprawdzają się nawet w przypadku włosów kręconych, a do wycierania wilgotnych włosów, miękkie ręczniki z mikrofibry.

O pielęgnacji włosów uwrażliwionych za tydzień!Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *