Czy babcia miała rację – pielęgnacja włosów dziś i wczoraj

Na temat właściwej pielęgnacji włosów krąży niezmiernie dużo informacji. Inne informacje na temat dbania o włosy mają nasze mamy, innymi dysponują babcie, a jeszcze innymi raczą nas magazyny i portale kobiece. Niestety bardzo często są to różne opinie na te same tematy. Mity na temat pielęgnacji fryzur są tak często powtarzane, że kształtują nasze codzienne nawyki, stając się prawdami powszechnymi. Dziś weźmiemy pod lupę babcine sposoby włosy, odnosząc je do współczesności. Poznaj obiegowe poglądy na temat pielęgnacji włosów i sprawdź, które z nich są zgodne z prawdą.

babcine sposoby na włosy

Jeden szampon dla całej rodziny

Szampon uniwersalny, czyli tzw. rodzinny nie sprawdzi się długoterminowo na włosach wszystkich domowników, choć niezaprzeczalnie jest ekonomicznym rozwiązaniem. Szampony familijne nadają się głównie do włosów normalnych. Paradoksalnie ten typ włosów występuje dziś dość rzadko, wszystko z powodu zmian w środowisku naturalnym, hormonów oraz zanieczyszczeń i smogu, który osadza się na włosach. Delikatne włosy dziecka są inne niż włosy dorosłych, podobnie włosy siwiejące i suche wymagają innego rodzaju pielęgnacji, niż włosy przetłuszczające się. Uniwersalny szampon rodziny, mimo, że to dość ekonomiczne i rozsądne rozwiązanie, na dłuższą metę nie zapewni właściwej pielęgnacji włosów wszystkich domowników. Każdy z nas, by zapewnić właściwą pielęgnacji swojej czuprynie, potrzebuje indywidualnego kompletu kosmetyków dopasowanego do rodzaju włosów.

Czesanie i szczotkowanie włosów wzmacnia je

babcine sposoby na włosyBędąc małą dziewczynką dość często słyszałam od babci, by czesać włosy co wieczór przynajmniej kilkadziesiąt razy. Zabieg ten miał zapewnić moim delikatnym włosom silę oraz nadać im więcej połysku. Niestety częste czesanie włosów, tak polecane przez nasze mamy i babcie, nie jest w stanie ich wzmocnić. Czesząc włosy za często lub niewłaściwym narzędziem można im wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Długie szczotkowanie włosów zwiększa w dużym stopniu ryzyko uszkodzenia ich łusek. Dzisiejszy stan wiedzy na temat pielęgnacji włosów, mówi nam, że szczotkowanie na sucho szczególnie zdradliwe jest dla włosów kręconych i falowanych. Ten typ włosa nie lubi czesania ostrymi narzędziami reagując na to efektem szopy, z którym walczy większość kręconowłosych. Włosy falowane tracą pod wpływem czesania na sucho formę oraz naturalny skręt.

Codzienne mycie włosów jest niepotrzebne

Owszem, w epoce naszych babć inne warunki środowiskowe, inny rodzaj wody, a nawet wdychanego powietrza, sprawiały, że ich włosy wyglądały o wiele zdrowiej. Dzięki temu nasze babcie mogły myć swoje włosy o wiele rzadziej, niż my. Współczesna cywilizacja wymusza codzienna pielęgnację, przynajmniej z kilku powodów. Przede wszystkim każdego dnia na naszych włosach osadzają się kurz, spaliny i innego rodzaju zanieczyszczenia, które należy wymyć, by skóra głowy i włosy mogły normalnie oddychać. Środki do stylizacji, których używa większość kobiet także powinny zostać wypłukane, by nie wysuszały włosów. Równie istotna jest kwestia estetyczna – świeże włosy są wymogiem kulturowym i żadna z nas nie wyobraża sobie pokazywać się ludziom w nieświeżym i ciut znoszonym look’u. Włosy najzdrowiej myć do drugi dzień, ale jeśli Twoja fryzura tego wymaga możesz to robić codziennie. Ważny jest rodzaj kosmetyku, którym to robisz. Szampon codzienny powinien być delikatny i zawierać małą ilość wysuszających detergentów. Inaczej skóra głowy, w odruchu obronnym, będzie wytwarzać jeszcze więcej sebum, zaś Twoja fryzura stanie się nieświeża jeszcze szybciej.

Płukanie włosów wodą z cytryny pooprawia ich wygląd

Płukanie włosów, tuż po ich umyciu, wodą z dodatkiem soku z cytryny rzeczywiście poprawia jakość włosów. Nasze babcie myły włosy zwykle szarym mydłem, gdyż to wyniosły z domu rodzinnego. Mydło ma odczyn zasadowy, dlatego po umyciu nim włosów, należy użyć kwaśnej płukanki z cytryny lub octu, by zmienić pH włosów na kwaśny, czyli przypisany zdrowej skórze głowy. Płukanki z cytryny wymywają z włosów osady, jakie pozostawia mydło, czyniąc włosy miękkimi i bardzo lśniącymi. Dzisiaj, używamy szamponów do pielęgnacji włosów, zaś funkcję kwaśnej płukanki do włosów przejęła odżywka pielęgnacyjna. Za pomocą odżywek do włosów otrzymujemy ten sam efekt, przy czym kosmetyk ten jest o wiele bardziej wygodny w użytkowaniu. Nie zapominajmy też, że odżywki do włosów dobieramy indywidualnie, dostarczając włosom potrzebnych składników odżywczych i nawilżających.4 odpowiedzi na “Czy babcia miała rację – pielęgnacja włosów dziś i wczoraj”

  1. Aga pisze:

    Płukanka z wody i soku z cytryny ma nie tylko działanie połyskujące, jest ważną częścią mycia włosów dla osób ze skłonnością do szybkiego przetłuszczania się włosów, wówczas włosy są świeże przez dłuższy czas.

  2. a moja babcia..... pisze:

    a moja Babusia wogóle nie myła włosów niczym ….nawet wodą…iiiiiiii….

  3. Danda pisze:

    nie myła ,nieeeeeeee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *