Balsam do włosów – czym różni się od odżywki i maski?

Balsam do włosów to kosmetyk, który w skrócie jest czymś pomiędzy odżywką a maską. Zastanawiasz się, czy potrzebujesz go w takim razie w Twojej kosmetyczce? Włosy nie lubią monotonii, dlatego warto zwracać uwagę na składy kosmetyków do włosów, zapewniając im różnorodność substancji odżywczych. Balsam do włosów, odżywka i maska – każde z nich pełni inną funkcją. Warto je znać, żeby dopasować odpowiedni kosmetyk do stanu swojej fryzury.

Balsam do włosów

Balsamy do włosów działają nie tylko powierzchniowo, ale też posiadają zdolność wnikania w głąb trzonu zniszczonych włosów. Balsamy, w przeciwieństwie do odżywek pielęgnacyjnych, zawierają w swym składzie niewiele składników tłuszczowych (emolientów), często charakteryzują się także rzadszą konsystencją. Mimo to, balsamy zawierają więcej składników odżywczych. Balsam do włosów powinno się stosować około 1- 3 razy w tygodniu, w zależności od stopnia zniszczenia włosów. Preparat wymaga dłuższego czasu przetrzymywania na głowie (10-15 minut), dlatego nie nadaje się dla osób zabieganych. Kosmetyki te działają silniej niż odżywki, zawierając w swym składzie wiele substancji kondycjonujących włosy, jak kwasy organiczne, wyciągi ziołowe, kompleksy proteinowe, witaminy. Balsamy do włosów zwykle bazują na keratynie, aminokwasach i węglowodanach, czyli naturalnych substancjach wytwarzanych przez włosy. Z tego powodu nie należy używać balsamów zbyt często. Nadmiar naturalnych enzymów powoduje skutek odwrotny, czyli przeciążenie fryzury. Bardzo często odżywki do włosów o właściwościach głęboko regenerujących nazywamy balsamami do włosów lub odżywkami regenerującymi. Z drugiej strony jeśli przetrzymamy na głowie ok. pół godziny balsam do włosów o bogatym składzie, da efekt zbliżony do maski. Tego typu treściwe odżywki, czy balsamy regenerujące nie powinny być nadużywane. Jeśli myjesz głowę codziennie stosuj zamiennie duet kosmetyków: lekka odżywka codziennego użytku i balsam regenerujący, stosowany przy spadku kondycji włosów. Polecamy:

Balsamy do włosów – wady i zalety

  • Zalety: regenerują głębsze warstwy włosów, poprawiają połysk włosów, przywracają odpowiedni poziom nawilżenia.
  • Wady: stosowane zbyt często mogą spowodować oklapnięcie fryzury i szybsze przetłuszczanie włosów, wymagają dłuższego czasu działania.

Odżywka do włosów

Odżywki do włosów, to zaraz po szamponach, najpopularniejsze preparaty do pielęgnacji włosów. Odżywkę aplikujemy po uprzednim umyciu włosów, po czym po kilku minutach (1-3) kosmetyk spłukujemy. Odżywki do pielęgnacji włosów działają tylko na powierzchni włosów, wygładzając szorstkie łuski każdego z nich. Preparaty tego typu, nie obciążają fryzury, dlatego możemy je stosować po każdym myciu głowy. Odżywki do włosów powinny stosować osoby z włosami normalnymi lub mało zniszczonymi. To dobre rozwiązanie dla Pań, które ciągle się śpieszą i nie maja czasu na rytuały kosmetyczne. Zaletą odżywki jest szybkość działania oraz łatwość użytkowania. Odżywka do włosów jest profilaktyczną formą dbania o włosy, dlatego kosmetyk ten powinien mieć łazience każdy, komu zależy na ładnym wyglądzie swojej fryzury. Odżywki do włosów mogą mieć różną formę, jak pianka, emulsja, czy spray do włosów. Wybieraj te, które odżywiają Twoje włosy (proteiny, ceramidy, witaminy) i pomagają utrzymać w ryzach wymarzoną fryzurę. Do codziennej pielęgnacji polecamy odżywki rewitalizujące, które pomagają regenerować drobne mikro uszkodzenia włosów. Polecamy:

Odżywki do włosów – wady i zalety

  • Zalety: właściwe dobrane nie obciążają fryzury, ułatwiają czesanie włosów, jak i układanie fryzury, domykają łuski włosów, nawilżają włosy, chroniąc je przed czynnikami zewnętrznymi.
  • Wady: mogą być niewystarczające w pielęgnacji włosów nadmiernie przesuszonych i zniszczonych.

Maska do włosów

Maski do włosów to najcięższy kaliber w walce ze zniszczeniami na głowie. Maski, są dla naszych włosów tym, czym specjalistyczne maseczki dla twarzy. Maski do włosów różni od odżywek i balsamów stężenie składników pielęgnacyjnych. Działanie maski do włosów ukierunkowane jest na konkretny problem, dlatego maski do włosów sprawdzają się na włosach wymagających specyficznej pielęgnacji,  np. przy problemie rozdwojonych końcówek, w przypadku zbyt łamliwych i kruchych włosów, przy wypadaniu włosów, czy zniszczeniu włosów trwałą lub farbowaniem. Zawarte w maskach do włosów aktywne składniki są bardzo skoncentrowane, dzięki czemu produkt ten działa na włosy tak intensywnie. Konsystencja masek do włosów jest zwykle bardziej gęsta od formy balsamów, czy odżywek codziennego użytku. Preparat należy starannie wetrzeć w umyte włosy, zwracając uwagę na najbardziej zniszczone pasma. By maska zadziałała pełniej należy aktywować ją ciepłem i trzymać od kwadransa do godziny. Polecam owinięcie głowy ręcznikiem i podgrzewanie jej co jakiś czas suszarką do włosów. Taki zabieg regenerujący najlepiej robić w dni wolne od pracy, gdy możemy bez pospiechu oddać się relaksowi. Maski do włosów wnikają najgłębiej, odbudowując strukturę zniszczonych włosów od wewnątrz. Jednak jak ze wszystkim i tutaj należy uważać, przekarmienie włosów skutkuje nadmiernym wydzielaniem sebum, a czasem nawet łojotokiem (chyba, że używasz maski do włosów przetłuszczających się). Szukaj preparatów zawierających w swym składzie humektanty (substancje nawilżające), czyli witaminy, wyciągi ziołowe, keratynę oraz emolienty (substancje natłuszczające), czyli oleje, proteiny. Polecamy:


Loreal_fiberceutic_botoksSchwarzkopf_repair_rescue

 

Maski do włosów – wady i zalety

  • Zalety: odbudowują trwale strukturę zniszczonych włosów, likwidują „siano” na głowie, natłuszczają i nawilżają włosy.
  • Wady: wymagają wieku zabiegów dookólnych (turban, podgrzewanie), można nimi przekarmić włosy.

Oczywiście wymieniony tu podział kosmetyków do włosów na odżywki, balsamy i maski, jest tak naprawdę kwestią podstawową i umowną. Dostępne na rynku kosmetyków mleczka pielęgnacyjne, kuracje do włosów w ampułkach, spraje nawilżające, czy odżywki w formie pianki sprawiają, że ciężko połapać się w nazewnictwie i systematyce odżywek do włosów. Powyższe określenia kosmetyków pielęgnacyjnych powstały ze względu na sposób ich aplikacji i nie zmieniają niczego w podziale podstawowym.

maska czy odżywka do włosów

Stosując wybrane preparaty do włosów należy obserwować stan swojej czupryny i zmieniać pielęgnację włosów pod tym właśnie kątem, przestawiając się na lżejszy albo cięższy kaliber odżywek. Jeśli nie potrafisz właściwie ocenić stanu swoich włosów odwiedź dobry salon fryzjerski. Doświadczony stylista fryzur dobierze preparaty do aktualnego stanu i potrzeb Twoich włosów.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *