Przewodnik po silikonach, czyli silikony w kosmetykach.

Jakiś czas temu pisałam o roli silikonów w kosmetykach do pielęgnacji włosów. W poniższym artykule pragnę rozwinąć ten temat i przekonać, że nie taki diabeł straszny! Gdy nauczymy się rozpoznawać silikony w szamponach i odżywkach, poznamy ich rodzaje oraz podstawowe zasady stosowania, wcale nie będziemy musiały rezygnować z ulubionych kosmetyków. Ważne, by z silikonów korzystać z głową.

silikony w kosmetykach

Czym są silikony?

Dla przypomnienia i wyjaśnienia opowiadamy krótko na pytanie, czym właściwie jest przedmiot całego zamieszania. Silikony to syntetyczne polimery krzemoorganiczne o strukturze siloksanów, które cechuje brak koloru i zapachu, a także szerokie zastosowanie. W przemyśle kosmetycznym są dość popularne znajdziemy silikony w kosmetykach do włosów, a także w podkładach, balsamach, produktach do mycia lub do opalania.

Silikony w kosmetykach – poznasz je po nazwie

Poniżej wypisane zostały rodzaje silikonów najczęściej występujących w kosmetykach do włosów.

Silikony, które usuniesz z włosów za pomocą zwykłej wody:

  • Hydrolyzed wheat protein Hydroxypropyl polysiloxane
  • Lauryl methicone copolyol
  • Dimethicone copolyol
  • Silikony, które w nazwie mają występujący na początku człon PEG lub PPG

Silikony, których nie usunie sama woda. Zrobi to jednak szampon:

  • Simethicone – do usunięcia za pomocą szamponu z SLS
  • Trimethicone – do usunięcia za pomocą szamponu z SLS
  • Trimethylsiloxysilicates  – do usunięcia za pomocą szamponu z SLS
  • Trimethylsilylamodimethic – do usunięcia za pomocą szamponu z SLS

Silikony lotne, które odparowują z włosów po pewnym czasie:

Osobiste doświadczenia z silikonem do włosów

Teraz kilka słów o moich własnych doświadczeniach z silikonami.
Moim delikatnym i puszącym się naturalnie włosom najlepiej służy amodimethicone w odżywkach do włosów bądź preparatach wygładzających, takich jak serum czy olejki do włosów. Mam po nim gładkie, ale nie nadmiernie obciążone czy tłuste włosy. Szerokim zaś łukiem staram się omijać silikony w kosmetykach, które usunąć można jedynie silnymi środkami myjącymi.

Był czas, że bardzo obawiałam się silikonów cyklicznych, takich jak cyclopentasiloxane. Z pewnością dlatego, że słowo cykliczny kojarzyło mi się z kumulowaniem szkodliwych substancji na włosie. Temat silikonów był wszędzie tak demonizowany, że i ja dałam się ponieść tej fali. Dzięki temu zaczęłam jednak baczniej obserwować swoje włosy i ich reakcje na poszczególne składniki. Zauważyłam, że w niektórych kosmetykach i konfiguracjach składowych pewne silikony służą mi lepiej, inne zaś powodują efekt „zmęczenia włosa”.

wella_volumize


Niepotrzebnie bałam się silikonów cyklicznych
(lotnych). Okazało się, że moja ulubiona odżywka w piance do włosów cienkich – Wella SP, ze wspomnianym cyclopentasiloxane na 6. pozycji, poprawia zdecydowanie wygląd moich włosów. To samo z serią wygładzającą Kérastase Resistance, gdzie cyclopentasiloxane jest na drugim lub trzecim miejscu. Niestety mam też kosmetyki do włosów z silikonami, które mimo pozornie podobnego składu nie służą moim włosom. Tak zadziałał np. osławiony i drogi Frederic Fekkai, po którym miałam włosy oklapnięte i wymęczone.

131,99
175,99
231,99

Podkreślam, że są to moje doświadczenia z silikonami, zaś swoją drogę pielęgnacji włosów każdy powinien odkrywać indywidualnie.

Silikony w szamponach czy odżywkach?

Jeśli zdecydujemy się na stosowanie silikonu do włosów, postawmy raczej na silikon w odżywce lub produkcie do stylizacji niż szamponie. Po pierwsze dlatego, że nic nie jest dobre w nadmiarze nawet jeśli nasze włosy wyglądają dobrze przy pielęgnacji silikonem, w przypadku zbyt intensywnego stosowania (np. zarówno w szamponie, jak i odżywce) mogą być za bardzo obciążone. Po drugie – pozwólmy szamponowi wykonać swoje główne zadanie, czyli oczyszczenie włosów. Dzięki temu będą one lepiej przygotowane na odżywienie, a także pozbawione wcześniej nadbudowanej warstwy silikonowej. I po trzecie – silikony powinny być aplikowane na włosy jako ostatni krok pielęgnacji, który wygładzi włosy i ochroni je przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych (takich jak gorące powietrze suszarki czy urazy mechaniczne). W zależności od tego, ilu kosmetyków do włosów używamy, postarajmy się dobrać je tak, by silikony znalazły się w tym ostatnim.

Zasady pielęgnacji włosów przy użyciu silikonów

Jeżeli Twoje włosy lubią silikony w kosmetykach i używasz ich często, pamiętaj o następujących zasadach:

  • Silikon do włosów zmyjesz lekkim szamponem z SLS lub Coco-betaine. Jeśli myjesz głowę codziennie, używaj łagodniejszych szamponów.
  • Pamiętaj, że silikony i inne środki do stylizacji kumulują się na łusce włosa. Jeżeli nie myjesz włosów często, raz w tygodniu oczyść włosy z silikonów dobrym szamponem oczyszczającym.
81,99
82,99
  • Jeśli oczyszczasz włosy silnym detergentem, zrób sobie potem rytuał odnowy włosów. Oczyszczone włosy łatwiej wchłoną wszelkie substancje odżywcze zawarte w masce do włosów.
  • Silikony w szamponach i innych kosmetykach sprawiają, że włosy jedynie wyglądają na zdrowsze, ale w rzeczywistości nie odżywiają włosów. Warto upewnić się, że używana przez nas odżywka czy maska zawiera również inne składniki o działaniu kondycjonującym.
  • Jeśli obawiasz się negatywnego wpływu silikonu na włosy, wybierz ten kosmetyk, który ma go mniej. Zwróć na to uwagę, czytając etykietę składową – silikon znajdujący się na końcu opisu będzie miał mniejszy udział procentowy w składzie kosmetyku i lżejszy wpływ na włosy.
  • Oczywiście każde włosy są inne i nawet jeśli delikatnym włosom Pani X nie służy dany silikon, nie znaczy, że nie będzie on służył także włosom pani Y. Jeszcze raz zachęcam do studiowania składów kosmetyków i obserwowania stanu swoich włosów.

 

silikony w kosmetykach - infografika

 

Powyższe grafiki doskonale ukazują wszystkie wady, ale również zalety silikonów zawartych w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Silikony w szamponach mogą nadmiernie obciążać włosy co w konsekwencji może wpływać na nie negatywnie. Wybierajmy zatem silikony w kosmetykach takich jak odżywki, maski czy produkty do stylizacji włosów. Pamiętajmy również o tym jaki rodzaj włosów posiadamy. Zdecydowanie kosmetyki z silikonami mogą polubić osoby mające włosy puszące się. Wybieraj mądrze i ciesz się zdrowymi włosami.



4 odpowiedzi na “Przewodnik po silikonach, czyli silikony w kosmetykach.”

  1. wikiw pisze:

    Witam!
    W takim razie jeśli większość olejków do włosów zawiera
    Cyclopentasiloxane Cyclomethicone
    to używając ich po każdym myciu (coo drugi dzien) nic nam nie zaszkodzi, a farba na włosy będzie się dobrze przyjmować? Farbuję włosy i wiem że zmywanie silikonów szamponami z SLS zmywa również ich kolor stąd też moje pytanie.

    • estyl pisze:

      Zwykle olejki do włosów oprócz Cyclopentasiloxane, czy Cyclomethicone zawierają też Dimethicone lub inne silikony. Rzadko Cyclopentasiloxane występuje w serum solo. Przed farbowaniem powinna Pani umyć włosy szamponem mocno oczyszczającym z SLS, który „ściągnie” z włosów nadmiar kosmetyków i zanieczyszczeń. Na co dzień proszę używać łagodniejszych środków lub szamponów dbających o kolor włosów farbowanych, a szampon oczyszczający stosować raz w tygodniu. Po koloryzacji warto użyć środka przedłużającego intensywność koloru. Polecam łagodny balsam myjący Kerastae, pozbawiony SLS-ów. Kosmetyk zamyka łuskę włosa, dzięki czemu barwnik zatrzymany jest w środku.
      http://estyl.pl/wlosy/odzywki
      Pozdrawiamy serdecznie
      Zespół eStyl.pl

  2. _eFFcia_ pisze:

    Chciałabym prosić o wyjaśnienie. Mianowicie w artykule o Dimethicone napisałaś, że Dimethicone copolyol to inna nazwa Dimethicone. Natomiast w artykule o silikonach rozgraniczasz te dwa składniki ze względu na to, czym można je usunąć. To jak to w końcu jest? Jest to to samo, czy nie?

  3. Inka pisze:

    Dla mnie to zbyt skomplikowane, chce to zrobić ale nadal nie wiem jak. Wiem tylko ze moje włosy wołają SOS. Zrozumiałam że mam umyć włosy silniejszym szamponem ale nie wiem z jakim w końcu składem, nie nakładać nic z silikonem, na drugi dzień olejowanie, czyli najpierw umyć włosy odżywka, nałożyć na to olej zmyc delikatym szamponem np dla dzieci i gdzieś tam jeszcze pomiędzy ma być emolient. Bo mam włosy wysoko porowate czarna magia jak dla mnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *